Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bakan Pakdemirli Kiraz’da

Bakan Pakdemirli Kiraz’da
Reklam

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir ziyaretlerinin ilk durağı olan Kiraz  İlçesinde  Hisar  Belediye Tesislerinde kamu  kurum  temsilcileriyle  bir araya  geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Kirazlılara  selamını  getirdiğini  ifade eden Bakan Bekir Pakdemirli “Memleketine aşık, milletine hizmet sevdalısı Bir Cumhurbaşkanı olunca onun kadrolarında öyle şekilleniyor. Bakanları  da öyle şekilleniyor. Derdimiz, işimiz gücümüz nasıl hizmet ederiz?  Bir sıkıntı olduğunda vatandaşın yanına nasıl ulaşabiliriz? Bizler her zaman bunun derdindeyiz.” Dedi.

Bingöl’de meydana gelen 5.9 büyüklüğünde depreme değinen  Bakan Pakdemirli Devlet  erkanının Bingöl’de  olduğunu  belirterek “Depremlerde eskiden hemen ulaşmak kolay değildi, şimdi Cumhurbaşkanı yardımcımız orada,  Çevre Şehircilik bakanımız orada İçişleri bakanımız orada ve bizimde üst düzey yetkililerimiz orada. Benimde bu programım olmasaydı belki  bende oraya gidecektim. Memleketin neresinde bir felaket olsa, devlet  vatandaşın yanındadır.   Bingöl’deki depremde Bizim tespitlerimize göre 105 tane ahır yıkılmış, 43 tane küçükbaş hayvan ölmüş, 85 tane kanatlı hayvanımız telef olmuş. Bizim için üzüntü verici ama can kaybının olmaması bir yandan da sevindiriyor. Devletimiz oradadır en üst düzey yetkilileriyle şefkatli kollarıyla vatandaşını sarıp sarmalıyor. Ayrıca Pençe ve Kartal operasyonu düzenledi Kuzey Irak’ta Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşinbaysan ve Hakurk’ta terör  örgütüne karşı hava harekâtları düzenlenerek  başarılı bir operasyon geçirdik. Bu vesileyle ben Şanlı Ordumuzu pilotlarımızı gönülden kutluyorum. Operasyon kapsamında 81 hedef ve terör yuvaları, teröristlerin başına yıkılmıştır. Kiraz bizim için önemli. Başkanımıza sözler verdik. Bunları sırasıyla elimizden geldiğince yapacağız.” Dedi.

PAKDEMİRLİ’DEN SULUDERE BARAJININ İHALEYE ÇIKILACAĞI MÜJDESİ!

Kiraz’da bulunan Suludere barajının 20 Ağustos tarihinde ihaleye çıkacağının müjdesini  veren Bakan Pakdemirli “Kiraz için önemli  olan  bu müjdeyi vermek istedim. DSİ ve diğer konularla ilgili talepleri arkadaşlarımız çalışarak almışlar. Bu konuları sıraya koyup çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kiraza biraz pozitif ayrımcılık yapmamız lazım.  Kiraz son yıllarda tüm bakanlarımızın da sahip çıkması başta Cumhurbaşkanımızın da sahip çıkmasıyla daha farklı bir yere doğru gidiyor.”

“YOLUN  TAMAMLANMASIYLA KİRAZ  İZMİR’E DAHA YAKIN OLACAK”

Torbalı’dan başlayarak Kiraz’a kadar uzanan yolun genişlemesiyle Kiraz İlçesinin İzmir’e daha yakın  olacağını  vurgulayan  Bakan  Pakdemirli “Kiraz-Torbalı yol  genişletme çalışmaları hızlı  bir şekilde devam ediyor.  Bu yolun  tamamlanmasıyla, Kiraz mutlaka bugünkünden çok daha iyi durumda olacak. Arkadaşlarımız Hayvancılıkla ilgili projeleri çalışıyorlar.” dedi.

“KİRAZ’DA 20+1 HAYVAN PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ.”

Bakan Pakdemirli Kirazda 20+1 hayvan projesini hayata  geçireceklerinin müjdesini  verirken  “Burada gençlerimizi ve kadınlarımız pozitif ayrımcılıkla destekleyeceğiz. İktidar olarak son iki yılda, son 18 yılda yaptığımızın ötesinde çok güzel işler yaptık. Tarım Orman Bakanlığı olarak, Cumhurbaşkanlığı sistemine destek verdiniz, bu desteğin karşılığı olarak geçen yıl hiçbir problemli ürün bırakmadık. Bu da çok kolay değildi. Bizler üretimin içinde olmadığımız halde sizlerin yaptığı üretimi planlamaya çalışıyoruz. Sizleri memnun etmeye çalışıyoruz. Sizin derdinizi dertlendikçe, sizin derdinize dermen olmaya çalıştıkça eksiklerimizi gidermeye çalıştıkça ve sizlerin memnuiyetinin artığını gördükçe bizlerin çalışma azmi, hırsı çok daha artıyor.” ifadelerinde bulundu.

Pakdemirli Covid-19 Salgını ile ilgili konuya da değinerek “Bu sıkıntı süreçleri atlatmışken birde pandemi süreci çıktı geldi. Aman şu maske, mesafe ve hijyene dikkat edin! Yoksa Kiraz’da da hastalıklar başlayacak, aşı çıkana kadar tam bir tedavisi oturana kadar çok dikkatli olmamız lazım. Peki Pandemi başladıktan sonra biz ne yaptık? 7 gün 24 saat tüm arkadaşlarımızda Türkiye’de gıda sorunu yaşanmaması için gerekli çalışmaları, gerekli önlemleri aldık. Pandemi günlerinde almaya çalışılan tedbirlerde çok sıkı tedbirler, yani kimse yerinden kıpırdamasın Çiftçimizde sahada olmasın, tarım işçimizde sahada olmasın sağlıktan önemli bir şey yok bunu da bizde ilgili kurumlarla, ilgili bakanlıklarda görüşerek müzakere ederek sizlerin serbestçe hareket etmesini sağlamak için  elimizden  gelen  gayreti gösterdik. Bu da üretimde hiçbir aksaklığın yaşanmamasına sebebiyet verdi. Bunun haricinde tabii bir nebzede olsa imkanlar doğrultusunda çiftçimizi rahatlatmak için borçlarının ertelenmesi alım garantilerinin açıklanması, hasadı gelen ürünlerle ilgili hasat öncesi fiyat açıklamalarımız arpada buğdayda çayda diğer tüm ürünlerde fiyatları açıklamamız üretici dostu olduğumuzu tekrar göstermemiz tarımda bir defa üreticimizin çiftçimizin moralini düzeltti.” Dedi.

Dünya  Çiftçiler  Gününde  tüm  Türkiye’nin  Çiftçilerini alkışladığını ifade eden Bakan  Pakdemirli “Çiftçilerimiz biliyor musunuz?  En az sağlık çalışanları kadar alkışlandı. Niye? Herkes bu zor  günlerde sizlerin sayesinde sorun yaşanmadı.  21 ilde kısa dönem yazlık ekimlerle ilgili bir fırsat vardı bunları yaptırdık. Hakikaten bugün Türkiye’de 50 kadar stratejik ürünün bire bir takip ederek ülkemizin kaynaklarını en iyi şekilde hem üreticimizi hem de tüketicimizi üzmeyecek şekilde dengelemeye çalışıyoruz. Sizlerin desteğiyle bugüne kadar bunları yaptık inşallah bu konuda daha fazla netice alacağız.  Bir birinden güzel projeler açıkladık.  Geçen sene ‘Geleceğe Nefes’ Diye bir Projemiz vardı.  Şimdide “Gıdanı Koru” diye yeni bir projemiz var. Gıdanı koru tüm Türkiye’de her 3 kilo gıdadan bir tanesi atar vaziyete geldik. Bizler atalarımızdan büyüklerimizden öğrendiğimiz gıdayı sakla, gıdayı atma, gıdayı korumaktı. Savurganlığımızı düzelme yönünde böyle bir proje başlattık. İnşallah geleceğe nefes gibi buda milletin kampanyası olacak. 15 yıldır yapılmayan şuramızı yaptık.  Önümüzdeki 20-25 yılda tarımda neler yapacağımızın  toplantısını yaptık.” dedi.

Dünyada ilk defa elektrikli traktör yaptıklarını  ifade eden  Bakan Pakdemirli  bunda en kısa  zamanda  seri  üretime geçileceğini  ifade ederek “Bu  seri üretimin ardından çiftçimize kavuşacak vaziyette geliyor. Yüzde 90 daha az yakıt tek şarjla 6-7 saat gidecek, yüzde 90 daha tasarruflu günde 200-250 mazot harcıyorsa bu araçta 20 lirayla şarjla günü geçireceksiniz.” İfadelerinde bulunan 

Kiraz  İlçesine yapılan  hizmetlerin ve projelerin  Hükümetin  katkısıyla  gerçekleştirdiklerini ifade eden Kiraz  Belediye  Başkanı  Saliha Özçınar  “Bugüne kadar bütün başkanlarımızla ziraat odamızdan tutun oda başkanlarımıza kadar, canla başla ilçemiz adına çalışmaya devam ettik. Başarının sonucunu da elde ettiğimizi düşünüyorum. Bir takım eksiklerimiz var, bundan sonrada bu eksiklerimizi tamamlamaya devam edeceğimizi inanıyorum. Biz elbirliğiyle, güç birliğiyle her şeyin üstesinden gelinebileceğine inananlardanız. Pandemi sürecinde çok büyük sıkıntılar yaşadık. Sokağa çıkamadık, çalışmamız kısıtlandı ama tarım bölgesi olduğumuz için bunun büyük bir eksikliğini yaşamamış olduk. Tarım ve hayvanla uğraşan çiftçilerimize göstermiş olduğu özveriden dolayı bakanımıza teşekkür ediyorum. İlçemizde bir çok güzel hizmetlerde bulunduk bunlardan bir tanesi de Kiraz’ımızda kurulan veterinerlik fakültesi oldu.” ifadelerinde  bulundu

Kiraz’lı Appak çifti nikah sonrası Gazetemiz muhabirine yaptıkları açıklama “Sayın  Bakanımızın Kiraz  ziyaretleri  kapsamında nikahımızda  nikah şahitliğimizi  yapmasından dolayı çok  mutlu olduk.” İfadelerinde bulundular.

Bakan Bekir Pakdemirli daha sonra konuşmasını tamamladıktan sonra soru cevap şeklindeki  konuşmaları da  tamamlayarak Kiraz’a geldiği helikopter ile Bayındır İlçesindeki  programına  geçti.

Haber :Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ