Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÇYDD’nin Kurucusu Türkan Saylan’a Ölüm Yıldönümünde Mektup

ÇYDD’nin Kurucusu Türkan  Saylan’a Ölüm Yıldönümünde Mektup
Reklam

ÇYDD  Ödemiş  Şube  Başkanı Ümran Ateş ÇYDD genel  merkezinden gelen ÇYDD’nin  kurucu Başkanı   eğitim  gönüllüsü  Türkan Saylan’ın  ölüm yıldönümü mesajını  paylaştı.

Ateş “Hepimizin kıymetlisi Türkan Hocamız, fiziksel olarak aramızdan ayrılışınızın üzerinden 11 yıl geçti. Söylemlerinizin, eylemlerinizin ne kadar doğru olduğu, güncelliğini koruduğu; yurdun dört bir yanında kültür merkezlerinde, caddelerde, parklarda yaşayan adınızla bir kez daha anlaşılıyor. Sevgili Hocamız, 76 yılı kapsayan dolu dolu bir yaşamdı sizinkisi. Ölçütleriniz vardı. En büyük özelliğiniz insan içinde, insana dokunmayı bilmenizdi. Gözünüz pekti, hırslıydı, yılmazdı, ataktı. Zekanızı ve aklınızı dengeler, karar mekanizmalarında doğruyu hızlı bir şekilde yakalamaya çalışır, zamanınızı verimli kullanırdınız. Dünyaya bakardınız, gelişirdiniz, geliştirirdiniz. Gençlerin yanında, arkasındaydınız. Bürokrasiyi, kalıpları aşmıştınız. Çevrenize duvar örmezdiniz, kapınız her zaman açıktı. Renkleriniz, heyecanlarınız, hayalleriniz vardı, neşeliydiniz…Sanatkardınız.Çok yönlülüğünüz, görüşlerinizi güzel kelimelerle süslemeniz, topluma olumlu, toparlayıcı, umut verici, ufuk açıcı söylemlerle yansıtmanızı; sevgi ve inanç yumağıyla bütünlük ve birliktelik mesajları vermenizi sağlardı. Sorunların değil, çözümlerin insanıydınız. Sizi herkesten farklı kılan bir diğer özelliğiniz de risk almanızdı. Herkes risk alamıyor, haklısınız; risk alabilen, her şeye ve herkese rağmen yol açıyor.

Değerli Hocamız, yirmi yıl boyunca emek verdiğiniz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), sizin kaybınızdan sonra kuruculuğunu birlikte gerçekleştirdiğiniz yol arkadaşınız Prof. Dr. Aysel Çelikel Hocamızın Genel Başkanlığında, başarıyla çalışmalarını sürdürdü. Şimdi, Cüzzam ile savaşta ve ÇYDD’de birlikte çalıştığınız Prof. Dr. Ayşe Yüksel, tüm Çağdaş Yaşam Ailesiyle birlikte bu kıymetli emaneti yaşatmak, geliştirmek için canla başla çaba harcıyor.

ÇYDD’de 1995 yılında üniversite öğrencilerine burs vermek amacıyla ‘Bir Işık da Siz Yakın’ projesi ile okutup mezun ettiğimiz genç sayısı 36005 oldu. 1997 yılında Siirt Pervari’de, on yedi kız öğrenciye eğitim bursu vererek başlattığımız çalışma, kurum ve kişilerin desteğiyle büyüdü, daha nice kardelenler yetiştirebilir olduk. Kardelenleriniz de büyüdü, bugün bir şubenin başkanı, iş dünyasında yönetici, doktor, hemşire, öğretmen, mühendis olarak karşımıza çıkıyorlar. Geçtiğimiz yıl sonunda gereksinimi olan öğrencilerimize 89650 kez eğitim bursu verdik.

Hocam, siz ulusun her bireyinin kendini geleceğe taşıyacak, yeteneklerine ve becerilerine uygun, nitelikli, bilimsel eğitim almasını ilk ve en önemli iş olarak görürdünüz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmadan toplumsal barışı ve adaleti sağlamanın da mümkün olmayacağını bilirdiniz. Biz de “Okumak istiyorum ama ekonomik koşullarım buna yetmiyor” diyen hiçbir kız çocuğu kalmayana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Tüm çocuklarımızı bilimle, teknolojiyle, kültürle, sanatla, sporla geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tüm şubeleriyle, gençleriyle sizin arşınlamış olduğunuz yoldan yürümeye devam ediyor. Bugün Anadolu’nun birçok yerinde başkanlığını yapmış olduğunuz kurumunuz büyük bir heyecan ve çaba ile eğitime ulaşmak isteyen kişiler için emek harcıyor. 113 şubeye ulaştık Hocam, 17.000 üyemiz var, keşke hepsi aktif olabilse…Koyduğunuz hedefe henüz ulaşamadık; 100.000 kız öğrenci! Umarım bir gün olacak o zaman da “yalnız ve güzel” ülkemizde çok şey değişecek eminim. “Birlikte göreceğiz”

İçinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde de, sizin Cüzzam ile mücadeleniz tekrar tekrar gözümüzün önünden geçiyor. Henüz tıp fakültesi öğrencisiyken, sadece bulaşıcı bir hastalık değil, aynı zamanda damgalanma nedeni olan Cüzzam ile savaşmaya karar vermeniz, bugün yanımızda olsaydınız Covid-19 ile mücadeleye, etkilenen ailelere el uzatmanıza neden olacaktı, biliyoruz. Biz de, sizden öğrendiklerimizle Covid-19 salgınının çocuklara ve ailelere olan olumsuz etkilerini azaltmak için çaba harcıyoruz.

Hep “Emek boşa gitmez” derdiniz. Toplumumuza verdiğiniz emek de hiç unutulmadı, unutulmayacak Hocam. Sizi özlüyoruz; sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.Genel Merkez ve Tüm Şubeler Adına” dedi.

“EĞİTİM GÖNÜLÜLÜSÜ  HOCAMIZIN  ÖDEMİŞ’TE ŞUBEMİZİN  AÇILMASINDA  DA KATKILARI  OLMUŞTUR”

ÇYDD  Ödemiş  Şube Başkanı  Ümran  Ateş “En çok bu fotoğraf etkilemiştir beni. Evi, mektupları, dolapları didik didik aranırken kanserle mücadele eden bu güzel kadının gülüşüne, duruşuna hayran olmamak mümkün mü? Anadolu’da ve doktorluk yaptığı bütün yerlerde hastalarını kurtarabilmek için giriştiği mücadeleden hiç yılmamış azimli ve çalışkan bir doktor… Cüzzam hastalığına yakalananları iyileştirmedeki gayretiyle , cahilliğe karşı verdiği mücadeleyle tanımaya başlıyoruz önce O’nu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuruluşu aşamasında oluşturulan geçici yönetim kurulunda 2. başkan olarak görev alıyor önce,sonra yapılan ilk genel kurulda başkan seçiliyor.Hepsi birbirinden değerli dernek üyeleriyle birlikte , çocukların eğitimine destek olmayı amaç edinerek gecesini gündüzüne katarak 31 yıldır büyük başarılara imza atan önemli bir derneğin temellerini atıyor. Binlerce gencin hayatına ışık tutuyor. ..
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi’ni açmak için başvurduğumuzda,hepimizde ülkesine, milletine çocuklara, gençlere eğitime, bilime hizmet etmeye,destek olmaya çalışan bu derneğe, küçük de olsa bir katkı sunmanın tarifsiz heyecanı ve mutluluğu vardı.11 yıl geçmiş aradan. Üyesi,gönüllüsü,bağışçısı,seveni …ile yüzlerce çocuğun eğitim hayatına katkısı olan herkese örnek olmuş bu güzel insan 18 Mayıs 2009 Tarih’inde aramızdan ayrıldı. Yetiştirdiği, eğitimine destek olduğu gençler elbette O’nu her zaman sevgiyle, saygıyla anacaklardır.
Televizyonlarda en son gördüğüm bu fotoğrafı; umudun, başarının, dürüstlüğün, doğruluğun en güzel örneğidir benim için. Zor zamanlarımda, umutsuzluğa düştüğümde bu fotoğraf gelir hemen aklıma…SENİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ PROFESÖR DOKTOR TÜRKAN SAYLAN..”dedi.

Haber  : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ