Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Eriş 19 Mayıs ve Kadir Gecesi İle İlgili Görüşlerini Dile Getirdi

Eriş 19 Mayıs ve Kadir Gecesi İle İlgili Görüşlerini Dile Getirdi
Reklam

Ödemiş  Belediye Başkanı  Mehmet Eriş  19 Mayıs Gençlik ve Spor  Bayramı ile ilgili açıklamasında “19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesinin  101. yıl dönümünü yaşamanın gururunu taşıyoruz. 19 Mayıs; bağımsızlık, özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle yanan, işgale-işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkın yeniden ayağa kalktığı, “Ya istiklal ya ölüm” diyerek varoluş mücadelesine başladığı gündür. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce, Samsun’a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, bir ülkenin makus talihini değiştirmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatanını seven kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hep birlikte tarihin akışını değiştiren, dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele vermiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Türk milletinin inanç ve kararlılığıyla  19 Mayıs 1919’da  başlayan kurtuluş mücadelemiz, tarih sayfalarına altın harflerle kazınmıştır. Türk Milletinin adını tüm dünya duymuştur. Bu zafer, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti´nin kurulmasının yolunu açmıştır. Bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihinin anlamını ve önemini gelecek nesillere aktarmak birincil vazifelerimizden bir tanesidir. Çünkü milletler geçmiş tarihin diri tutarak ve her daim idrak ederek geleceklerini yazarlar ve varlıklarını sürdürürler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak geleceği, tarihini iyi okuyan ve ona sahip çıkan, hepimizin umudu olan gençlerimize emanettir.

Sevgili gençler, sizden önceki nesiller bağımsız bir vatan uğruna; yokluklar içinde çok büyük mücadeleler vermiş, birlik ve beraberliğinden güç alarak birbirine kenetlenerek tarih sahnesinde kahramanlık dolu destanlarla yer almışlardır. 19 Mayıs 1919, ülkemizin geleceğinin yazıldığı önemli tarihlerin başlangıcıdır. Sizlerin tarihimize sahip çıkmanız, milletimizin tarih boyunca verdiği mücadeleleri ve zaferleri hatırlamanız, ülke geleceğimizin en büyük yatırımlarından biridir. Çünkü yeni nesiller geçmiş tarihlerini doğru okuyarak ve onu sahiplenerek geleceğe başarı ile adım atarlar. Ulu Önder Atatürk’ün en büyük tarih mirası, sizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimizin dünya tarihine altın harflerle yazdığı bağımsızlık mücadelesidir. Sizler atalarımız gibi her türlü fedakârlığı gösterecek ve tarihimizden aldığınız ilhamla ülkemizin geleceğini birbirinden üstün başarılarınızla taçlandıracaksınız.

Kalbinde Cumhuriyet değerlerini taşıyanlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı çağdaşlaşma yolundan ilerleyenler, geçmişinden güç alan ama yüzü her zaman geleceğe dönük olan aydınlık bireyler olarak  söz veriyoruz; Cumhuriyet meşalesini ilelebet yakacak, ‘özgürlük, adalet, refah ve barış’ içinde, ortak bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. 15 Mayıs 1919’da Yunan işgaline karşı sıktığı ilk kurşun ile direnişi başlatan Gazeteci Hasan Tahsin’i ve Emperyalist işgalin ilk gününde şehit olan Miralay Süleyman Fethi Bey’i, Kaymakam Dr. Şükrü Bey’i, Kolağası Hüseyin Necati Bey’i, Yüzbaşı Nazım Bey’i, Yüzbaşı Ahmet Bey’i, Dr. Fehmi Bey’i, Mülazım Faik Bey’i, Mümeyyiz Nadir Bey’i ve Mümeyyiz Ahmet Hamdi Bey’i saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Vatanını canı pahasına koruyan bu ruh, ilk örgütlü halk direnişine önderlik yapan Ödemiş’in Yiğit Ordusu ile Kuvayı Milliye’nin temellerini atan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm gençlerimizin  Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, bütün kahramanlarımızı minnetle ve şükranla anıyorum.

KADİR GECESİ

Başkan  Mehmet  Eriş  ayrıca   Kadir  Gecesi ile ilgili açıklamasında “Sosyal hayatta dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasına vesile olan, Ramazan ayının sonuna yaklaşıyoruz Bu kutsal gece ülkemizin ve insanlığın güzel ve doğru olanı bulmasına vesile olsun. Tüm İslam aleminin Kadir Gecesi kutlu olsun.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ