Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Soyer, Ödemiş’te Karakılçık Buğday Hasadına Katıldı

Soyer, Ödemiş’te Karakılçık Buğday Hasadına Katıldı
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Ödemiş  ziyareti kapsamında  İlçeye  bağlı  Demircili Mahallesinde  S.S  Demircili  Köyü Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi   Başkanı Hüseyin  Coşkun’un arazisinde  Karakılçık Buğdayı hasadına  katıldı.

Ödemiş  Demircili Mahallesindeki  gerçekleştirilen   Karakılçık Buğdayı Hasadı  etkinliğine  Büyükşehir   Belediye  Başkanı Tunç Soyer  olmak üzere, Ödemiş  Belediye  Başkanı  Mehmet  Eriş, Tire  Belediye Başkanı  Salih Atakan  Duran, Beydağ  Belediye  Başkanı  Feridun   Yılmazlar, CHP  Ödemiş İlçe  örgütü Başkanı  Hamdi Halis, Köy-Koop  Başkanı  Neptün Soyer, İzmir  Büyükşehir  Belediyesi Ödemiş Yerel  Hizmetler  Koordinatörü  Hikmet Güriş, Ödemiş  Muhtarlar  derneği  Başkanı Nihat  Savuran, CHP Ödemiş İlçe  Örgütü Gençlik  Kolları Başkanı  Özgür  Günlü, Ödemiş  Bilumum  Gıda Maddeleriyle  Uğraşanlar  Odası  Başkanı  Hülya Çavuş, Büyükşehir  Belediyesinin  daire müdürleri  katılım  gerçekleştirdiler.

“120  DÖNÜM, 500 DÖNÜM DERKEN SEFERHİSAR’DAN ÇIKTIK ÖDEMİŞ’İN  BAHÇELERİNE VE OVALARINA KADAR GELDİK.”

Büyükşehir  Belediye Başkanı  Soyer  hasat  yapılan alanda gazetecilere  yaptığı açıklamada  Karakılçık buğdayının daha önceden Seferhisar’ın Yörence mahallesinde başladığını ifade ederek “Çok heyecan verici Seferihisar’ın tepelerinde yörence köyünde bir avuç Karakılçık Buğdayı ile başlamıştı. Önce saksıda, ondan sonra bahçede sonra 6 dönüm sonra 120 dönüm sonra 500 dönüm derken Seferihisar’dan çıktık Menemen’in ovalarına Ödemiş’in bahçelerine, ovalarına geldik. Bugün üreticimizle iftihar ediyorum. Yerli tohuma dönmenin gururunu yaşıyorum. Bu pandemi süreci bize gösterdi ki hibrit tohumlardan hayır yok ve onlar bizi dışarıya bağımlı hale getiriyor dışarıya mahkûm hale getiriyor. Onlardan kurtulanın yolu yerli tohuma sahip çıkmaktan geçiyor.  Bu karakılçık iyi ki üretildi, iyi ki çoğaltılıp ovalarımıza yayıldı.   Devletin verdiği taban fiyat her neyse biz karakılçığı iki misli bedelle almaya hazırız.” Dedi.

“DEVLETİN VERDİĞİ RAKAMIN İKİ KATINI VERMEYE HAZIRIZ”

Ödemiş’te Demircili Köy Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, salgının bize verdiği en önemli derslerden birinin doğayla uyumlu tarım yapmak olduğunu dile  getirerek “Suyumuza, toprağımıza sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Bunun için yerli tohuma dönmek lazım. Seferihisar’da bir avuçla başlayan hikayede karakılçık buğdayı önce saksıda yetişti, sonra bir bahçeye ardından yüzlerce dönümlük tarlaya ulaştı. Şimdi Menemen’in ve Küçük Menderes’in ovalarına geçti. Gördük ki su istemiyor. Tüketici için tercih edilen bir ürün, glüteni düşük, dayanıklı, lezzetli ve sağlıklı. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şunun sözünü veriyorum. Devletin verdiği taban fiyatının iki misliyle karakılçık buğdayını alacağız. Neden? Karakılçık hem size hem kentliye ekmek olacak. Sağlıklı, temiz, güvenilir bir tohum olduğu, bu toprakların gerçek ürünü olduğu için karakılçık buğdayına sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

“ÖDEMİŞ’İN PATATESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer  konuşmasının  devamında “Tarım zarar görüyor, acı çekiyorsa memleket acı çekiyordur. Mustafa Kemal Atatürk, ‘köylü milletin efendisidir’ diye boşuna dememiş. Çünkü köylü milletin efendisi olmaktan çıktığında memleket zarar görüyor. Biz toprağında üretim yapan insanın üretimiyle gurur duymasını sağlayacağız. ‘İyi ki üretiyorum’ dedirteceğiz. Biz köylülerimizin köyden kente göç etmesini istemiyoruz. Küçük üreticinin üretimine sahip çıkarak, kooperatifleşerek bunu başaracağız. Tek başına kalan üretici ürününün karşılığını alamaz. Önümüzdeki   hafta dan itibaren  Ödemiş’te patates alımına  başlayacağız.” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR  BELEDİYESİNİN BÖLGEMİZE DESTEĞİ ÇOK BÜYÜK”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş  Demircili  Mahallesinde   gerçekleştirilen   programda konuşma yaparken  Başkan  Eriş  “Tunç Başkanımızın Seferihisar’da ata tohumlarıyla attığı tohum yeşerdi. Onun yeşerttiği tohumlar bölgemize kadar geldi. Bu yakılan ışığı Türkiye’nin dışa bağımlılığına bir tepki olarak yorumlamak gerekir. Kentimize sahip çıkma adına bunu yapıyor. Aynı Atatürk’ün Atatürk Orman Çiftliği’ni kurduğu gibi tüm Türkiye’ye örnek olarak bizi yüreklendirdiği için teşekkür ediyorum. Tarlalarımızı sürekli ziyaret edip kadınlarımıza örnek olan İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer’e ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi. Pandemi sürecinde tarlalarda kalan baklaları alan, hasadı başlayan bezelyeye sahip çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin çok önemli olduğunu söyleyen Eriş, “Patates üreticilerimiz zor durumda. Başkanımız patates alımında da bize destek vereceğinin sözünü verdi. Çok mutlu olduk” dedi.

“KÖYÜMÜZDE KARAKILÇIK BUĞDAY TOHUMU İÇİN KOOPERATİF ÖNDERLİĞİNDE ÇALIŞMA  BAŞLATTIK.”

Ödemiş Demircili Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Köy-Koop Birliği öncülüğünde geçtiğimiz yıl kooperatife verilen karakılçık buğday tohumu hasadını yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.  Köyümüzde  mahalle  sakinlerimiz  de bu örnek  projeye  yöneldiler.    Bu konuda  İzmir  Büyükşehir  Belediyesinin   Karakılçık  Buğday  tohumu  konusunda  Kooperatifimize verdiği  destekten  dolayı   teşekkür ediyoruz.” Dedi.

“KARAKILÇIK BUĞDAY TOHUMU PROJESİNİN KÖYÜMÜZDE YAYGINLAŞMASINI BEKLİYORUZ.”

Demircili Mahallesi  Muhtarı  Ülkü Coşkun  Gazetemize  yaptığı açıklamada “Büyükşehir  Belediyemizin  başlattığı Ata  tohumu olan Karakılçık Buğday tohumu ilk önce köyümüzün  gurur  kaynağı  Kooperatiflerinden  S.S  Demircili Köyü Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi  bünyesinde başlayarak   devam  etmektedir. Karakılçık  Buğday  tohumu  projesinin   köyümüze  büyük bir  katkısı  olacağını  düşünüyorum.  Bu yönde Büyükşehir  Belediye Başkanımız  Tunç  Soyer’e  katkılarından dolayı  teşekkür ediyorum.” Dedi.

Demircili Mahallesinde  Köy  Meydanındaki  buluşmada   yapılan  konuşmalar  ve  ayrıca  Büyükşehir Belediyesi  sanatçıları  Öznur  Korkmaz ve Ali Musa Tunç’un mini  canlı  konseri  yer aldı. Büyükşehir  belediyesinin iki başarılı  sanatçısı söyledikleri şarkı ve gösterdiği performansla etkinliğe  katılan konukların  alkışını aldılar.

Program sonunda  Büyükşehir  Belediye Başkanı  Soyer  canlı müzikle zeybek oynayarak  Ödemiş’te  gerçekleştirilen  Karakılçık  Buğday  Tohumu hasadı  programından ayrıldı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ