Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Çöl Sıcağında Patates Hasadı

Çöl Sıcağında Patates Hasadı
Reklam

Türkiye’nin Patates ihtiyacını  Adana’dan  sonra karşılayan Ödemiş İlçesinde  dün  48  derece  sıcaklıkta  patates  hasadını  gerçekleştiren üreticiler bugün de, 43  derece   sıcaklıkta  hasatlarını  gerçekleştirdiler.   Sabahın 05.00  sularında  patates  tarlasına  gelen tarım işçileri  patates hasatlarını  öğlen 14.00’a kadar yoğun  sıcağa  rağmen  sürdürdüler.   

“BU SEZON  PATATES  BOLLUĞU İLE BİRLİKTE  FİYATLAR  50 KURUŞA KADAR DÜŞTÜ!”

Adana  iliyle birlikte  Ödemiş İlçesi  ve çevresinde  yoğun  patates  hasadı  ile birlikte  piyasada büyük bir  bolluk yaşandığına  dikkat çeken  Ödemiş  Ziraat  Odası Başkanı  Ahmet  Kocaağa “Sezonu 2,5  ve 3 lira  gibi  açan Ödemiş  Patatesinde  Adana’da yaşanan    Patates hasadının da bolluğu ile birlikte bugünlerde 50 kuruşa  kadar  düşmesine  neden olmuştur.   Ayrıca  bugünlerde  patates  üreticilerimiz  yoğun sıcak havalara  rağmen  patateslerin tarlalarda yanmaması için bir an önce  ürünlerini  tarlalardan  alma çabasını sarf etmeye  devam etmektedirler. Tarım işçilerimize  Allah  Kuvvet versin.  Onlarda  ekmeğini kazanmak için  önceki  gün 48  derece  sıcaklıkta  dün de  43-44  derece  sıcakta  ekmeğini  adeta taştan çıkarmaya devam ediyorlar.“ dedi.

“BOLLUK PATATES FİYATLARININ  GERİLEMESİNE NEDEN OLDU”

Ödemiş  Ziraat  Odası  2. Başkanı Mehmet Dinlenmez  “Ödemişimizde 10-15 gündür patates hasadına başlanmıştır. Sıcakların yoğun olmasına rağmen,42-43 derecelerde seyretmesine rağmen üreticimiz üretmiş olduğu patatesleri hasat etmek çabasını göstermektedir, Yoğun bir çaba harcamaktadır. Fakat Türkiye’nin büyük patates ihtiyacını karşılayan Adana ve Ödemiş’in aynı anda hasada başlaması dolayısıyla 15-20 gün önce fiyatlarımız 2,5 lira civarıydı üreticinin eline geçen şu an ise 50 kuruşlara gerilemiştir. Bu da üreticimizi ciddi bir sıkıntıya sokmuştur. Fakat üreticimiz her şeye rağmen sıcağa, soğuğa rağmen ürettiği ürünleri hasat etmek için büyük bir çaba göstermektedir. Sıcaklıkların 42-43 derecelerde seyretmesine rağmen tarlalarda hasadına devam etmektedir. Tarım işçilerimizde yine elinden gelen çabaları göstermektedir. Sabahın 4,5-5’lerin de kalkıp, sabaha karşı tarlaya gelip öğleyin 1-2’lere kadar sıcakta çalışmaktadır. Hepsinin ellerine emeklerine sağlık, her şeye rağmen üretmeye devam etmektedir çiftçimiz, Allah yardımcıları olsun, hepsine güç kuvvet versin.” dedi.

“SICAK HAVAYA  RAĞMEN  ÜRETİCİLERİMİZ HASATLARINI GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Ödemiş  Ziraat  Odası 2. Başkanı  Mehmet Dinlenmez  ayrıca bu kadar  yaşanan  aşırı sıcaklarla birlikte  tarım işçilerinin de, Ramazan ayı  nedeniyle  oruçlu olduğunu ifade ederken  “Burada  hem  patates  üreticilerimiz  hem de  tarım işçilerimiz  alın teriyle  ekmeklerini adeta taştan çıkarma  çabası içindedirler. Tarım işçilerimiz de,   herkesin  evlerinde  uyudukları anda  buraya sabahın  04.30  gibi saatlerinde  gelmektedirler.  Öğleden sonraya  kadar canla   ve başla  çalışarak   evlerinin  rızkını çıkarmaya çalışmaktadırlar.” dedi.

Ödemiş’te  patates fiyatlarının  düşmesine  neden  olarak  hem Adana  ilinde hem de  Ödemiş’te üretilen  patates rekolte  bolluğunun   fiyatların  düşmesine neden olduğunu  ifade eden Ödemişli Patates  Üreticisi  Ahmet Canbazoğlu “Patates sökümleri Adana ve Ödemiş’te aynı anda çakışmasından dolayı fiyatlara aşırı derecede bir etkileme yaptı. Geçen haftalarda 2,5 Liradan, 3 liradan başladı bir anda 50 kuruşlara düştü. Bu da çiftçi için ciddi bir zarar göstermektedir. Şuan 3 bin 3,500 liraya tohumunu aldık ektik, yaptığımız hasat dönümde 7 ton ancak kendini kurtarıyor. Ödemişle çakışmasından dolayı, aynı anda gelmesi piyasada bir ciddi anlamda malın bollaşmasından dolayı bir de piyasada okulların, yurtların kapalı oluşu talep az oluşundan tüccarda, alan tüccarda  satmakta zorlanıyor. Biz üretici olarak yetiştirdiğimiz malı satmakta zorlanıyoruz. Satsak ta zaten zararına satıyoruz şu anda. Şu anda Ödemiş te hava sıcaklığı 42-43 derecelerde hatta dün öğlen saatlerinde derece 48 derecelere kadar gösterdi. Patateslerinde zaten olgunlaşmasından dolayı  bir an önce sıcak, soğuk demeden bu hasadı kaldırıp, mallar çünkü yanmaya geçecek bir an önce söküm çabasını gösteriyoruz. Şuan işçiler zaten 45-50 derece sıcağın altında bir an önce hasat etmeye uğraşıyoruz, çalışıyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ