Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İlkkurşun’un 101. Yılında Anıt Boş Kalmıyor

İlkkurşun’un 101. Yılında Anıt Boş Kalmıyor
Reklam

Covid-19 salgını  kapsamında  yıllardan beri   programları hep devam eden anıtta bu yıl   Korona  Virüs  salgının  geçmemesi  nedeniyle  ilk kez  resmi  tören  gerçekleşmedi.

Tarihi anıt önünde Ödemiş’in tanınmış usta  saz üstadlarından  Osman  Yüksek  tarihi anıt önünde  sazını  ele alırken,  ayrıca   Ödemiş  Eğitim Bir-Sen Başkanı  Mahmut  Altay  ve  Gençlik Hizmetleri  Ödemiş İlçe Spor Müdürü Cafer  Cebeci  tarihi anıta karanfil  bıraktılar.

Ödemiş  Eğitim  Bir-Sen Başkanı  Mahmut  Altay “İlkkurşun  Mahallesinin  en önemli  bir  kutlaması  olan  Şanlı  İlkkurşun   mahallesinde  101. Yıl  önce  gösterilen Düzenli ordunun (Kuvayi Milliyenin) işgale karşı ilk direnişi. Hacıilyas (İlkkurşun) köyünde yurdun savunması için mücadelenin ilk başlangıcı.Efeler diyarından Efe evlatlarının dünyaya bağımsızlık feryadının en kuvvetli haykırılışı. Bağımsızlık ateşimiz kutlu olsun.Bu ateş ilelebet yanmaya devam etsin.  Bu anlamda    İlkurşun  Mahallemiz  de bu yaşanan  bu şanlı  direniş  her zaman  tarihte  yerini  altın  harflerle   anıldığı  bir gerçektir. Bizler  de bu şanlı  direnişin  yapıldığı tarihi  anıt önüne  karanfil bıraktık.” dedi.

Gençlik  Hizmetler  Ödemiş İlçe Spor   Müdürü   Cafer  Cebeci  İlkkurşun’dai 101 yıl önce  yaşanan şanlı  direnişin  bir kez daha önemine  değinerek “Kuvayi Milliyenin  düşmana karşı  ilk halk  direnişinin  olduğu  bu  anıt  ve  o yıllardaki  değerli  şehitlerimiz bu ülke  topraklarının  var olması  için canlarını  seve seve  feda etmişlerdir. Hepsini de rahmetle  anıyoruz.  Ruhları Şad Olsun. Bu şanlı  direniş aynı  zamanda   Tüm  Ülkelere de  örnek olan tarihi  ve   şanlı  bir direnişin öyküsüdür.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ