Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Korona Virüs’ten Korunmak İçin Ağaç Evleri Tercih Ettiler

Reklam

Ödemiş’e bağlı  Gölcük  mahallesinde  yaşayan   Altıntoprak  ve  Yetkin aileleri ülke  genelinde ve  dünya ülkelerinin  mücadelesini  verdiği  Korona Virüsüne karşı önlem amacıyla  doğa  ile  baş başa  kalarak kestane ağaçlarını  tercih   ettiler.

“GÖLCÜK YAYLASININ TEMİZ, DOGAL ORTAMINDA  KENDİMİZİ BULUYORUZ.”

Her  yıl  Gölcük yaylasına,  Haziran aylarında  Manisa ilinin Turgutlu  İlçesinden   geldiklerini  ifade eden  72  yaşındaki Emekli  Selami  Altıntoprak  yaptığı açıklamada  “Yaşanan Korona  Virüs  salgını  nedeniyle Gölcük yaylasına   gelerek  önceki  yıllarda  yaptığımız ağaç  evlerde  kendimizi izole etmeye çalışıyoruz. Buranın tabiatı, doğası inanılmaz şekilde güzel, bu ağaç evleri geçtiğimiz yıllarda yapmıştık. Şimdi bu ağaç  evlerde kendimizi  koruyoruz. Burada   günümüz  çok güzel ve neşeli bir şekilde geçiyor.  Çiçeklerin bakımlarını  yapıyoruz. Ağaçları  buduyoruz. Kitaplar okuyoruz. İnsan  anatomisinde bu  doğaya, suya inanılmaz bir istek var. Yaşadığımız  Korona  Virüs sürecinde  buna daha çok istek var.  Bizler de bu süreç içinde bu  doğadan  en güzel şekilde faydalanıyoruz. İnsanın   ömrünün  kıymetini  bilmesi  lazım.  Türkiye’de küçük birikimlerle  buna benzer yeri alarak  böyle bir  yeri herkes  yapabilir.  Yeter ki istesinler. Doğa ile baş başa  hayatı herkese tavsiye ediyorum.”

25 yıldan beri şeker  hastası olduğunu ifade eden Altıntoprak “Sadece Korona virüs değil, kanser de, Veba da bir hastalık ben  şeker  hastalığıma rağmen buradaki yaşantımla bu hastalığımı da yendim.” ifadelerinde  bulundu.

“BURADA DOĞANIN  EN GÜZEL NİMETLERİNDEN  FAYDALANIYORUZ.”

Korona Virüs salgını çıkmasıyla birlikte  hemen  Gölcük yaylasındaki ağaç eve  geldiklerini  ifade eden  Elmas  Altıntoprak (60)  “Biraz panik yaparak  koştuk Geldik. 2 aydan beri   buradayız.  Doğa ile iç içeyiz.   Kestane ağacından  oluşan  evlerde  kitap  okuyoruz. çiçeklerle   uğraşıyoruz. Kuş  sesleri ortamında çeşitli çalışmalar  yapıyoruz. Ağaç evde  torunlarımız için masal evini oluşturduk. Çam kokuları ortamında, torunlarımıza  masallar  anlatıyoruz. Doğada kelebekleri  seyrediyoruz. Hamakta torunlarımız  sallıyoruz. Salıncaklarımız var. 30 Metre  yükseklikteki kestane ağacından  yapılan seyir tepemiz var.  Burada gece  gündüz  manzaramızı seyrediyoruz.” Dedi.

AĞAÇ  EVLERDE  YAŞAYANLARDAN ESRA  YETKİN “BURADA HAYAT BULDUK.”

Korona  Virüs salgınına  karşı Yaz  ayları yerine  Mart ayı  başında İzmir’den gelerek kendilerini  Karantinaya aldıklarını  ifade eden Esra Yetkin “Buradaki ağaç evde  yaşamımızı  sürdürüyoruz. Mart ayı başında eşim  ve  kızım ile birlikte  gelerek  yerleştik. Bu zorlu süreçte, İzmir’de  olsak çocuğumuzu  rahat bir şekilde parka çıkaramayacağız. Ama  burada  kızımızı  güzel oyunlar  oynuyor. 16 aylık bebeğim için  burası ideal bir yer.  Bu  süreçte  burada  doğa ile iç içeyiz.  Buradaki ağaç  evimiz ise bizi  korumak için paha biçilemez  bir ev olduğunu  düşünüyorum. Bu sürecin  için burada  daha  iyi  geçeceğine eminiz. Biz  burada  kendimizi  güvende hissediyoruz. Bizler  buraya doğal  yaşama geldik. Bu yaşantı bizim  için çok önemli,  bu  sıkıcı  bir dönemde  bize bu ağaç evler   adeta ilaç  gibi geldi. Diyebilirim. Eğer  insanların imkanları varsa burası  gibi yerleri tercih ederek  böyle  doğal ortamlarda kendilerini  bu  Korona Virüs  hastalığından  koruyabilirler.” ifadelerinde bulundu.

ARAŞTIRMA  GÖREVLİSİ  DR. MUSTAFA EMRE YETKİN “HAYATIMIZI  BURADA İDEAL BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ.”

İzmir  Dokuz  Eylül  Üniversitesi  Mühendislik  Fakültesi  Maden  Mühendisliği  Araştırma Görevlisi   Dr.  Mustafa  Emre  Yetkin   Ödemiş’in  Gölcük yaylasında ağaç evlerde  Korona Virüse  karşı korunduklarını ifade etti.

Dr. Yetkin “Gölcük  yaylasına  normalde her yıl Haziran ayında geliyorduk. Ancak yaşanan  Korona virüs nedeniyle  bu gelişimizi 2 ay  öne almak zorunda kaldık. Ülkemizde  Korona  Virüs  salgını çıkar çıkmaz  hemen  buraya geldik.   Bu ağaç evde  yaşamımızı sürdürüyoruz. Özellikle insanların  büyük şehirlerde, sokağa bile çıkamadığı anda bizler  için Bu  doğa  harikası yer  bizim için büyük bir  fırsat oldu. Burada  olduğumuz  sürece güzel bir stres atıyoruz. Ayrıca bu ağaç evde   uzaktan  eğitim çalışmasıyla  buradan çalışmalarımı sürdürerek  burayı çalışma  ofisi olarak da, sürdürebiliyorum.

İnsanlarımıza  kendi kendilerini  Covid-19 Virüse karşı  izole etmeleri için  buna benzer yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.” ifadelerinde  bulundu.

GÖLCÜKTE    KORONA VİRÜS’TEN KORUNMAK DOĞAL ORTAMI TERCİH EDEN   ÖDEMİŞ MUHARİP  GAZİLER DERNEĞİ BAŞKANI  AKTAŞOĞLU “GÖLCÜK’TE DOĞAL  BİR ORTAMDA  BURADA KENDİMİZİ  İZOLE EDİYORUZ.”

Gölcük  yaylasını  tercih edenlerden   Ödemiş  Muharip  Gaziler derneği başkanı Selahattin  Aktaşoğlu “Buraya  Yaz aylarında geliyorduk. Ancak  bu korona  virüs salgını çıkması  ve yaygınlaşması  üzerine eşimle  birlikte  buraya  gelerek  doğal  ortamda  kendimizi izole etmeye çalışıyoruz.  Korona  virüsten kendimizi muhafaza ediyoruz.  Eşimle birlikte  mutlu bir şekilde yaşamımızı  sürdürüyoruz.

Burada  temiz   ve  doğal  bir ortamda kendimizi  güvende hissediyoruz.  Ülkemizde yaşanan   ve üst boyutlara  kadar tırmanan  Korona  Virüs  salgınının  ciddiyetinin  son  derece  bilincindeyiz. Herkese de böyle  yerleri tercih etmelerini  tavsiye  ediyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ