Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

CHP’li Gençler Patates Hasadı İçin Tarlada Ter Döktü

Reklam

CHP Ödemiş  Gençlik  Kolları  Örgütünde  İl Gençlik  Kolları  Başkanı  Ozan  Uyan, CHP  Ödemiş İlçe  Örgütü Başkanı  Hamdi Halis,  CHP Ödemiş İlçe  Örgütü  Gençlik Kolları Başkanı  Özgür Günlü  Büyük Avulcuk Mahallesinde  bir araya  gelerek Patates hasadında buluştular.

CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan,  Ödemiş  İlçesinde ciddi düzeyde patates  üretimi  yapıldığınıancak üreticinin  istediği  fiyatları alamadığını  dile  getirirken  “Bizim Bugün buraya ziyaret etmekteki amacımız Üreticimizin dertlerini dinlemek, Hükümetimizin, Büyükşehir Belediyemizin, Belediyemiz buna bir el atması, pandemi sürecinde biz şunu gördük. Tarım olmazsa biz açız. Çünkü biz samanı dahil dışarıdan ihracat ediyoruz. Burada eğer biz tarımı organize etmezsek tarımcı, çiftçinin çalışanın yanında durmazsak her şeyin biteceğini biliyoruz.  İzmir il ve Ödemiş Gençlik Kolları olarak bugün buraya geldik. Hem patates toplayalım hem de patates üreticimizin yanında olduğumuzu söyleyelim. Hem de yarınlara öbür günlere şunları söyleyelim eğer çiftçi sağ kalmazsa, Memleket sağ kalmaz. Bunu bilmemiz gerekiyor. Patates cips olarak buraya geliyor ama buraya 5 TL olarak geliyor. Memlekette çok ciddi derece üretici ciddi anlamda karşılığını alamıyor. Ve sonuç olarak buradan çıkan kalite ve fiyat problemi var. Bunları çözmemiz gerekiyor. Biz gençler olarak bunun tarafıyız. Ve bunun tarafı olmaya devam edeceğiz. Ancak çiftçinin sağ kalması gerek. Eğer memlekette çiftçi sağ kalmazsa çiftçi hayatını devam edecek kadar. Ekonomik olarak ayakta kalmazsa memlekette bir yaşamdan hayattan söz edemeyiz. Ödemişli patates üreticimiz kazanacak ki Ödemişli Esnaflarda kazanacak. Ödemişli esnaf kazanacak ki İzmir’deki cipsçi marketçi kazanacak. Marketçi kazanacak ki oradaki üretici kazanacak. Ama ekonomik politikasını yürütemeyen bir yapı var.  Biz bugün buraya politika yapmaya değil, biz buraya şunu söylemeye geldik. Salgın bizi şunu gösterdi. Bu memlekette çiftçi ayakta kalmazsa hepimizi aç kalırız. On yıl sonra çiftçisi de ve diğer esnaflarda ayakta kalmazsa hepimiz aç kalırız. Biz şuna inanıyoruz. 1800 lerde kentten köylere, köylerden kentlere göç vardı. Biz artık diyoruz ki. Kentlerden köylere göç olması lazım. Çünkü bu noktada memleketin ayakta kalma durumu yok. Bizim çiftçimiz aç Hollanda dan büyük tarlamız var. Tohum üretemiyoruz. Tohumun kilosu 4 TL 5 TL bu çiftçi nasıl ayakta kalacak.” Dedi.

“ÜRETİCİNİN  HER ZAMAN YANINDA OLDUK.”

CHP İzmir İl Gençlik  Kolları Başkanı  Uyan “Burada büyük çiftçi kurultayı yapacağız. Bunun organizasyonu yapıyoruz. En kısa zamanda bunu da başaracağız. Çiftçimizin de her zaman çıkarsız, sebepsiz aslanlar gibi yanındayız.  Bizim buradaki tek çıkarımız şudur. Patates üreticimiz ayakta kalsın. Buraya politika yapmaya gelmedik. CHP rozetlerimiz dışında hiçbir şeyle gelmedik. Buradan bir kazancımız yok biz diyoruz ki. Patates üretici ayakta kalmazsa Küçük menderes havzası batar. Biz şu an Küçük menderesin bereketli topraklarındayız. Bu bereketli topraklarda şunu bilmeniz gerekiyor. Çiftçi aç patatesin maliyeti ile çalışanın maliyeti arasında fark var. Bunu düzeltmemiz gerekiyor eğer bunu düzeltmezsek başımıza daha çok şey gelir. O yüzden biz İzmir’den bölge ilçe başkanlarımızla birlikte buraya geldik. Ve patates toplayacağız. Amcamızın tarlasındayız. Ve tek isteğimizi patates üreticisine sahip çıkılsın Küçük menderes batarsa İzmir batar kimse kusura bakmasın o yüzden küçük menderes bu bereketli topraklarda bu bereketli ovalarda Allah’ın verdiği bu güzel nimeti biz simsarları yedirmeyeceğiz, çiftçimizin yanındayız. Buradan 50 kuruşa çıkan mal pazarda 5 TL’ye satılıyorsa bunu değiştirmek bizim görevimizdir ve bunun için buradayız” dedi.

Ödemişli Patates Üreticisi Ahmet Bozdağ, “Patates burada 40 kuruş 50 kuruş, pazarda 5 TL. Biz çalışıyoruz, Toptancılar, aracılar para kazanıyor. Patatesimiz para etmediği için 5 aydır toprakta, para etmiş olsaydı. Şimdiye kadar kazım yapılırdı. Haziran ayında Patates kazılmazsa biteriz”

“TALADAKİ  PATATESİN EDERİ  ÇOK DÜŞÜK”

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis “Bölgemizde, Tarlada 50 kuruş olan patatesin toplama ve çuvallama maliyeti 30 kuruş toplamda 80 kuruş maliyeti oluyor. Ancak mazot ve ulaşım bedelleri de pahalı, yerine ulaşıncaya kadar da maliyet daha da artıyor. Dolasıyla büyük kentlerde bu rakam daha da yükseliyor. Şu anda 40 50 kuruşluk bir tarladaki patatesin ederi çok düşük, patatesin çuvala girmesi ile üretim maliyeti aynı buranın öyle tahmin ediyorum. Araç gereç desteği olduğu halde 50 kuruşluk bir maliyetle bunu kurtarması mümkün değil. Üreticimiz Patatesini toplandıktan sonra yeni bir ürün dikecekler bu da çiftçimize yeni bir borçlanma demek. Elektrik, gübre ve mazot çok pahalı çiftçilerimiz için bu maliyeti düşürmek gerekiyor. Burada yapılması gereken şey üreticinin elinden tutulması ve üreticiye ürettiği ürün kadar prim verilmesi. Devletin bu konuda yardımcı olması lazım. Bu araziler ekilip biçilecek ki Türkiye aç kalmasın herhangi bir kıtlık ve gıda sorunu yaşanmasın bu konuda çok ciddi bir şekilde tarım politikası üretilmesi gerekiyor.  Mazotta, gübrede üretenin yanında olan elektrikte ve tarım ilaçlarında bile olsun. Dekar başına katkı koymak gerekiyor. Şu anda üretici savunmasız bu ürünü arkadaşlar kendi olanaklarıyla hallere götürüp oralarda değerlendirmenin olanaklarını arıyor. Şu an dünyanın en sayılı üç ovasından birisindeyiz. Amerika, İtalya ve Türkiye ‘de var. Burada bereket akıyor. İnsan diksen insan yetişir bu topraklarda ama ne var ki o refah seviyesi açısından yeterince insanlarımız ürettiklerinin karşılığını alamıyor. Bu sadece patateste değil buğdayı mısırı, süt ürünleri ciddi bir tarım politikası istiyoruz bu politika böyle giderse üreten her zaman mağdur olmaya mahkûm bizim buradaki en büyük talebimiz budur. Ben ilçemizden bizimle birlikte olan tüm Genç arkadaşlarımıza Gençlik Kolları İl başkanımıza ve il başkanımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu gençler Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sizler bizim geleceğimizsiniz. Burada köylünün üreticinin her dâhim yanındasınız. Biz Bize Yeteriz, evet ama biz bize yeteri kadar önem verdiğimiz sürece,Onların sorunlarını dikkat çekmek onların sorunlarını bir kez daha yerinde ifade etmek için buradasınız. Ayaklarınıza ve Yüreklerinize sağlık ben çiftçi arkadaşıma bol ürünler diliyorum.  Bol kazanç diyemiyorum çünkü kazancı kalmadı. Şu anda zararın neresinden dönersen kar, üreten cezalandırılmasın dilerim bu konuları tarım Bakanımızda takip eder ve dinler bu konuda mutlaka bu topraklarda yetişen ürünler dışardan ithal edilmesin çünkü bizim yetiştirdiğimiz sadece patatesin dışında mercimeğimizden, nohutumuza kadar birçok ürünlerimiz var özellikle  et ve süt ürünleri olmak üzere dışarı dan ithal edilmesin çünkü bu ürünlerin tamamı bu topraklardan en iyi şekilde yetiştiriliyor. Biz Bize Yeteriz evet ama biz bize yeteri kadar önem verdiğimiz sürece ve biz bize yeterince kol kola girdiğimiz sürece ben buradaki arkadaşlarımıza katkıları için teşekkür ediyorum”  dedi.

CHP Ödemiş Gençlik Kolları Başkanı Özgür Günlü “Ödemiş’te çok  sayıda üreticimiz  var. Ama maalesef  patates fiyatlarında  yaşanan  fiyatlardaki  endişe  verici  düşüşler  patates üreticimizi maalesef  derinden yaralamaktadır.  Bugün bu patateslerin maliyeti ortalama dönümde 1000 Lira ile Bin 500 Lira arasında. Şuan ki kazılan mal şu an tarlada tarlanın sahibinin dediğine göre 50 Kuruş ile 60 Kuruş arasında satılmış. Tarlada iki çeşit tohum var. Bunlar ova ve anaç dediğimiz tohumdur. Tarla sahibi kilosu 3 Bin 500 TL’ye anaç tohumu almış. Bunların yanında ilacı, gübresi,  mazotu, elektriği, suyu var bunları da ilave edince maliyet artıyor. Tarla sahibi bu patatesi dölümüne 3 Bin 500 TL’ye satamazsa zarar ediyor. Biz İzmir İl ve Ödemiş İlçe Gençlik Kolları olarak her zaman üreticimizin yanındayız.  Ödemiş İlçe Gençlik Kolları olarak hem üreten hem üreticinin haklarını savunmak için yanlarında olduğumuzu göstermek için buradayız. Her ne olursa olsun burada yetişen ürünümüz dünyada eşi benzeri olmayacak bir değerdedir. Bu yüzden biz ithal mala ihtiyacımız yok. Küçük Menderes Havzası olarak bir yılda 3 sefer ürün yetiştirilebilen topraklara sahibiz. Şu an bulunduğumuz tarlada maldan, paradan daha fazla önemli şeyler var o da tarla sahibinin emeği.  Aileme ve çocuklarıma iyi bir gelecek hazırlayacağım. Ve patatesi satarak borçlarımı ödeyeceğim diyor. Hasat zamanı geldiğinde 3 gün piyasa iyi 4. gün çöktü. Attığımız her adımda tarla sahibin hayali var, umudur var ve şuan yıkılışı var. Tarım politikası geliştirilmeli. Çiftçinin elinden tutulması gerekiyor. Çiftçi ayakta tutulmazsa ülke aç kalır.  Bizler  her  zaman  üreticimizin yanında olmaya   devam ediyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ