Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş Gaziler Derneğinden Kût’ül Amare Zaferinin 104. Yılı Nedeniyle Basın Açıklaması

Reklam

Kut’ül Amare Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla, Ödemiş  Muharip  Gaziler  derneği başkanı Selahattin  Aktaşoğlu “ ” Bundan 104. Yıl  önce Milletimizin tüm zor şartlara ve kısıtlı imkanlara rağmen destansı bir mücadeleyle şanlı tarihimize altın harflerle kazıdığı Kut’ül Amare Zaferi’nin 104. yıl dönümü kutlu olsun. Tüm şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle yad ediyorum.

Enver Paşa’nın amcası Halil Paşa komutasında ki 3.000 askerimizle İngiliz 6.ncı ordusunun çökertip 12.000 İngiliz askerini, 13 general ve 480 subayı esir aldığımız bu büyük zafer İngilizlerin tarihlerinde unutturmaya çalıştıkları en büyük utançtır. Halil Paşa’nın isteği ve ona Kut soyadını veren Gazi Mustafa Kemal’in emriyle 29 Nisan her yıl bu zafer anısına Kut Bayramı olarak tüm yurtta törenlerle kutlanırken, Nato’ya girdiğimiz 1952 yılında İngilizlere yaranmak sevdasında ki Menderes hükümeti tarafından bu zaferin kutlanması ne yazık ki yasaklandı.  Ve   bundan  104. Yıl önce bu kuşatma  tarihimize  altın harflerle  geçmiştir.”dedi.

KÛT’ÜL AMARE NEDİR?

Kût’ül-Amâre Kuşatması (Birinci Kut Muharebesi) I. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat’ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatılır. 1915 yılında bu kasabanın nüfusu 6.500 civarıdır. 29 Nisan 1916’da garnizonun teslim olmasını takiben kuşatma esnasında sağ kalanlar esir olarak Halep’e götürülür.

Tümgeneral Charles Townshend komutasındaki İngiliz 6. Poona Tümeni (Hint Tümeni) Bağdat’a ilerlemeye çalışırken 22-23 Kasım 1915’te Selman-ı Pak Muharebesi’ni (Tizpon) kazanamayarak geri çekildi ve 3 Aralık’ta Kut’a sığındı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ