Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Batı düşüncesinde, bilginin en kesin biç imi olarak, ortaya çıkan sezgi sonunda, hayatı n yanardöner ve güvenilmez bir rehberi olarak hor görülür bir hale geldi.Bir zamanlar meleklerin ve kutsal varlıkların her şeyi kusursuz bir netlik içinde, akıl yürüten insanlardan çok daha üstün bir şekilde sezdiklerini düşünülürdü.
Filozoflar, sezginin, matematiğin ve ahlakın aşikâr hakikatlerini ‘görmemizi’ sağladığını öne sürürlerdi.Oysa günümüzde sezgi, gitgide beyinlerimiz yerine bağırsaklarımızla ilişkilendiriliyor.
Ve meleksel netlikten sokaktaki insanın budalaca hislerine indirgeniyor.
İçgüdüsel hisler, gerçekte ne kusursuz ne de aptalcadır.
Beynin gelişmiş yeteneklerinden faydalanırlar.
Sezginin kalitesi bilinçdışının zekâsında, hangi kuralın hangi duruma uygun olduğunu düşünmeksizin bilmekte yatar.İçgüdüsel hislerin en gelişkin muhakemeyi ve bilgi işlem stratejilerini alt edebildiğini gördük.
Ama nasıl istismar edilebildiklerini ve nasıl doğru yoldan sapmamıza yol açabildiklerini de biliyoruz.
Belki bir gün bunun örneklerini de sizlerle paylaşırım.
Ama;Gene de bazen seçeneğimiz yoktur!Onlar olmadan pek az şeyin üstesinden gelebiliriz…
Sis perdeleriyle kaplı önümüzde, bazen önsezimize de güvenmeliyiz…
İçgüdüsel hislerin gücü içinde, sürprizlerle dolu bir bir sis ortadan kalkınca mucizelerin belirdiği bir yolculuğa her zaman çıkmışızdır ya da duymuşuzdur.Özetle her zaman bir şekilde adımınızı atarken kendinize güvenin…
Sezgilerinizin gücüne.Yazımda belirttiğim, anlattığım gibi bazen fazla bilmek insanı rahat uyutur ama bazıları da hayallerini gerçekleştirir bu arada.İşte duvarların yıkılışının sonucu, gerçek hikâyesi.Covid-19 salgınının dünya genelinde pandemiye dönüşmesi sonrasında 4 Mart 2020 tarihinde yayınlanan İhracat 2020/4 sayılı Tebliğ çerçevesinde cerrahi maske, koruyucu maske ile birlikte ihracatı ön izne tabi hale gelen bez maskeye ihracat vizesi çıktı.
Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü 12 Mayıs 2020 tarihli kararıyla çok kullanımlı bez maske (dokuma ve örme) ihracatında ön izin şartı aranmayacağını duyurdu.
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, çok kullanımlık bez maskelerin cerrahi maske ve koruyucu maske ile aynı statüde değerlendirilmemesi gerektiğini 2 aydır dile getirdiklerini, İhracatçı Birliklerine ve CİMER’e bu anlamda çok sayıda başvuru olduğunu, girişimlerinin sonuç verdiğini ve çok kullanımlık bez maske ihracatının yolunun İhracat Genel Müdürlüğü tarafından açıldığını kaydetti.

VERESİYE DEFTERİ KAMPANYASI YÜZ GÜLDÜRDÜ

Konak Belediyesi’nin geçtiğimiz nisan ayının son günlerinde, salgın nedeniyle dara düşen vatandaşlara ve esnafa destek olmak için başlattığı veresiye defterlerini kapatalım kampanyası, yaklaşık 15 günde, yüzlerce insanın yüzünü güldürdü. 430 vatandaşın 175 bin TL borcu ödenirken, veresiye defterlerindeki borç yükü hafifleyen 55 bakkal da rahat bir nefes aldı.
Yaklaşık iki hafta önce Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un çağrısıyla harekete geçen hayırsever vatandaşlar, ilçede geçim sıkıntısının en ağır hissedildiği Gültepe, Mehtap, Zeytinlik ve Çınartepe gibi semtlerde, özellikle sokak aralarında bulunan mahalle bakkallarına giderek, vatandaşların borçlarını tek tek ödemeye başladı.
Hayırseverler özellikle koronavirüs nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara yardım eli uzatarak, veresiye defteri borçlarını kapattı.

DİKİLİ BELEDİYESİ’NDEN VATANDAŞA 20 BİN FİDE

Dikili Belediyesi kentte koronavirüs salgınına karşı tüm gücüyle mücadelesini sürdürürken, dayanışma ruhu ile de hemşehrilerinin yanında olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün talimatıyla vatandaşlara 20 bin adet sebze fidesi dağıtıldı.
Sebze fidesi dağıtımına katılan Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz,
‘Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı büyük bir mücadele verirken dayanışma ruhumuz ile hemşehrilerimizin de yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bu süreç bize tarımın ne kadar önemli olduğunu da gösterdi. Hemşehrilerimizin üretime ve tarıma sıkı sıkıya bağlanmalarına vesile olmak amacıyla 20 bin adet sebze fidesini vatandaşlarımızla buluşturduk’ dedi.

KEMERALTI SOHBETLERİ

Kemeraltı Hayat Platformu’nun hazırlayıp sunduğu Kemeraltı Sohbetleri ’ne Konuk olan Konak Belediye Başkanı Abdul Batur; Konak ve Kemeraltı Çarşısı için önemli açıklamalarda bulundu.
İzleyicilerin sorularını cevaplayan Abdül Batur; Kemeraltı için Kemeraltı Müdürlüğü kurulması önerisinde bulundu.
KEMERALTI MÜDÜRLÜĞÜ KURULMASI LAZIM’

‘Kemeraltı Bölgesi sizin denetiminiz ve yönetiminizde. Kemeraltı Çarşısı’nın mevcut sorunlarının giderilmesi önceki dönemlerden yarım kalan projelerin tamamlanması ve yeni projelerin hızlı şekilde uygulanabilmesi açısından, Büyükşehir Belediyesinin işlerinin yoğunluğu ve dağınıklığı da göz önünde bulundurulduğunda, kemeraltı projelerinin bütçesi ile birlikte Konak Belediyesine devri işlerin daha da hızlanmasına olanak sağlayabilir mi?’ sorusuna da başkan Batur’un yanıtı şöyle:
‘Bu konuda benim şöyle bir önerim olur; bir Kemeraltı Birimi Müdürlüğü,Özellikle bu son UNESCO dünya kültür mirası listesine alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi bu işleri takip edecek bir müdürlük kurması lazım. Kemeraltı Çarşı’nın işleri anca böyle takip edilir. Farklı konularda farklı müdürlüklerimiz var. Her müdürlük ayrı bir bölümü kontrol ediyor.Ancak böyle önemli bir UNESCO kararından sonra,Konak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hassasiyetle takip edilmesi gereken işler var. Burada da bundan sonra her türlü yapılacak Eylem proje ve diğer her türlü çalışma artık UNESCO takip edilecek bir noktaya geldi. Onun için bu işin hem ciddiyeti açısından ve işlerin daha sıkı takip edilmesi açısından gerekli. Konak Belediyesi veBüyükşehir Belediyesi bir Kemeraltı Müdürlüğü kurmasında fayda görüyorum.
Bunu ben Sayın başkanım Tunç Soyer’le de görüşeceğim, bunun bir an evvel hayata geçmesi oradaki işleri daha ciddiyette takibinin sağlayacaktır.Bu süreçte Konak Belediyesi’ne de Büyükşehir Belediyesi’ne de düşen işler var. Bu da UNESCO dünya kültür mirası geçici listesine alınma noktasında da bize bir teşvik oldu ve kurumlar olarak, kurumların bileşenleri, diğer bileşenler Ticaret Odası ve diğer odalarında bu konuda birlikte olması lazım. Bütün bileşenler, hepimizin hedefi Kemeraltı Bölgesini ayağa kaldırmak olması lazım. Böyle bir fırsat bir daha gelmez onun için disiplinli bir şekilde Takibi de anca benim dediğim böyle bir müdürlüklerinin oluşması ile olur.’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 5 Mayıs 2021
Gündeme Dair - 28 Nisan 2021
GÜNDEME DAİR - 20 Nisan 2021
HAREKETLİ GÜNLER - 13 Nisan 2021
- 7 Nisan 2021
- 30 Mart 2021
DÜNDEN BUGÜNE! - 16 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ