Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Merhaba

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde koronavirüs vakkalarının azalması ile Dünya’da ve Ülkemizde nelere dikkat etmeliyiz neler yapmalıyız bunlarla ilgili araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle normalleşme sürecinin değişmeyen 3 unsurunu maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyma olarak sıralayabiliriz “Havaların ısınması ile virüsün etkisi azalır mı sorusu herkesin merak konusu olmuşken corona virüslerin ultraviyole ışınlarına dayanıklı olmadığı biliniyor. ABD’de yapılan bir çalışmada, hava ısısının artmasıyla virüsün çoğalma etkisinin azaldığı gösterildi.

Ancak Güney Amerika’da, hava sıcaklığının yüksek olduğu ülkelerde vakaların görülmesi de kafa karıştırıcı.

Yaz aylarında açık havada, daha geniş alanlarda bulunmanın etkisiyle virüsün bulaşmasının azalması bekleniyor. Fakat bu durumun önlemlerden vazgeçebileceğimiz anlamına gelmediğinin de altını çizmemk gerekiyor.

Buna dayalı olarak maske kullanımının sadece işe giderken değil çalışma ortamında da gerekli olduğunu bilmeliyiz “Çalışma ortamlarında maskenin ağzı ve burnu tam olarak kapatacak şekilde kullanılması, ellerin sık sık yıkanması veya el dezenfektanı ile temizlenmesi ve iş arkadaşlarıyla araya 1,5 metre kadar mesafe konması gerekli. Sosyal mesafe kurallarına toplantılarda, açık ofislerde, yemek ve çay, kahve molalarında özellikle maske çıkartıldığında dikkat etmeliyiz. Maskeler eller dezenfekte edilmeden çıkarılmamalı ve ortalıkta bırakılmamalı.

Mümkün olduğu kadar AVM’lere gidilmemeli “Gidilecekse açık alanı olanlar tercih edilmeli”  AVM ziyaretlerinin kısa tutulması, asansör yerine yürüyen merdivenlerin tercih edilmesi ve yüzeylerle temastan kaçınılmasına lütfen çok dikkat edelim. Giyinme kabininde deneme yapılacaksa kabinin her müşteriden sonra temizlendiğinden emin olmalıyız veya görevli kişileri bu konuda uyarmalıyız içeride uzun süre kalınmaması ve yüzeylerle temas sonrası ellerin temizlenmesine dikkat etmeliyiz eski normal gibi olmayacak yeni normal.

Yaz aylarının gelmesiyle deniz veya havuz’a girenler için Virüs doğru oranda klorlanmış havuz suyuna ya da denize girmekle bulaşmaz ancak o alanlarda sosyal mesafe kurallarına çok iyi dikkat edilmesi gerekmektedir.Dışarıda yemek yenilen alanlarda servis kaşıkları, tabaklar herkes tarafından ellendiği için açık büfenin riskli olduğu yönünde bir kanı var. Diğer taraftan bulaşıklar yüksek ısıda yıkanırsa kap, çatal, kaşık riskli değil.

Bu arada klimalı ortamda duranlar için klima temiz hava veriyorsa sorun yok ancak ortamın havasını filtre edip yeniden veriyorsa riskli ve oradaki görevli kişiler uyarılmalı. En doğrusu doğal hava alınabilecek pencere gibi havalandırmaların kullanılması.

Herkese sağlıklı günler diliyorum esen kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 3 Ağustos 2021
- 24 Temmuz 2021
- 13 Temmuz 2021
- 5 Temmuz 2021
- 29 Haziran 2021
- 15 Haziran 2021
- 8 Haziran 2021
- 2 Haziran 2021
UĞUR MUMCU KİMDİR? - 25 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ