Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Taşlı, Veteriner Hekim Odasının Duyurusunu Paylaştı

Taşlı, Veteriner Hekim Odasının Duyurusunu Paylaştı
Reklam

 Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı  İzmir  Veterinerler  Odası yönetim kurulunun  açıkladığı  basın  duyurusunu  paylaşan   Başkan   Taşlı  ayrıca  konunun  da bölgeyi de ilgilendirdiği için açıklamayı  paylaşan Başkan  Taşlı “Son günlerde Veteriner Hekimlik mesleği mensubu olmayan hayvanlara müdahale eden bir akademisyen sosyal medyadaki paylaşımları ile gündemimize yerleşmiştir. Oysa sorun ne bu vaka ne de bundan önce tespitlerini yaptığımız vakalara sebep olan insanlardır.

Veteriner hekimler olarak derdimiz yetki alanımızın sınırlandırılması ya da istihdam sorunu yaşama endişesi değildir. Hele de biz Veteriner hekimlerin hiç bir zaman başka bir meslek grubuna karşı düşmanlığı, yok sayma arzusu olmamıştır.

Çünkü bizler yıllardır “Tek Sağlık” diyen bir meslek grubuyuz. Tüm dünyada ve ülkemizde yapılan çalışmalarda mesleğimizin de dahil olması gerektiği çok disiplinli çalışmalar olduğunu söyleyen biz Veteriner hekimlerin farklı herhangi bir mesleğin üyesini rencide etmek yoluyla mesleklere saldırmak gibi bir bakış açısı ve uygulaması da asla olamaz.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi: Veteriner Hekimler tüm dünyada hayvan sağlığı ve halk sağlığı konusunda eğitim almış ve yasal olarak yetkilendirilmiş kişilerdir. Dolayısıyla hayvanlara farklı bir meslek üyesi tarafından tıbbi ve cerrahi müdahale yapılması, tedavi amaçlı herhangi bir prosedür uygulanması açık ve net bir şekilde suçtur.Ancak ne yazık ki; ülkemizde hayvanlar yasal açıdan mal olarak kabul edildiği sürece biz bu tip olaylarla sürekli mücadele etmek zorundayız. Çünkü ülkemizdeki yasal düzenlemeler, okullardaki eğitimler ve ailelerin bakış açısı gibi nedenlerle hayvanların canlı olduğu gerçeğini halen bilinçaltında kabullenememiş, içselleştirememiş ve yaşam pratiklerine yerleştirememiş insanlar çoğunluktadır. Hem de eğitim düzeyi ve mesleği fark etmeksizin pek çok insanın algısı halen “sonuçta hayvan” bakış açısı ile örtüşmektedir. Bunu da ülkemizde, hayvanlarla ilgili çok önemli ve özellikli; uygulamaların, ameliyatların ve projelerin, aslında basitleştirilmesine ve hafife alınmasına yol açan, ama çok da popüler olmuş söylem ve etkinliklerin çokluğunu düşününce anlamamız mümkündür.

Veteriner hekimlere mühendis sıfatının yakıştırılmaya çalışılması hayvanların canlı olduğunun içselleştirilmediğinin göstergesidir…

Veteriner hekim yerine ısrarla veteriner ifadesini kullanmak, hayvanların canlı birer varlık olarak hekime ihtiyaç duyduklarını içselleştirmemenin göstergesidir…

Bir nedenden engelli olarak yaşamak zorunda kalan hastalarımızı bir araçmış gibi tamir etmenin mümkün olduğuna inanmak onları canlı varlık olmaktan uzaklaştıran algıları beslemektedir…

İnsanların sağlıklı beslenmesi için gıda amaçlı yetiştirilen hayvanlar bizler için hiçbir zaman ürün olmamıştır. Onlar her zaman için can taşıdığını asla unutmadığımız hastalarımızdır. Dolayısıyla onların yetiştirildiği yerleri fabrika olarak tanımlamak onları mal ve metaya dönüştürmektir. Sadece verim ve maddi kazanç amaçlı doğum oranlarını attırmaya yönelik ancak hayvanların refahına aykırı uygulamaları kabul etmemiz ve onaylamamız da asla mümkün değildir.

Bu tip vakalarda olduğu gibi konuyla aslında hiç ilgisi olmayan çıkarımlarda bulunarak hastalarımız olan hayvanlarla ilgili yanlışları unutturmaya çalışan, bir hatadır olmuş bakış açısıyla olayların üstünü örtmeyi hedefleyen hiç bir yaklaşımı onaylamadığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Hayvanların can olarak kabul edilmediği algısına neden olan her türlü eylemi ve söylemi bir kez daha kınarken, hastalarımıza ürün ya da mal muamelesi yapan, hayvanları can olarak kabul edip hekime ve sağlığa ihtiyacı olduğunu bir türlü anlamayan ve bundan ötürü biz Veteriner hekimleri sağlık çalışanı kabul etmeyen Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, son düzenlemesi ile meslektaşlarımızın da tepkisini çeken THY (Türk Hava Yolları) ve benzeri uygulamalar yapan tüm ilgilileri kendi içlerinde hesaplaşmaya davet ediyoruz.” Mesajını  paylaşan  Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı  Taşlı konunun  ciddiyetine çekti.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ