Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPORDA VERİMLİLİK

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Sporda verimliliğin   yanında  spor   gündeliğinde  programlı spor   yapmanın  etkileri vardır. Bu iki küçük egzersiz sakatlanma riskini azaltmanıza yardımcı olur. Spordan önce 5 dakika kadar kaslarınıza kan akışını hızlandıracak ve antrenmana hazırlanmalarına yardımcı olacak ufak dinamik hareketler uygulayın. Yaptığınız antrenman bittikten sonra da soğuma dediğimiz kaslarınızın üzerindeki baskıyı hafifleten, yorgunluğunuzu azaltacak, kaslarınızın esneyip uzamasına yardımcı olacak esneme hareketlerini yapın. 10-15 dakika da bu egzersizleri uygulamanız yeterlidir.Aslında bu madde tam olarak spor yaparken dikkat etmeniz gerekenleri listelemiş olmuyor ancak eğer spor hayatınız var ise verim alabilmek için mutlaka ama mutlaka dikkat etmeniz gereken spor ve beslenme ilişkisine değiniyor.Ne zaman nerede olursa olsun spordan önce ısınma hareketleri mutlaka uygulayın ve aynı şekilde hangi egzersizi yapmış olursanız olun spordan sonra esneme hareketleri ile soğuma yapın.

Bu iki küçük egzersiz sakatlanma riskini azaltmanıza yardımcı olur. Spordan önce 5 dakika kadar kaslarınıza kan akışını hızlandıracak ve antrenmana hazırlanmalarına yardımcı olacak ufak dinamik hareketler uygulayın. Yaptığınız antrenman bittikten sonra da soğuma dediğimiz kaslarınızın üzerindeki baskıyı hafifleten, yorgunluğunuzu azaltacak, kaslarınızın esneyip uzamasına yardımcı olacak esneme hareketlerini yapın. 10-15 dakika da bu egzersizleri uygulamanız yeterlidir.

Aslında bu madde tam olarak spor yaparken dikkat etmeniz gerekenleri listelemiş olmuyor ancak eğer spor hayatınız var ise verim alabilmek için mutlaka ama mutlaka dikkat etmeniz gereken spor ve beslenme ilişkisine değiniyor. Eğer spor yapıyorsanız kas gelişimi, zayıflama, sağlıklı olma gibi bir bilinciniz ya da hedefiniz var demektir. Bu çok güzel bir durum çünkü spordan verim alabilmek için beslenme üzerinde de değişiklik yapmanız gerekir ve beslenme sizin doğrudan genel sağlığınız üzerinde etkilidir.

Eğer kas geliştirmek istiyorsanız protein odaklı bir beslenme sizin için elzemdir. Karbonhidratları mümkün oldukça spor öncesi tüketmeye özen göstermek gerekir. Bunun sebebi sporda kaslarınızın ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidratlardan kolay ve hızlı bir şekilde sağlayabilmesidir. Karbonhidrat tüketimini tamamen kısıtlamak ise çok doğru bir beslenme modeli olmayabilir.Eğer yaptığınız antrenmanlar monotonlaşmaya başladıysa ve spor salonuna gitmekten ya da spor yapmaktan kaçmaya başladıysanız kontrolü kaybetmemeniz gerekiyor demektir.

Bazen motivasyon kaybı hedefin büyük oranda gerçekleştirilmesi ile ilerlemenin yavaşlamasına bağlı olarak da görülmektedir. Örneğin ilk kez spor ya da diyet yapan birinin vücudu şekle girmeye ve kilo vermeye çok daha çabuk başlar. Ancak ileri seviye sporcularda durum böyle değildir. Hemen her konuda olduğu gibi seviye arttıkça yol alma da yavaşlar. Bu bazen sporcuların motivasyonunu kırar ve sıkılmalarına sebep olur.

Bu gibi bir durum ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız geleneksel set ve tekrar mantığından bir süre uzaklaşın. Örneğin, belli bir egzersizde sekiz tekrarlı dört set yapmak yerine, bir dakika içinde yapabileceğiniz kadar tekrarlı 2-3 set yapın. Ya da egzersiz başına beş dakika içerisinde yapabileceğiniz kadar tekrar yapın ve sadece gerekirse dinlenin. 1-3 hafta boyunca tüm egzersizlerde bunu yaparak monotonluğu kırın, kaslarınızı şok ederek gelişimi tetikleyin.

Eğer spora yeni başlamış biriyseniz ve yine de motive olamıyorsanız farklı spor türlerini denemeye çalışın, evde antrenman yapıyorsanız dışarıda ya da spor salonunda denemeler yapın. Kendinize bir spor arkadaşı edinin ve birbirinizi tetikleyin.Bununla  birlikte   yapılan spor dan çok  daha iyi neticeler alınacağına inanıyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 31 Temmuz 2021
- 28 Temmuz 2021
- 26 Temmuz 2021
- 19 Temmuz 2021
- 16 Temmuz 2021
- 12 Temmuz 2021
- 10 Temmuz 2021
- 30 Haziran 2021
- 28 Haziran 2021
- 24 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ