Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kiraz Üreticinin Yüzlünü Güldürdü

Kiraz Üreticinin Yüzlünü Güldürdü
Reklam

Bademli Mahallesinde üretim yapan  Kiraz Üreticileri  şu anda üretimi devam eden Ziraat- 900 cinsi  iri Napolyon kirazının aracı  firmalarla  çeşitli  Avrupa  Ülkelerine  ihraç edilmesi üzerine yüzlerini güldürdü.   

“KİRAZ ÜRETİCİLERİMİZİN  YÜZÜ HEM İHRACAAT İLE HEM DE FİYATIYLA  YÜZ GÜLDÜRDÜ.”

Bademli Mahallesinde üretilen  kirazlarından  Napolyon  ve Rengina cinsi  kirazların Yurt  içi   ve  Yurt  Dışına  ihraç  olarak  gönderildiğini  ifade eden  Bademli    Fidancılık   Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi Başkanı  Selçuk   Bilgi   yaptığı açıklamada “Bir çok kiraz çeşidimiz var. Ancak  bunlardan   Ziraat 900  ve  Regina  cinsi kirazlar Avrupa’da diğer çeşit kirazlarla yarışan ve Pazar payı olan sapı kalın ve dayanıklı olduğu için tercih edilen yerli bir çeşidimizdir. Bizim ülkemizin çeşididir. Burada ambalajlanıp sonra Manisa Alaşehir’e gidiyor burada da ihracat işlemleri yapıldıktan sonra, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderilmektedir. 10 bin ton civarında üretimimiz vardır. Kiraz mevsimin ilk meyvelerinden biridir ancak bu sene kiraz meyvesi biraz pahalı sebebini havaların serin gitmesi nedeniyle yazın biraz geç gelmesine bağlıyorum. Türkiye’nin bir çok yerinde kirazlar daha olgunlaşmadığı için şuan kiraz 20-25 lira arasındadır. Bölgemizde 10 bin ton üretimin  yarısı  ihracata giderken diğer  bölümü ülkemiz içinde çeşitli illere gönderilmektedir.  Bölgemizde toplamda 2 bin civarında üretici vardır.”

“MAHALLEMİZDE ÇOK SAYIDA KİRAZ ÜRETİCİSİ VAR”

Bademli’de  Kiraz üretiminin  çok  eskiye  dayanarak   bugünlere kadar gelindiğini  dile getiren Bademli Fidancılık Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi  “Mahallemizde  Fidancılık, Kestane, Kiraz ve Erik gibi  bir çok ürün üreticilerimiz  tarafından üretilmektedir.   Mahallemizde   verimli  topraklarda   verimli ağaçlarda  yetiştirilen  kiraz üretiminin    başlangıcı  çok  eskiye  dayanmaktadır.  Kiraz üretiminde Kemalpaşa  İlçesinden sonra Bademli Mahallemizde  ciddi  rekoltede üretimler  yoğun bir şekilde devam etmektedir.” dedi.

“KİRAZLARIMIZ AVRUPA ÜLKELERİNE GÖNDERİLİYOR.”

Bademli  Kiraz  Üreticilerinden  Arif  Bilgi   Gazetemiz muhabirine  yaptığı açıklamada “Mahallemizde 8-10 çeşit kiraz yetişiyor. Erkenciden başlıyoruz sonra Ziraat 900 dediğimiz kiraz geliyor. Potansiyel olarak bunun üzerindeyiz. Ziraat 900  cinsi iri kirazlarımız  Avrupa’ya, Rusya’ya,  Almanya Çin’e dahi ihraç ediliyor.  Sezonumuz bereketli güzel, şu anda aldığımız verdiğimiz fiyatlar güzel memnunuz. Biz bu işi ailecek kendimiz yapıyoruz. Bu sezonki ihracata giden kirazımızın 20-25 lira arasında olması tabi ki yüzümüzü güldürdü. Sabah kalkıp gelip burada çoluk, çocuk aile ortamında  hasatlarımız  gerçekleştiriyoruz Bademli Mahallesinde Atalarımızdan dedelerimizden   gelen  kiraz  üretimi  uzun  yıllardan  beri mahallemizde  devam etmektedir. Buradaki  üretilen  Kiraz üretimi  ile bizler üreticiler olarak ülke ekonomisine  katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda  kiraz  hasadı yapılırken çalışanlar da bu işten kazanç  sağlamaya devam ediyorlar.” dedi.

“KİRAZLARIMIZ  AVRUPANIN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİNİN PAZARLARINDA YERİNİ ALIYOR.”

Bademli Mahallesinin bayan kiraz üreticilerinden Bircan  Sezer “İhracat kiraz olan Napolyon cinsi Ziraat  900 cinsi  ve Regina  kirazlarımız   Avrupa  pazarlarında yerini almaktadır. Bu  sezon  kirazlarımız  hem  verimli   bereketli  fiyatları ile  yüzümüzü güldürdü.  Ayrıca   Bademli  Mahallesinde  üretilen   iri cinsler   gerek  dayanıklılığı  ve gerekse  lezzetiyle  çeşitli  Avrupa  Ülkelerine  gitmesi    tüm  üreticilerimizi  mutlu etmeye  devam ediyor. Bademli mahallesi  erkenci  kirazla  sezonu açtıktan  sonra  farklı kiraz çeşitlerini üretmeye devam ediyor. Mahallemiz de   bu yıl da rekolte açısından  yüksek  seviye de üretimleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ