Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemişli Kadınlar İpek Böcekçiliğine Yön Verecek

Ödemişli Kadınlar İpek Böcekçiliğine  Yön Verecek
Reklam

Ödemiş’e bağlı  Zeytinlik  Mahallesinde Kendilerine tahsis edilen binada tüm günlerini ipek böceklerine ayıran kadınlar, bir zamanlar bu alanda önemli merkez olan şehrin yeniden eski günlerine dönmesine öncülük ediyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ödemiş Kaymakamlığı ve Ödemiş Belediyesi iş birliğinde kadınların ipek böcekçiliğine yönelmeleri için yaklaşık 9 ay önce çalışma başlatıldı.

Ödemiş’te hazırlanan projeyle gönüllü 14 kadın, bir dönem ipek böcekçiliğinde önemli üretim merkezlerinden olan Ödemiş’in yeniden eski günlerine dönmesi için adeta ellerini taşın altına koydu. Verilen eğitimlerin ardından 2 katlı bir bina koza üretimi için kadınlara tahsis edildi. Kozabirlik’ten gelen böcekleri dut yapraklarıyla besleyen kadınlar, tüm mesailerini bu işe ayırmaya başladı.

Önceden genellikle hayvancılık yapan eşlerine yardım eden kadınlar, şimdi ipek böceği ile para kazanmasını da öğrendi. Yakın zamanda ilk kozalarını toplayacak kadınlar, ilerleyen yıllarda buradan topladıkları kozaları ürüne çevirerek satmayı da planlıyor.

“KURSLAR BÜTÜN BÖLGELERDE YAPILIYOR”

Ödemiş İlçesinde Projenin güzel bir şekilde yürüdüğünü ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen yaptığı açıklamada “Özellikle kadın çiftçiler üzerinden sektöre yeni dallar eklemeyi planlıyoruz. Ödemiş’teki ipek böcekçiliği projesine Eylül’de başladık. Daha önce ciddi anlamda bir potansiyele sahip olan ipek böcekçiliğini kadınlarımız elinden yeniden canlandırmak istiyoruz. Kurslarımızı bütün bölgelerde yapıyoruz ama sonucunda heyecanlı bir tablo ortaya çıktığı zaman çok mutlu oluyoruz. Ödemiş geçmişte ipek böcekçiliğinde önemli bir yere sahipti. İnşallah yeniden eski günlerine dönme anlamında hızlı bir çalışma içerisine girdik. Ödemiş’i Türkiye’nin önemli ipek böcekçiliği merkezlerinden biri yapmayı hedefliyoruz.” Dedi.

“İPEK BÖCEKÇİLİĞİNE YÖN VERECEĞİZ.”

Dut yapraklarını erkeklerin getirdiğini, diğer tüm işleri kendilerinin yapmakta olduğunu ve Böcekler geldiğinde karıncadan daha küçük olduklarını belirten Zeytinlik Mahallesinin üreticilerden Nazmiye Aynalı “İlk önce birkaç yaprakla beslemeye başladıkları böceklerin gün gün büyüdüklerine şahit oluyoruz. Böceklerin 4 gün yemek yediğini, 1 gün ise uyuduklarını aktararak, “Bunlar bir günde 9 traktör dut yaprağı yiyor. Tabii süreç kolay değil. Her işte olduğu gibi burada da zor ama 14 kadın bu işi severek yapıyoruz. İnşallah ürettiğimiz bu böceklerden güzel ipekler çıkacak diye düşünüyoruz

İlk hasadı çok kısa süre içinde yapacaklarını belirten Aynalı, bundan dolayı da çok heyecanlıyız. Kadınların kendi parasını kazanması kadar güzel bir şey yok. O yüzden 14 kişinin buradan ekmek yemesi çok güzel bir duygu. Devletimize teşekkür ediyorum.” dedi. Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ