Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

BİN AYDAN DAHA HAYIRLI GECE; KADİR GECESİ

CENGİZ TÜRKAVCI

CENGİZ TÜRKAVCI

Cenab-ı Allah’ın indirdiğine, koyduğu emir ve yasaklara itibar edilmediğinden dünya değişti, hayat zorlaştı. İnsanlar başkalaştı, insani duygular değişti; faydacılık ve merhamet duyguları köreldi. İnsanlar kendilerine yakışmayan davranışlar sergiliyor. Basit şeyler kavga ve cinayet sebebi oluyor. Toplumdan sevgiden, paylaşmaktan eser yok. İntiharların, cinayetlerin sebepleri anlaşılamıyor.

Mutlu etme düşüncesi olmadığından mutlu olunmuyor. Ahiret, sorgu unutuldu, ahlak bozuldu. İnsanlar kendi kusurları ile uğraşmak yerine, başkalarının kusurları ile uğraşıyor.

İnsanlar gelip geçen ömürlerine, kaçırdığı fırsatlara üzülmüyor. İşlediği günahlara, yapamadığı güzel şeylere, yetemediği, yetiştiremediği evlatlarına üzülmüyor.

Cenab-ı Allah’ın tanıdığı fırsatlar değerlendirilmiyor, gelip geçiyor.

Kadir gecesi Yüce Allah’ın, insanların dünya ve ahiret saadeti için sunduğu bir fırsattır.

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ

Kadir sûresinde : “Biz o Kur’an-ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler re Cebrail her bir iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta ortalık aydınlanıncaya kadar.” Buyrulmuştur.

Peygamber (as)’ın ifadesiyle “Kadir gecesi, yeryüzündeki melek sayısı, yeryüzündeki taşlardan fazla olur.” “Bir kimse inanarak ve mükâfatını umarak, kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları af olunur.”

Günlerin içinde Cuma, gecelerin içinde Kadir, ayların içinde Ramazan bir başkadır. Bu geceye, kutsal bir gece olduğu için “Kadir” denmiştir. Kadir gecesi 83 yıllık ibadete denk sevabı olan bir gecedir. Bu fırsatı Cenab-ı Allah Kadir gecesi mü’min kullarına vermiştir. Cenab-ı Allah inanan kulları için farklı zamanlar, farklı ibadet ve farklı sevaplar ihsan etmiştir. Bu her kula nasip olmaz.

HANGİ GECE KADİR GECESİDİR?

Bazı şeyler apaçık bildirilirken, bazı şeylerde gizlenmiştir. Hz. Peygamber : “Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın.” buyurmuştur.

Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve tek günlerde aramamız gerektiğine dair uyarılar vardır.

Bir sahabe der ki;

“Hz. Peygamber, kadir gecesini bize bildirecekti. Fakat o sırada iki Müslümanın münakaşa ettiğini gördü. Bunun üzerine bize “Size kadir gecesini haber vermek için çıkmıştım, falanla falanı münakaşa ederken gördüm, Kadir Gecesinin hangi gün olduğunu unuttum” dedi.

İki kişinin münakaşasına bakın. Müslüman Müslümanla uğraşmayacak. Müslümanlar hataları yüzünden hayırdan, rahmetten nasıl mahrum olduklarını göstermesi bakımından bu olay bize mesaj olmalıdır.

İbn-i Abbas (ra) “Kadir Sûresi otuz kelimeden ibarettir. Yirmi yedinci kelime ‘Kadir’ gecesi kelimesidir” demiştir.

Kadir gecesinin asırlardır yirmi yedinci gece olarak kabul edilip ihya edilmesi, ümmetin ittifakı ile de teyit olunmuş bir hakikattir.

Diğer geceler belli de kadir gecesi neden tam olarak bildirilmemiştir? Diye soruluyor:

O geceyi ihya edenler derler ki: Biz bin aydan hayırlı olan geceyi ihya ettik. Allah bizi bağışladı der, bundan sonra da amelleri azalabilir. Yaptıklarına güvenirler, gaflete düşerler de helâk olurlar.

Rabbim ölümü de gizledi, devamlı ibadet etsinler diye. Kendilerine ölüm gelince imanla gitsinler, amelleri onları kurtarsın diye rabbim gizlemiştir.

KADİR GECESİNDE NELER OLMUŞTUR?

Bu gece neler olmuştur ki, bu gecenin kadri kıymeti yüksektir?

Kadir gecesi denince akla neler geliyor; Cenab-ı Allah, Muhammed ümmetini çok seviyor. İçinde Kadir gecesi bulunmayan, bin aydan hayırlı bir gece vermiş. Bir gün Hz. Peygamber İsmailoğullarından bir zattan bahseder. Bu kişi, 83 yıl Allah yolunda cihad yapmış ve Allah’ın rızasını kazanmıştır. Peygamber bunu anlatınca Ashab-ı Kiram üzülür. Böyle bir ömür bize nasib olamaz derler. Bunun üzerine Allah Kadir Sûresini indirir ve 83 yıldan daha hayırlı Kadir gecesini Muhammed ümmetine nasip eder.

Kuran, Kadir gecesinde inmiştir.

Kadir gecesinin 1000 aydan hayırlı olduğunun bildirilmesi, bazı zamanların diğer zamanlara üstün olduğu, o zamanlarda yapılan ibadetlerin diğer zamanlarda yapılan ibadetlerden farklı olduğunu akla getiriyor.

Kadir gecesi, insanın kaderinin değiştiği gecedir.

Kadir gecesi, kurtuluş gecesidir.

Allah’ımız kullarının cehenneme gitmesini istemiyor. Cennete gitsinler istiyor da bu fırsatı bize ondan vermiştir.

Sonuç olarak; Cenab-ı Allah Müslümanları çok seviyor. Bire bin veriyor.

Ayrıca bize Kur’an gibi bir şefaatçi indirmiştir. Kur’an, okuyana, uyana, şefaat edecek ve kurtuluşunu sağlayacaktır.

KADİR GECESİ KURTULUŞ GECESİDİR

Bu gece melekler yeryüzüne inerler. Yeryüzünde zikredenleri, namaz kılanlar, dua edenleri ve tövbe edenleri tespit ederler. Sabahında da isteyenlere selâmet vardır.

Bu gece, insanlığa selâmet reçetesi sunulmuştur.

Kur’an’da: “Allah kimseye zulmetmez, insanlar kendi kendilerine zulmederler.” buyrulmuştur. (Yunus:44)

KADİR GECESİNİ NASIL DEĞERLENDİRELİM, NELER YAPALIM?

Bu gece öyle şeyler yapmalıyız ki, kadirlik olalım, affa uğrayalım, kurtulalım. Kur’an-ı Kerim bu gecede inmiştir. Öyleyse bu gece Kur’an gecesi olmalıdır. Allah: “Biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir: 1) “Biz O’nu mübarek bir gecede indirdik.” (Duhan: 3) buyurmuştur.

Kur’an-ı Kerim hayat kaynağı, mutluluk kaynağıdır. Müslüman olan yabancılar: “Kur’an’da hayat buldum.”, “Kur’an’dan etkilendim.” gibi ifadeler kullanmışlardır. Kur’an’dan etkilenen ilim adamlarının sayısı bir hayli fazladır.

Kur’an; bana dünyada şefaat etti, beni farklı kıldı. Esas ahirette şefaatçi olacaktır. Peygamber (as): “Kur’an’ı okuyunuz. Çünkü O kıyamet gününde Kur’an ehline şefaat edecektir.” buyurur.

Kur’an’ın bize indiğini, bize hitap ettiğini düşünerek okumalıyız. Kur’an okumanın sevabı çoktur. Peygamber (as) “En hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.”

“Kur’an’ı okuyunuz. Çünkü her harfi için on sevap verilir.” buyurmuştur.

“Bir topluluk bir evde toplanır da Kur’an okursa, kalpleri huzur bulur, rahatlar, Allah’ın rahmeti onlar üzerine olur, melekler onları kuşatır. Allah onları melekler yanında anar.’’

“Bir evde Kur’an okunduğunda melekler hazır olur, şeytanlar çekilir, ev halkına genişlik hâsıl olur, hayır çok, şer az olur. Bir evde Kur’an okunmazsa darlık gelir, hayır azalır, şer çoğalır.’’

Kur’an’da ne okuyalım; Kur’an’ın her ayeti her sûresi üstün ve faziletlidir. Ama Peygamber (a.s)’ın çok okuduğu ve okuyun dediği sûreler şunlardır:

-Peygamberimiz:

Kur’an’da en büyük sûre FATİHA sûresidir.’’ buyurmuştur.

“İhlâs sûresi Kur’an’ın üçte biridir.”

”Felâk ve Nâs sûrelerinin benzeri görülmemiştir.’’ (Bu iki sure ile peygamberimiz hep Allah’a sığınmıştır.)

“Mülk sûresi mağfiret oluncaya kadar okuyanı şefaat eder.”

“Geceleyin Bakara sûresinin sok iki ayeti, onu okuyan için kafidir.”

“Evinizi kabre çevirmeyin. Şüphesiz ki şeytan içinde Bakara sûresi okunan evden kaçar.”

“Kur-an okuyan kimse hata etse, acemi olsa melekler onun yanlışını düzeltir.’’ buyrularak hatalı okuyanın bile Kur’an’ı okumayı terk etmemesi öğütlenmiştir. (Ramuz el E-hadis: 57/13) ‘’Kur’an’ı zorla okuyana iki kat ecir vardır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 19 Ocak 2021
ÖLÜMÜ UNUTMA - 18 Aralık 2020
- 9 Aralık 2020
- 17 Kasım 2020
- 21 Ekim 2020
- 15 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ