Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te Cezaevleri ve Araçları Dezenfekte Edildi

Reklam

Çin’in  Wuhan kentinde, başlayarak dünya çapında salgın hastalığa neden  olan Korona Virüs tehlikeli salgın  hastalıkla  mücadele kapsamında, Covid-19 virüsü ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının tarafından  alınan önlemler kapsamında, Adalet  Bakanlığının  emir  ve talimatları  doğrultusunda, Ödemiş  T Tipi,  M Tipi  ve  Açık  Ceza  İnfaz kurumlarında dezenfekte  yapılarak  Virüs  salgınına karşı gerekli önlemlerin alındığı  bildirildi.

Önlemlerin  alınmaya başlandığı günden itibaren  Ödemiş  Cumhuriyet  Başsavcısı Tuğan   Sarıca, Ödemiş Cezaevi  Savcısı Ozan  Uçar ve  Ceza İnfaz kurumların personeli, ile Jandarma personelinin  katılımı  Ödemiş İlçe  Sağlık Müdürü   Dr. Ahmet Kipici tarafından  Korona  Virüse karşı  alınması  gereken önlemler ve  kullanılacak malzemeler ile ilgili olarak her iki  kurumda personele bilgilendirme  konferansı    verildiği  bildirildi.

 Ceza infaz kurumlarında kabul edilen hükümlü  ve tutukluların barındırıldığı tüm, oda ve  koğuşların ortak alanları olmak üzere, kurum araçları, Cezaevi ziyaret salonları hijyen  koşulları  sağlanmıştır. Kurum  imkanları ile dezenfekte edilme işlemleri sık  aralıklarla  devam ettirildiği  bildirildi. Bunun yanı  sıra İzmir  Büyükşehir  Belediyesi tarafından görevlendirilen  dezenfekte ekibi ile birlikte  kurumların  tüm araçlarının  dezenfekte işlemlerinin  tamamlandığı ifade edildi.

Ceza infaz kurumlarına  yeni kabul edilecek  hükümlü ve  tutukluların kuruma kabulleri sırasında gerekli sağlık  kontrolleri  yapılırken,  Covit – 19  yönünden değerlendirme  raporları ile kurum kabulleri  yapılmakta olduğu  bildirilirken, hastalıkla  belirtisi  olanların  kuruma alınmayıp, hastane de, gözlem altına tutulmalarının  sağlandığı bildirildi.  Ayrıca kuruma  yeni kabul edilecek hükümlü ve tutukluların  son  14 gün içeresinde, yurt  dışında  bulunup  veya bulunmadıkları ayrıca  yurt  dışından gelen  biriyle temaslarının  olup  olmadığının  güvenlik  kolluk  kuvvetlerince araştırma yazısının  istendiği belirtildi.

İş yurtlarına  bağlı olarak kurumların dışında adliye, hastane, temizlik  işlerinde çalıştırılan hükümlülerin tamamının dış  temastan uzaklaşmalarını  ve izole edilmelerini  temin etmek amacıyla ikinci bir talimata  kadar çalıştırılmalarına  geçici olarak  ara  verildi. Ceza infaz  kurumların ziyaretçi kayıt yerlerine,   Sağlık Bakanlığı,  Adalet Bakanlığının uygun gördüğü  afişlerin asılarak hijyen  sağlanması için gerekli malzemelerin asılarak bu konuda dikkat çekildi

KURUMA  GİRENLERİN VÜCUT ISI  DEĞERLERİ ÖLÇÜLÜYOR

Kurumda, ayrıca  giriş  ve çıkış  yapanların vücut  ısı değerleri ölçülerek yüksek  ısısı çıkanların  sağlık  kuruluşlarına yönlendirildiği belirtildi. Kurumun  ihtiyacı olan maske, eldiven, dezenfekte, kolonya gibi malzemelerin temin  edilerek herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için gerekli çalışmaların  yürütüldüğü bildirilirken, eksik malzemelerin ise, ivedilikle, giderilmesini sağlandı. Yapılan iş ve işlemlerin Adalet Bakanlığına  bağlı   Ceza ve Tevkif evleri  Genel Müdürlüğü tarafından takip edildiği  her  gün düzenli olarak gerekli bilgilerin aktarıldığı, ayrıca yine Adalet   Bakanlığının direktifleri  doğrultusunda Ceza İnfaz kurumlarında  hükümlü ve  tutukluların  sağlık açısından olumsuzluk yaşamamasını temin  etmek amacıyla, ceza infaz kurumunda görev  yapan personelin 3. Şahıslarla  temasını kesmek amacıyla izole edilmelerini sağlandı.

Ödemiş İlçesinde hizmet  veren  Üç Eylül  Yatılı  İlköğretim  Bölge Okulu (YİBO) öğrenci  yurdunda, 121  personelin barındırılması için yer temini edilerek aynı  gün izole şartları  sağlandı. Personelin görevlerine bu yerden  gelip  gitmesi  öngörüldüğü bunun yanı sıra 15. 04. 2020 tarihinden itibaren izole edilecek personelin  kalacağı  yer sorunu çözüldüğü  belirtildi.

Ödemiş Müftülüğü  tarafından  personelin kullanımına açılan yurtlarına  Ceza İnfaz kurumları  personeli  yerleştirilmesinin  ön görüldüğü  ceza infaz  kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutukluların  Korona  Virüs  salgınından korunmaları temin  Ödemiş  Cumhuriyet   Başsavcılığı kurum  personelleri için tüm imkanların seferber edildiği  hiçbir hükümlü ve tutuklunun sağlığını  tehdit edici bir  durumun olmasına izin  verilmediği çalışmalarda üstün  gayret sarf edilerek  olumsuz  bir  durumla karşılaşılmasına yönelik  bir işlemin yapılmadığı  bildirildi. Alınan  tüm tedbirler çerçevesinde  tehlikeli  salgın hastalıkla mücadele ve bulaşık olarak yayılmasının önüne  geçilmesi açısından Başsavcılık  sorumluluğunda  Ceza İnfaz Kurumlarında tüm önlem ve tedbirlerin  alınarak titizlikle  korona virüs  salgınıyla ilgili çalışmaların   takip edildiği  bildirildi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ