Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

65 Üstü Evde Unutulmasın!

Reklam

FARKLI ÇÖZÜMLER BULUNABİLİR.

Ödemiş  Kent Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı  65 yaş üstü  vatandaşlar için de, bir  takım alternatif  çareler  bulunması  gerektiğini  vurgulayan  Başkan  Taşlı “Virüs salgınından korunmak için evlere hapsolmuş durumdalar ama çok bunaldılar.Virüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında yaklaşık 40 gündür korunma amacıyla dışarı çıkamayan ve neredeyse hiç kimseyle görüşemeyen 65 yaş üzeri büyüklerimiz adeta feryad ediyorlar.
Hayatlarını korumak için sokağa çıkma yasağına uyan itiraz etmeyen büyüklerimiz
evlerde izole hayatlarının getirdiği yalnızlık, bıkkınlık, mutsuzluk, ümitsizlik, hareketsizlik gibi şikayetlerini ifade edip az da olsa rahatlayabilecekleri bir iznin verilmesini talep ediyorlar.Aslında kontrollü kısıtlı bir şekilde bu izin verilebilir. Bu anlamda alternatif olarak ise,Sokağa çıkma yasağı olan günlerde belirli bir saat aralığında kısıtlı bir zaman,Normal günlerde günlük hayatın hareketlenmediği kısıtlı zaman ve yerlerde,Bulundukları yerin belirli bir mesafesine kadar kısıtlı bir alanda ve zamanda,Kalabalığın olmadığı yerlerde belirli bir saat diliminde. Bu vatandaşlarımıza yukarıda saydığımız alternatiflerden biri yöntemiyle(ya da başka bir yöntem de bulunabilir) sokağa çıkma izni verilebilir.
Aksi halde böyle devam ederse hareketsizlik, mutsuzluk ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu daha fazla hastalık ve zaiyatlar olabilir.Bir çok yaşlı vatandaşımız metabolik rahatsızlıklara sahip ve düzenli eksersiz yürüyüş ilaç besin desteği almak zorundalar. En önemlisi de virüs salgını bitinceye kadar yapamayacakları sosyal paylaşıma ilgiye ihtiyaçları var. Hiç olmazsa kendilerini rahat mutlu hissetmelerine araç olabilecek kısıtlı kontrollü bir izin verilebilir diye düşünüyorum.Bu konuda gerekli yapılandırma, işin sorumlusu, yetkilisi ve uzmanlar tarafından yapılabilir.
Ayrıca bugüne kadar kurallara uyup sabır gösterdikleri için 65 yaş üzeri vatandaşlarımızı kutluyoruz. Beklentileri gerçekleşmezse bile onların sağduyusuna sabrına güveniyoruz.”dedi

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ