Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bademli Mahallesinde 300 Yıllık Ramazan Tatlısı

Bademli Mahallesinde 300 Yıllık Ramazan Tatlısı
Reklam

Ödemiş İlçesine bağlı Bademli Mahalle halkının  atalarından ve  dedelerinden  gelen 300 yıllık Mührü Süleyman işaretli  demiri ile  kadınlar bir araya  gelerek, odun ateşinde  imece usulü  Ramazan ayı  tatlısı  hazırlıyorlar.

Ramazan ayı nedeniyle bir araya gelen  Bademli Mahallesinden Fatma  Ur, Huri Ur, Yasemin  Çavdarlı, Seval Boz isimli  bayanlar bir arada Ramazan ayı bayramı öncesinde tarihi 300  yıllık  tatlı geleneğini bir arada Bayram  tatlılarını hazırladılar.

“MERHUM BABANNEMDEN KALAN  300 YILLIK  MÜHRÜ SÜLEYMAN İŞARETLİ  DEMİRLE RAMAZAN TATLILARIMIZI  HAZIRLIYORUZ.”

Merhum babaannesinden  miras kalan   Mührü Süleyman işaretli  demir’in  300  yıllık olduğunu ifade eden Bademli Mahallesinden   Fatma Ur “Bizler  bu  tarihi tatlımızı  mahalle  sakinleri ile toplanarak yaparız. Tatlımız  300  yıla  dayanan  bir geçmişi vardır. Bayramlarda  konuklarımıza  ve misafirlerimize ikram ederiz.  Geleneksel bir  tatlımız.  Bu tatlıları yaptığımız  demirin  özelliği ise  hamuru  tutmamasıdır.  Bu sayede  tatlılarımızı  lezzetli bir şekilde hazırlıyoruz.” Dedi.

“TATLIMIZIN 300 YILLIK  BİR GEÇMİŞİ  VAR”

Ramazan  ayı  başta olmak üzere  bazı özel günlerde, tarihi  300  yıllık  Dibile ismi  verilen  Ramazan ayı  tatlısını  hazırladıklarını ifade eden Bademli Mahallesinden  Huri  Ur “Tarihi  Dibile tatlımız her zaman yaptığımız bayramlarda yaptığımız özellikle bayramlarda yaptığımız tatlımızdır. Nişan bohçalarında gider genellikle, özellikle demirimiz özellikle 300 yıllıktır. Genellikle bayramlarda toplu halde yapılır bu tatlımız. Onun özelliği vardır. Kadınlar toplanarak imece  usulü yaparız.” Dedi.

“300 YILLIK  GEÇMİŞİ OLAN TARİHİ  DİBİLE  TATLISI  GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE UZANIYOR”

Bademli Mahallesinin  kültürünü  yaşatmak anlamında  300  yıllık  tarihi  Dibile tatlısını  bayanların bir araya  gelerek  hazırladıklarını ifade eden  Eğitimci  Yazar Ramazan Göçen yaptığı açıklamada “Bademli, Birgi’nin bir kazası, vilayetin kazası olmakla birlikte 700 yılı geçen yakın en azından İslam tarihi var. Bu 700 yıldan beri geleneğimizde halk kültürümüzde düğünlerde, bayramlarda tatlı kültürü hakim ve bayram öncesi ramazanda, dini bayramlarda, düğün öncelerinde tatlı geleneğinde en önemli başı çekende bu dibile, dibile tatlısı bir demir ile birlikte yapılan bir dibile demir tatlısı, birde elle yapılan var. Burada özelliği damak mührünün , Süleyman mührünün hakim olduğu demirden, ısıtılmış demirden yapılması, bu şekilde hal alması, şekil alması bu İslam Hanif dininden beri gelen bir kültürün simgesidir. Sonradan bir ülkenin arması olmuş, bayrağı olmuş ama temeli geçmişi zaten tarihçiler bunu ispatlıyor. Bu demirin gördüğümüz gibi yengemizin elinde bulundurması en az 300 yıllık bir demirin geçmişi var. 3,4 nesilden beri geçmiş bir nesli var. Bu demiri ısıttıktan sonra bugün gördüğünüz gibi bu şekilde ikrama sunuyoruz. Önemli olan tarihimizin geçmişimizin, kültürümüzün yaşatılması, benim bir Bademlili olarak sanayicilerden ricam bu armayı Türk Bayrağı, Türk motifleriyle yeniden sanayimize kazandırılması halkımızın kültürümüze ait motifleri tatlı şekli olarak ta kullanması, Bademli de atalarımızdan, nesillerimizden devam eden bir gelenek bütün konu komşu toplanır. İmece usulü tatlılarını yaparlar.” İfadelerinde bulundu.

DİBİLE  TATLISININ MALZEMELERİ  

1 kg. un, 1 adet yumurta, 1 bardak süt, 1 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı sirke ya da limon.

DİBİLE TATLISININ YAPILIŞI

Bu malzemelerin hepsi, çorba kıvamına gelene kadar karıştırılarak yoğrulur. Derin bir tencerenin içine zeytinyağı konularak ateşte yağ kızdırılarak demir kalıp yağın içine batırılıp çıkarılır ve hemen hazırlanan hamura demirden özel yapılmış kalıp, hamura 3/4 oranında batırılır. Hamura batırılan kalıp silkelenerek ocaktaki kızgın yağın içine batırılarak biraz beklenilerek çıkarılır. Kalıp yine ilk halini almıştır, hamur ise kalıbın şeklini alarak yağda pişmeye başlamıştır. Kızgın tavadan çıkarılan kalıbı tekrar kızgın yağın içine batırılan kalıbın ısınması sağlanır. Isınan kalıbı, tekrar hazırlanan hamura 4/3 oranında batırılır. Bu böyle hamur bitene kadar devam eder.

DİBİLE TATLISININ  ŞURUPLANMASI

1 litre suya 1kg şeker ve limonun suyu ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan şuruba dibile batırılıp çıkarılır. Tepsiye ters konan dibile şuruptan çıkarılınca düz yerleştirilir. Üzerine isteğe bağlı Gencer sakızı dövülüp üzerine serpiştirilir farklı bir tat oluşur. Gencer sakızı konmadan da ikram edilebilir.Bayramlarda nişan düğün gibi merasimlerde (tavuk, tepsi ve heybe götürmelerinde) dibile tatlısı götürmek bir gelenektir.

DİBİLE DEMİRİ: Dibile demiri, Fatma UR’a anneannesinden kalıyor. Annenannesine Hacı Nine tabir ettiği bir nineden geçiyor,ondan önceki geçmişi bilinmiyor.Muhtemelen, bu dibile demirinin  en az 300 yıllık bir geçmişi var. Küçük dibile demirinin kullanışı çok zahmetli olduğundan fazla kullanılmamaktadır.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ