Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Koronavirüs sebebiyle ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamaları, birçok insanın panik içinde marketlere koşmalarına, un ve makarna stoklamalarına neden oldu.

Değirmenciler, talepteki ani artışı karşılamak için üretime hız verdi.

Yalnız ülkemizde mi?Londra’dan Manila’ya kadar dünyanın dört bir yanında tüketiciler marketlere akın ederek un ve makarna stoklarını doldurdular. Koronavirüs salgınıyla baş ederken ekmek ve diğer temel gıda maddelerinden mahrum kalmak istemeyen insanlar özellikle un ve makarnaya ilgi gösterdi.

Müşteriler, kriz anlarında kendilerini rahat hissetmek için un ve unlu mamullerin elinin altında olmasını tercih ediyor.Bunda, unlu mamullerin bozulmadan uzun süre depolanabilmesinin de payı var.Söz konusu talebin artmasıyla, dünya genelinde market ve bakkallarda unun tükendiğine yönelik haberler geldi.Ancak bu durum birçok ülkede un kıtlığından değil; lojistik sorunlarından ya da var olan unun hızla paketlenmesi için yeterli kapasitenin mevcut olmamasından kaynaklandı.

Neredeyse hepimiz ‘evde ekmek’ tan başka, Ramazan ayı nedeniyle ‘pide’ yapmayı bile öğrendik..

İSRAF ÖNLENEMİYOR

Ekmek’teki israfı biliyoruz.Yıllardır açıklanıyor…Özellikle büyük otellerde ‘Her şey dahil’ sistemi hep tenkit ediliyor.Şimdi seyahatler serbest bırakıldı ya, aynı sorunları görüp yaşayacağız.Ben tüm işletmelere ESBAŞ’ı örnek alınmasını öneriyorum…Her gün bu atıklarla 3 bin sokak hayvanını besliyorlar.Yani çöpe atmıyorlar.Belki onlara zahmet ve eziyet oluyor ama bir değil onlarca canlıya yaptıkları çalışmanın hizmetin keyfini sorun bakın, ne kadar coşkulu anlatıyorlar..Ama gördük, biliyoruz;Karşıyaka’da belediye can dostlarımız olarak adlandırılan hayvanları beslemek için bıraktığı yiyecekleri süpürerek çöpe atanlar da kameralara yansıdı.Üretimden sofraya, her aşamada israf edilen gıdanın boyutunun 35,4 milyar doları bulduğunu kaçımız biliyoruz?Bu kayıp, ya da israf; üretim, kullanım, piyasa ve tüketim esnasında oluşuyor.

Gerçekte;İsrafla mücadele tarlada başlamalıdır.Açlık sorununu çözmenin yolu da israfı önlemekten geçiyor.Bir rakam daha vereyim:90,6 milyar dolarlık toplam gıda ve alkolsüz harcama tutarının yüzde 25-30’u israf ediliyor.Bir acı gerçek daha:Dünya Bankası tahminlerine göre, 2018 yılında 193 ülkeden 96’sının GSYH’si, Türkiye’nin gıdada yaptığı israfa ulaşamıyor!..Uzmanların belirttiklerine göre; Üretimden tüketime kadar yüzde 25’i bulan kayıpların yaklaşık yüzde 60’ı hasat ve depolama safhasında meydana geliyor.

Tarladan sofraya israfla mücadele, eksiksiz ve etkili bir şekilde yapılmalıdır, yapılmalıdır da, bunu kim yapacak?

Herhalde biz değil…Sanıyorum bu konuda, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, israfın en önemli sorunlardan biri olduğunun bilinciyle hareket ediyor, israfı en aza indirmek için farkındalık oluşturacak projelere imza atmak için yani, üretim aşamasındaki israfı en aza indirmek için eğitim çalışmalarına başlayacak…

Eğitim birinci şart ama bu bilinci her bireye nasıl ulaştıracak, ya da eğiteceğiz…

Bu ancak devlet gücü ve görevlerini ciddiyetle yerine getirecek insanlarımızla olur..

GENÇLER DESTEK BEKLİYOR

İsraf kadar önemli bir konuyu daha gündeme getireyim:

Hemen her aileyi bir şekilde ilgilendirir..

Türkiye’de yılda 550 bin çift evleniyor ve ülkemizdeki hakim çeyiz kültüründe, bir evin olmazsa olmazı züccaciye ürünleri de mutlaka alınıyor.

Düğün yapılmaya karar verildiği zaman hazırlıklar 6 ay öncesinden başlıyor.

Son zamanlarda çiftler alışverişlerini online’dan gerçekleştirdiler.

Online satışlarında çeyiz nedeniyle ürün alanların sayısında geçtiğimiz döneme göre yüzde 100’lük bir artış gözlemlendi.‘Yeni normalleşme’ kararları gereğince 1 Temmuz itibariyle yeniden düğünlerin başlaması kararı verildi.Her ne kadar online alışveriş sevilse de ve satışlarda artış yaşansa da çiftler, görerek, dokunarak, modelleri tek tek inceleyerek karar vermek isteyeceklerdir.

Yani devletten destek alan zücaciyecilerin de günün şartlarını gözününde tutarak gençlere kolaylık göstermeleri hepimizin dileği…

Aslında birçok markamız bu anlamda yemek takımlarının, çatal bıçak setlerinin, yatak takımlarının bir arada olduğu çeyiz paketlerini uygun fiyatlarla satışa sunuyorlar.

Tekli ürün alımlardan ziyade fiyat avantajından ötürü çeyiz setlerine daha çok ilgi olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocuklara maske ve ödüllü bulmaca dağıttı.İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocukları sevindirdi. 19 ilçede süt dağıtımına çıkan ekipler 7 bin çocuğa ödüllü bulmaca ve Süt Kuzusu logolu maske hediye etti. Bulmacanın arkasında çocukların koronavirüsten korunması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli bilgiler yer alıyor.

İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı her yağmur yağışında aynı sorunla mücadeleye devam ediyor. Şiddetli yağmur ve hava şartlarının olumsuz etkilediği Kemeraltı Çarşısı bugün de sel baskını ve maddi kayıplarla mücadele içinde bir gün geçiriyor.

Cem Ceylan şiddetli yağış sonrası Kemeraltı Hayat Platformu adına açıklamada bulundu, ‘Tarihi çarşımızın kapalı olduğu pandemi döneminde Büyükşehir Belediyesi ekiplerince başlatılan logar temizliği ve alt yapı çalışmaları görülüyor ki yeterli olmamıştır. ‘ dedi.

BÜYÜKŞEHİR SMYRNA EDEBİYAT YARIŞMASI DÜZENLİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı ve İZELMAN A.Ş. kültür ve sanat alanında kentte üretimin sağlanmasını teşvik etmek için Smyrna Edebiyat Yarışması düzenliyor. Yarışma öykü ve şiir olmak üzere iki dalda, lise ve serbest olmak üzere iki kategoride düzenlenecek.

Her iki dalda da yarışmaya katılacak adaylardan lise kategorisinde “Salgın günlerinde umut”, serbest kategoride ise “İzmir’de bir gün” konularında üretim yapmaları bekleniyor. Adaylar yarışmaya şiir dalında en fazla 3, öykü dalında ise 1 eser ile katılabilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi kent geneline yaydığı asfalt ve parke çalışmalarını sürdürüyor.

Kentin ana arterleri birer birer yenilenirken, merkez dışındaki ilçelerin ihtiyaç duyulan noktalarında da kritik dokunuşlar yapılıyor.Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında da ara vermeden mesaiye devam eden İZBETON ekipleri, Torbalı’da asfaltlama, Çeşme ve Dikili ilçelerinde ise asfaltlama ve inşaat çalışması yaptı.

Bu kapsamda, Torbalı ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi ile Ahmetli Mahallesi’ni bağlayan 15. Cadde’de sadece bu hafta sonu yaklaşık bin 500 ton asfalt serimi yapıldı ve caddenin büyük bir kısmı yenilendi.

BERGAMA’YA 463 KİLOMETRELİK ÜRETİM YOLU YAPILDI

Büyükşehir son bir yılda Bergama’da 146 bin 657 ton sıcak asfalt üretti ve 463 kilometrelik üretim yolu yaptı.

İlçeye 44 bin 600 kilometrelik yeni su şebekesi hattı döşendi.

Büyükşehir korona günlerinde metropol dışındaki ilçelerde de etkin çalışma yürütmek için kolları sıvadı.İlçede toplamda 943 üreticiye 2 bin 930 Batı Ege ırkı ana arı dağıtıldı. 339 üreticiye bin 342 arılı kovan, 671 boş kovan ve malzeme ulaştırıldı. Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine 3 bin litrelik süt soğutma tankı desteği sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ağaçlandırma Projesi kapsamında Bergama’ya toplam 427 bin 50 adet meyve fidanı dağıtıldı.

İlçede üreticinin kabusu haline dönüşen çam fıstığı kaybını araştırmak için Aşağıbey ile Karaveliler mahallelerine hava ölçüm cihazları yerleştirildi.

BERGAMA’DA 20 BİN MASKE DAĞITILDI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kriz Belediyeciliği’ne geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi ilçede 3 bin 400 gıda kolisi, 15 bin kişilik iftar paketi ve 20 bin maske dağıttı. 5 bin maske Bergama Belediyesi’ne teslim edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut yardımlardan yararlanan 2 bin 76 kişiye 400 liralık sosyal yardım kartı dağıtıldı. Yine 350 hijyen paketi tarım işçilerine ulaştırıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
- 2 Eylül 2021
İZMİR MARŞI İLE… - 31 Ağustos 2021
KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM - 30 Ağustos 2021
- 26 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ