Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun
Reklam

Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı   19 Mayıs  Gençlik  ve Spor Bayramı  etkinliği  kapsamında  yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuruyla samsuna çıkarak başlattığı bağımsızlık mücadelemizin 101.yılına eriştik.”dedi.

TÜRK ULUSUNUN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ DÜNYAYA DA ÖRNEK OLMUŞTUR.

Başkan  Taşlı “Milli bayramların ülkeler için çok önemli yerleri vardır. Özellikle bu milli bayramlar özgürlük uğruna yapılıyorsa, yeni bir medeniyet kuruluyorsa, devrimle bir ulus tarih sahnesinde onurlu yerini alıyorsa, ezilmiş sömürülmüş halklara umut oluyorsa ve hele hele bu bayramlara sebep olan mücadele dünyaya örnek olup dünya siyasi coğrafi haritasını değiştiriyorsa çok çok daha önemlidir.Bu sebeple Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yolunu açan bayramlar(19 Mayıs 1919-Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan 1920-Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim T. C nin kuruluşu vb.)hem ülkemiz hem de dünya ulusların için çok çok değerlidir.”dedi.

İŞGAL EDİLMİŞ YIKILMIŞ DURUMDAN BİR  MEDENİYETE.

Başkan  Taşlı “19 Mayıs 1919 a gelirken ve hemen ardındaki zamanlarda Osmanlı imparatorluğu düşman güçlerince işgal edilmiş, halkımız yorgun fakir düşmüş, ülkemizin ekonomik tüm değerleri  ipotek edilmiş, orduları dağıtılmış, tersanelerine ve silahlarına el konulmuş vaziyetteydi.Yani Osmanlı imparatorluğu ve Türk milleti için zifiri karanlık bir ortam vardı. En önemlisi de yıllardır onlarca cephede savaşa savaşa, topraklarımızı gençlerimizi kaybede kaybede gelecek ümitlerimizi tamamen kaybetmek üzereydik. Bu sebeple mandacılık konuşuluyordu o günlerde.Tüm bu olumsuz şartlarda umutların tamamen tükendiği ve kapkaranlık bir ortamda Bandırma Vapuru ile Samsuna çıkarak mazlum ezilmiş işgal edilmiş bir halkın bağımsızlık ateşini yakan T. C nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk yeniden Türk Ulusunun bağımsızlık ümitlerini canlandırmıştır. Bu başlangıcı daha sonra yapılacak mücadele devrim adımlarla çağdaş bağımsız ve demokratik bir ülke kurarak taçlandırmıştır.Geçen yüzyıl içinde ülkemiz bu ilkeler sayesinde bir çok devrim yapmış yeni bir medeniyet kurmuş ve dünya sahnesinde onurlu bir yer edinmiştir.”dedi.

ATATÜRKÜN ÇİZDİĞİ YOL VE İLKELERİ REHBERİMİZDİR.

Taşlı “Geçmişde ve günümüzde yaşamış olduğumuz sorunlar, yanlışlar, eksikler bizleri yolumuzdan asla döndürmemelidir.Bağımsız, çağdaş ve demokratik Türkiye  Cumhuriyetini yaşatmak onu daha da ileri taşımak ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere çizdiği yolda bıkmadan ilerlemek her Türk vatandaşımızın bilhassa bu bayramın armağan edildiği Türk gençliğinin en hayati hedefi ve görevi olmalıdır. Bir ulusun geleceğini oluşturacak ülkeyi şekillendirecek olan gençlerimiz için Atatürkün ortaya koyduğu mücadele,ilkeler ve devrimler her zaman her şartta yol göstericidir kurtarıcıdır ve refahın anahtarıdır. Bağımsızlık mücadelemizin başlangıcının 101. yılı anısına bu mücadeleyi yapan ve yaparken bu uğurda canını malını herşeyini vatan için harcayan, sonraki dönemlerde bu uğurda katkı koyan, özellikle bu kutsal mücadelede gazi ve şehit olan tüm atalarımızı rahmetle sevgiyle ve sadakatla anıyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ