Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ateş “1960 Darbesinin Üzerinden Tam 60 Yıl Geçti”

Ateş “1960 Darbesinin Üzerinden Tam 60 Yıl Geçti”
Reklam

Demokrat Parti (DP) Ödemiş İlçe Başkanı  Mutahar  Ateş  Türk  Demokrasi, hayatına  geçen ve  Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 60 yıl geçtiğini  dile  getirdi.

Ateş açıklamasının  devamında “27 Mayıs Darbesi vuku bulduğu andan itibaren demokrasi karşıtı her türlü eylem ve fikre emsal teşkil etmesi bakımından, toplum içinde darbenin bir çözüm olduğu şeklinde hastalıklı düşüncenin yayılmasına aracılık etmesi bakımından da ne yazık ki devam eden bir süreçtir. Darbenin hedefi; merhum başvekilimiz Menderes idaresindeki Demokrat Parti hükümeti gibi görünse de, darbelerin asıl hedefi demokratlarda vücut bulmuş olan hürriyetçi fikriyat ve demokrasi kültürüdür.” dedi.

“DEMOKRASİ  ÖLMEZ  BİR MEFKUREDİR.”

İlçe Başkanı  Ateş açıklamasının  devamında “27 Mayıs darbesi ve riyasetinde kurulan mahkemeler, o kurmaca mahkemelere başkanlık edenler ve o dönem ülkeye hükmedenler; yanlı bir kanı ile demokratları idam ederek demokrasiyi alt edecekleri düşüncesine kapılmışlardır. O günün sorumlularından bugün hayatta olanlar görmüştür ki demokrasi insanlarla baki değildir. Demokrasi ölmez bir mefkuredir.Türk siyasetinin 27 Mayıs’ta yaşadığı bu büyük travma, bugün yaşadığımız sancıların temeli, yarın yaşayacaklarımızın ise sebebidir. Bu vesile ile 27 Mayıs başta olmak üzere tüm darbelerin izlerinin, baskı ve zorlamaların, demokrasiye karşı sınırlamaların ortadan kalkması, en azından yarınımızı kurtarmak adına büyük bir aciliyet taşımaktadır. Türkiye’de demokrasiye karşı, insan hak ve hürriyetlerine karşı ilk ve en önemli saldırı olması, kendisinden sonra demokrasiye karşı olanlara örnek teşkil etmesi bakımından 27 Mayıs Darbesi, Türk siyasetinin en büyük kırılma noktasıdır.1961 yılının Eylül ayında birer gün arayla kefenlerini giyen Demokratlar, şehadete yürürken dahi “millet” demiş, darbeci hainlerin maksadını bilmesine karşın millet için dua ederek ilmeği boyunlarına geçirmişlerdir.Tüm bu duygu ve düşüncelerle başta milleti için bedel ödemeyi göze alarak hizmet eden, sonrasında da şehadete yürüyen Şehit Başvekilimiz Ali Adnan Menderes’i, kıymetli bakanlarımız Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’yu, görevinin başında şehadete yürüyen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, ülkemizin bu gibi hain girişimlerden, saldırı ve tertiplerden muhafaza olması için Yüce Allah’a niyaz ediyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ