Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

EVDE SPOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Zaman  zaman  evde  olduğumuz günlerde  bile evlerimizde  spor  yapabiliriz. Evde  spor  yaparken de  bilinçli  bir şekilde bunlardan  faydalanabiliriz. Parmak uçlarınız yerde, sırtınız düz ve omuzlarınız bileklerinizle bir çizgi oluşturacak şekilde plank pozisyonunda durun. Nefes alın ve bir bacağınızı yavaşça sırtınızla düz hizada kalacak şekilde kaldırın. Sırtınızı zorlamadığınıza emin olun. Karnınızı sıkın. Bacağınızı başlangıç pozisyonuna getirirken nefes verin. Hareketi diğer bacak için uygulayın.

Kadınlar olarak özellikle yaşlandıkça daha çok sarkarak bizi fazlasıyla rahatsız olan bölgelerimizden biri de kollarımızdır. Tıpkı karın gibi ancak düzenli bir antrenman programıyla sıkılaşacak olan kol bölgesi için güçlü bir sırta sahip olmak da önemlidir. Hem sırt bölgenizi hem de kollarınızı çalıştıracak olan planking hareketi güçlü bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak. Dirseklerin doksan derecelik bir açıyla yere dayandığı bu harektte gücü bacak bölgenizden almayı unutmayın. Başınızı omurganızla ayın hızada tutarak. dirsekleriniz yardımıyla şınav çeker gibi eğilin ve kalkın. 15 kereden olmak üzere 3’er set halinde tekrarlamanız gereken bu hareket başlarda zor gelse de zamanla en büyük tutkunuz haline gelecek, eminiz.Fit bir vücuda sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken bölgelerden biri de kalça bölgenizdir. Antrenman programının en yorucu ama en eğlenceli egzersizleri arasında yer alan kalça hareketleriyle karın, basen ve bacak bölgenizi aynı anda çalıştırabilirsiniz. Sağ bacağınızı doksan derecelik bir açıyla yere koyduktan sonra ellerinizle dirsekleriniz düz duracak şekilde yükselin ve aynı anda sol bacağınızı popo bölgenizi sıkarak yukarıya doğru kaldırın. Bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırıp daha sonra karnınıza doğru çekerek tekrarlayacağınız bu hareketi düzenli olarak 3’er set halinde tekrarlayın.

Düz zemin üzerine yerleştirdiğiniz matın üzerine ellerinizi yanlara koyarak, sırt üstü yatın. Karın ve kalçanızı sıktıktan sonra tek bacağınızı, ayak parmaklarınız yukarı bakacak konumda gergin bir şekilde indirip kaldırın. Hem esnemenize hem de bacak bölgenizi inceltmenize yardımcı olacak bu hareketi 3’er set halinde 15 kere tekrarlayın. 

Kendimizin, sevdiklerimizi ve aynı apartmanı, sokağı, mahalleyi, ilçeyi, kenti paylaştığımız insanları koronavirüsten korumak için evlere kapandığımız bu günlerde salonda hatta kanepede otururken küçük egzersizlerle spor yapıp hem bedenimizi, hem zihnimizi dinç tutabiliriz.Her gün aynı saatte odanın bir köşesinde şınav çekmek, mekik yapmak fit kalmanıza yardımcı olacaktır. Önce 3-5 gibi düşük tekrarlarla başlayıp kendinizi hazır hissettiğinizde birer birer arttırabilirsiniz. Her seferinde dinlenerek üçer set yapmanız daha da iyi olacaktır. Koltuklarımız rahatça oturup TV izlemenin dışında da işe yarayabilir… Mesela yete oturup sırtınızı koltuğunuza yaslayın. Bacaklarınızı öne doğru uzatıp hafif kırarak topuklarınız yerde olacak şekilde ayak uçlarınızı havaya kaldırın. Şimdi ellerinizi koltuğuna koyun ve dirseklerinizi açıp kapayarak kalçalarınızı havaya kaldırıp indirin… Oturarak barfiksin kaslarınıza faydasına inanamayacaksınız.Salonda, mutfakta, balkonda, yatak odasında rahatlıkla yapabileceğiniz bir egzersiz tek ihtiyacınız olan bir parça iple hem keyifli hem son derece faydalı bir egzersiz… Eminiz bunu hepiniz deneyeceksiniz…

Nabzı bir parça yükseltmenin vücut için faydalı olduğunu söylenmektedir. Bunun için dizlerinizi normalden biraz daha yukarı çekerek yerinizde sayabilirsiniz. Birkaç dakika sonra bu yerinde sayma hafif tempolu bir koşuya dönüşebilir. Ya da apartmanınızda bir üst kata ya da alt kata inip çıkarak yapacağınız15 dakikalık bu egzersiz evde geçecek bir güne başlangıç için harika hissettirir. Uzmanlar haftada iki ya da üç kez yapılacak esneme egzersizlerinin vücut için harika olduğunu söylüyor. Örneğin sırt ağrılarınız için dört ayak üstünde durup kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırıp tekrar düzelebilirsiniz. Ya da bel ağrıları için sırt üstü uzanıp dizlerinizi karnınıza doğru çekebilir, kollarınızı hiç bükmeden büyük daireler çizerek omuzlarınızı rahatlatabilirsiniz. Bütün hareketlerin 30 saniyeden az olmaması çok önemli… Peki doğru nefes alıyor muyuz? Evde kaldığımız bu günlerde doğru nefes almayı da öğrenebiliriz. Sırt üstü uzanıp, ellerinizi karnınıza koyun nefes aldığınızda karınınız şişmesine verdiğinizde de inmesine dikkat edin. Bu pozisyonda 10 kez nefes alıp verin. Doğru nefes almak hepimizin içinde olduğu endişe ve kaygılı ruh haline de çok iyi geliyor unutmayın. Korona  günlerinde bile  evde de spor  aktiviteleri  yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİNDELİK İÇİN SPOR - 10 Mayıs 2021
- 21 Nisan 2021
- 16 Nisan 2021
- 29 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ