Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YOGA

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Günümüzde  bilindiği üzere  şu anda   yaşanan   korona  virüs  salgını nedeniyle, bir takım  sokağa çıkma  kısıtlamaları  haliyle  siz  değerli  vatandaşlarımızın da, spor aktifitelerini  etkileyebilmektedir. 

Ramazan ayında spor öncesi yemek yeme alışkanlığı değişiklik göstermez. Yemekte çok yağlı ve gaz yapan, mide ve bağırsakta uzun süre kalan gıdalardan kaçınıp, yemek yedikten 2-3 saat sonra egzersize başlanmalıdır. Mide ve bağırsaklarda gıdaların uzun süre kalması, kasların ihtiyacı olan kanın yeterince gitmesine engel olur. Daha önemlisi, egzersiz sonrası yeterli karbonhidrat ve sıvının yerine konması çok önemlidir, dolayısıyla egzersizin yemek yenebilecek zamanlarda yapılmasına özen gösterilmelidir.Ramazan ayında en önemli düzenleme, Ramazan öncesi alınan kalori ve sıvı alım miktarımızın değiştirilmeden sadece zamanlamasında değişiklik yapılmasıdır. Her kilogramımız başına 6-10 gram karbonhidrat, 1-1.2 gram protein alınması ve toplam enerji ihtiyacımızın yüzde 20-30’unun yağdan karşılanması gerekir. Bu dönemde su alımına ayrıca çaba gösterilmelidir. Sıvı alımında çay, kahveden olabildiğince kaçınmak gerekir, bu içeceklerin idrar söktürme özelliği olduğundan bunların tüketilmesi halinde daha çok su almaya özen göstermelidir. Özellikle sıcakta sıvı kaybının daha hızlı olması, yetersiz hidrasyonun hipertermiye yol açabilmesinden dolayı daha da dikkatli olunmalıdır.

Şiddetli egzersizi iftar ile sahur arasında (bu uygun değilse iftardan 90 dakika önce) yapmaya özen göstermelidir. Aralıklı şiddetli yüklenme içeren futbol, basketbol gibi sporların ya da yüksek şiddetli interval antrenmanın (HIIT) özellikle iftar ile sahur arasında yapılması daha doğru olacaktır. Günde 2 kez egzersiz yapan kişilerin ise bir antrenmanını düşük düzeyde ve oruçlu iken yapması, şiddetli egzersizi ise iftar ile sahur arasında yapması uygun olacaktır.

Egzersiz temposu hafif ve orta düzeyde olanlarda zaman dilimi çok önemli değilken, şiddetli egzersiz için iftar sahur arası tercih edilmelidir. Vücudumuz şiddetli egzersiz sırasında, glikojen deposunu ve kan glikozunu kullandığı için bunun hızla yerine konması için yemek yemeye uygun saatler tercih edilmelidir. Bu şekilde davranılmadığında, depolarımız boşalacak ve buna bağlı bulantı, baş ağrısı, ilerleyen günlerde egzersiz yapabilme becerimizde bozulma olacaktır. Öte yandan Ramazan ayının ilk haftası kısmen düşük tempo ile başlayıp, ilerleyen dönemde temponun artırılması da adaptasyon açısından önemlidir.

Ramazan ayı boyunca yemek yeme, su ve sıvı alımı, uyku düzeni değişir. Bu değişiklikler, kişinin oluşturduğu maksimal iş kapasitesinde azalma yapar, profesyonel sporcularda bu net bir şekilde ortaya konmuştur. O  bakımdan  oruç  tutmak isteyenler  oruçla birlikte düzenli olarak da  sporlarını  programlı bir şekilde yapabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİNDELİK İÇİN SPOR - 10 Mayıs 2021
- 21 Nisan 2021
- 16 Nisan 2021
- 29 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ