Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Büyükşehir Belediyesinden Karakılçık Buğday Hasadı

Reklam

Ödemiş’te geçtiğimiz yıl İzmir Köy-Koop Birliği’nin Demircili Kooperatifi’ne verdiği destekle üreticiler tarafından 100 dönümlük araziye karakılçık buğdayı ekilmiş; Tire’de Kahrat Köyü’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen karakılçık buğdayı Tire Belediyesi’ne ait 50 dönümlük arazide toprakla buluşmuştu. Hasadın ardından üretilen karakılçık buğdayı üreticilerden alınarak bir kısmı tohum olarak saklanacak, kalanından un ve ardından ekmek elde edilerek halka ulaştırılacak.

“KARAKILÇIK BUĞDAYI İZMİR OVALARINA TEKRARDÖNDÜ”

Karakılçık buğdayı İzmir’in ovalarına döndüğünü ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesi, İzmir ölçeğine taşınarak kentin tüm ovalarını karakılçık buğdayıyla buluşturmayı hedefliyor. Menemen’de 300 dönümlük araziye geçen Kasım ayında ilk atalık tohumları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer serpmişti. Menemen’de de önümüzdeki hafta hasat başlıyor.  Seferihisar’da ise dört yıldır 500 dönümlük alanda karakılçık buğdayı üretiliyor.

KARAKILÇIK BUĞDAYININ ÖYKÜSÜ

Seferihisar Belediyesi, 2011 yılında yerli tohumların yaygınlaşması için Tohum Takas Şenliği düzenlemeye karar verdi. elediye çalışanları köy köy dolaşıp satışı yasaklanan yerli tohumları araştırdı. Gödence köyünde yaşlı bir çiftçide çok az miktarda “Topan karakılçık” buğdayı bulundu. Can Yücel’in vasiyetinden yola çıkılarak Seferihisar’da “Can Yücel Tohum Merkezi” kuruldu. Bu merkezde karakılçık buğdayının çoğaltılması için yaklaşık dört yıl uğraşıldı. 2016 yılında sonuç alındı ve yüz yıl önceki tekniklerle ekmek üretildi. Bu ekmek hem belediyenin marketlerinde hem de Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin www.seferipazar.com internet sitesinde çok aranan bir çeşit haline geldi. Belediye de tohumu çiftçilere ücretsiz dağıtıp, karakılçık buğdayına hükümetin açıklayacağı taban fiyatın iki katına alım garantisi verdi. Bir köylünün deposundan çıkan bir avuç genetiği değiştirilmemiş ata tohumu buğday bu sayede ticari bir değer haline geldi.

Tire  Belediye  Başkanı  Salih  Atakan  Duran “Büyükşehir Belediye  Başkanımız Tunç Soyer ile birlikte belediyemiz arazisine ektiğimiz karakılçık buğdayının hasadını gerçekleştirdik. Bu  projenin  bölgemizde  yaygınlaşarak artmasını bölgemiz adına  iyi bir katkı  olacağını düşünüyoruz. Üreticilerimize desteği ve bugün ilçemize teşrifleri için Tunç Soyer Başkanımız ve eşi Neptün Soyer’e, bizleri yalnız bırakmayan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Buğra Gökçe, Genel Sekreter yardımcısı Ertuğrul Tugay, Ödemiş Belediye Başkanı  Mehmet Eriş, İZSU Genel Müdürü  Aysel Özkan, İZELMAN Genel Müdürü  Burak Alp Ersen, Tire Belediyesi Meclis Üyelerimiz Serhan Aydın, Sayın Süleyman Kovacık,  Yalçın Kaya, Tire Ziraat Odası Başkanı  Halil İbişoğlu ve değerli muhtarlarımıza teşekkür ederim.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ