Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kiraz festivalinde kiraz güzelleri seçildi

Kiraz festivalinde kiraz güzelleri seçildi
Reklam

Ödemiş İlçesine bağlı Ödemiş İlçesinde Bademli Mahallesinde 53. Kiraz ve 20. Meyve Fidanı Festivalinde Kiraz Güzelleri seçildi. Ürettiği ürünlerle yılın dört mevsimi üretim yaparak adından söz ettiren Bademli Mahallesinde 53. Kiraz Festivali coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Bademli Mahallesi Festival alanında gerçekleşen Kiraz Festivalinde, bir dakikalık saygı duruşu ve Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

“TARIM VE HAYVANCILIK MERKEZİ OLAN BÖLGEMİZDE, ÜRETİCİMİZİN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMASI, ÜRÜNLERİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASI İÇİN, YURTİÇİ-YURTDIŞINDA TÜKETİCİYE ULAŞTIRMAK İÇİN PROJELER UYGULAMAK İSTİYORUZ”

Bir yörenin tarihini, geleneklerini, oyunlarını, sosyal görüşünü sahip çıkıp, kültürel değerlerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak, olduğunu belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, “Bir yörenin tarihini, geleneklerini, oyunlarını, sosyal görüşünü sahip çıkıp, kültürel değerlerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak, yapılan festivallerle gerçekleşmektedir. Bizler, dünyanın en güzel coğrafyasında, en güzel memleketinde, o memleketin de en güzel, yaşanabilir, bolluk, bereket dolu yöresinde yaşıyoruz.

Yılda üç ürün alınabilen verimli topraklara sahibiz. Aynı zamanda ürünlerimiz kalite ve çeşitlilik bakımından da geniş bir yelpazeye sahip. Tarihe adını “Irmaklar Yurdu” olarak yazdıran Bademli, yörede yetişen kiraz ve üretilen meyve fidanıyla ülke çapında önemli bir yerde bulunuyor.

Birçok ailemizin geçim kaynağı olan sektör bölge ekonomimize de büyük katkı sağlıyor. Şunu asla unutmayalım, üretici yoksa, köylü yoksa hayat da yok. İlçemiz, verimli toprakları ile tarım potansiyeli çok yüksek bir bölge, burada çiftçilerimizin üretimi artırması için onları desteklemeye, her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz. Üretimin önündeki engeller her geçen gün yükselse de biz Atatürk’ün izinde milletin gerçek efendisi köylümüzle birlikte bu yolda yürüyeceğiz. Umudumuzu kaybetmeden bu güzel topraklarda üretmeye, çocuklarımızın geleceği için azimle çalışacağız.

Tarım ve hayvancılık merkezi olan bölgemizde, üreticimizin emeğinin karşılığını alması, ürünlerin hak ettiği değeri bulması için, yurtiçi-yurtdışında tüketiciye ulaştırmak için projeler uygulamak istiyoruz. Bunu hep birlikte yapacağız. Üreticilerimizle işbirliği içinde çalışmalar yürüterek, yöremiz ürünlerinin marka haline gelmesi en büyük hedefimizdir. Biz, festivalleri sadece bir eğlence gibi görmüyoruz. İlçemizin tanıtılması adına bu tür etkinleri desteklemeye devam edeceğiz. Görev yaptığımız süre boyunca, ilçemizde fiziki yatırımların yanı sıra eğitim, sosyal ve kültürel alanda imkanlarımız doğrultusunda projelerimiz can bulacak.

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Ödemiş’in; kültürel, sanatsal, ekonomik gelişimine katkı sağlamak, vatandaşlarımıza ve yarınlarımızın sahipleri gençlerimize yaşamaktan keyif aldığı bir kent oluşturmak için, daha çok daha çok çalışacağız. 53. Kiraz, 20. Meyve Fidanı Festivalimizin ürünümüzün bereketine bereket katmasını diliyor, bu güzel buluşmada emeği geçenlere ve burada bizleri yalnız bırakmayan güzel yüreklere teşekkür ediyorum” dedi.

“MAHALLEMİZDE YILIN DÖRT MEVSİMİ ÜRETİM TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR”

Mahallelerinde uzun yıllardan beri Kiraz festivallerinin yapıldığını belirten Bademli Mahallesi Muhtarı Sema Emine Özbaş “Bademli Mahallesinde yetişen  kaliteli Kiraz’ın yanı sıra mahallemizde  yılın dört mevsimi ürünler yetişmektedir. Bademli Mahallesindeki kaliteli kirazlar aynı zamanda da, yurt dışına ihracatı yapılmaktadır” Dedi.

Yapılan 53. Kiraz ve 20. Meyve Fidanı Festivali kapsamında, düzenlenen Kiraz Teşvik yarışmasında 1. Melih Kırbaş,2. Ecdar Cezayirli,ve 3. Sezgin İri seçildi.  Meyve Fidanı Teşvik Yarışmasında ise 1. Ferhat Yararlı, 2. Halil Solmaz 3. İse Ali Kapı dereceye girdiler.  Dereceye girenlere çeşitli ödüller takdim edildi.

Kiraz Güzeli yarışmasında, 1.Evin Akdeniz seçilirken 2. Melda Yaman 3. Meyse Baturay seçildiler. Etkinlik kapsamında zeybek oyunları, Sanatçılar Fatma İşcan ve Ali Çakar konseri yer aldı.1. güzel Akdeniz’e kirazdan yapılan tacı ve çeşitli hediyeleri Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan tarafından takdim edildi. Diğer dereceye giren güzellere de çeşitli hediyeler verildi.

Festivalde sahne alan Pop Star da çıkan sanatçı Fatma İşcan ve Ali Çakar muhteşem konserleriyle festivale katılan binlerce seyirciyi coşturdular.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ