Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Aktaşoğlu Kore Devlet Televizyonunun Konuğu Oldu

Aktaşoğlu Kore Devlet Televizyonunun Konuğu Oldu

Ödemiş ve bölgesinde yaptığı  başarılı çalışmalarla  Kore ve  Kıbrıs  gazilerini bir çatı altında toplamayı başaran   Ödemiş  Muharip  Gaziler  derneği başkanı  Selahattin  Aktaşoğlu 2. Kez  çıktığı  Güney Kore Devlet  televizyonu KTV muhabiri olan  aynı zamanda Türk Dostu olan  Byung İn (Cemal) Lim’in  sorularını  cevapladı.

Başkan  Aktaşoğlu  çıktığı  televizyon programında yaptığı açıklamada “2010 yılında Gaziler Derneğinin Ödemiş Şubesini açtık. 10 yıldır dernek başkanı olarak çalışıyorum. Türkiye’nin 100 yıllık tarihinde 3 tane ulusal savaş vardır. 1920-1922 yıllarındaki bağımsızlık savaşı, 1950-1953 Kore Savaşı ve 1974 Kıbrıs Adası Barış Harekâtı (Savaşı).

Uzun yıllar boyunca ülkeleri için savaşan, canlarını tehlikeye atan askerlerin sivil hayata döndükten sonra kötü yaşam koşullarında olması, onların yaptıklarının daha sonraki nesiller tarafından bilinmemesi ve bu 3 savaştan hayatta kalarak geri dönen gazilerin sosyal hayattaki haklarının korunması, bir araya gelerek birbirlerine destek olması amacıyla dernek başkanı oldum ve kalan tüm hayatımı buna adadım.Savaştan sağ olarak dönenlere sizin de bildiğiniz gibi “gazi” (veteran) diyoruz. Ülkemizde, türkçe bir isim olan “savaş” kelimesi yerine 100 yıl önce arapça bir kelime olan “muharebe” ismi kullanılıyordu. Savaşa katılan gazilere de yine arapça kökenli bir kelime olan “muharip” kelimesi kullanılıyordu.

Türkiye tarihindeki bu 3 savaşta bulunan (muharip) gazileri hatırlamak, onların ülkeleri için yaptığı fedakarlıkları unutmamak, tanışmalarını ve birbirlerine destek olmalarını sağlamak amacıyla 1984 yılında Türkiye Muharip Gaziler Derneği kuruldu ve ülke genelindeki tüm gaziler tek çatı altında toplandı.

2008 yılında, ülkemizde hayatta kalan bağımsızlık savaşının son gazisinin ölmesi, Kore savaşına en fazla asker gönderen bir şehirde onları hatırlatacak, haklarını koruyacak bir dernek olmaması ve katılanların sayılarının giderek azalması üzerine, son hayatta kalan Kore Gazilerini onurlandırmak için bulunduğum şehirde bir gaziler derneği şubesi açmaya karar verdim.”dedi.

“ÖDEMİŞ’TEN KORE SAVAŞLARINA 300 ASKER KATILMIŞ”

Başkan   Selahattin  Aktaşoğlu “1950-1953 yılları arasında Ödemiş’ten Kore Savaşına 340 asker savaşa katılmış, 300 asker gazi olarak sağ geri dönmüş, 40 asker Kore’de hayatını kaybetmiştir. Ölen askerlerimizden 12 tanesinin mezarı Pusan Birleşmiş Milletler Kore Savaşı şehitliğinde bulunmakta, 28 asker ise kayıptır.2010 yılında, Ödemiş Gaziler Derneğini ilk açtığımızda, 300 kişiden 54 kişi yaşıyordu, 2020 yılında ise sadece 18 Kore Savaşı gazisi hayatta kaldı.

25 Haziran 1950 yılındaki Kore Savaşı anma etkinlikleri her yıl Ankara’da, Korede Savaşan Türkler anıtında, Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Kore Ankara Büyükelçisi, Kore savaşına katılan gaziler, gazilerin aileleri ve geçmişine duyarlı olan halkın katılımıyla düzenlenir.

Kore Savaşı gazileri ile yaptığımız konuşmalarda, hayatlarının en önemli ve unutulmaz dönemi olduğunu, savaştan döndükten sonra birçok Kore gazisinin sürekli yorgunluk, kafa karışıklığı, kabuslar, görme ve işitme bozuklukları, mantık kurma yeteneğinin kaybı, histerik şoklar ve boş bakışlara uzun süre maruz kaldığını öğrendik.Dernek kurduktan sonraki dönemde gittikçe yaşlanan Kore Savaşı gazileri ölmeye ve sayıları gittikçe azalmaya başladı. Kore Gazileri ile ilgili hiçbir kaydın tutulmadığını ve belgelendirilmediğini farkettim. Bir arkadaşımla birlikte, hayatta kalan son gazilerle röportaj yapmaya ve onlar için belgesel hazırlayıp, kitap yazmaya karar verdik. Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki tek savaş olan Kore Savaşının gelecek nesiller tarafından unutulmaması, Kore’de yaşananları gazilerin kendi sesinden kendi konuşmalarıyla dinlemelerini istedik.

2018 yılında, kendi imkânlarınla, ailemle birlikte Kore’ye gittim. İlk olarak Pusan Birleşmiş Milletler Kore Savaşı Şehitliğini ziyaret ettim. Korenin bağımsızlığı için hayatlarını veren tüm ülkelerin askerlerinin mezarlarında saygı duruşunda bulundum. Ayrılmadan önce kendi şehrimden orada bulunan Ödemişli askerlerin mezarlarını aradım ve 5 tanesini fotoğraflama imkânı buldum. Daha sonra Seul’e gittim, 3 gün kaldığım süre boyunca hem Kore tarihine ait önemli yerleri ziyaret ettim hem de Kore Savaş Anıtı ve müzesine gittim. Ziyaretim boyunca Kore Savaşından kalan her türlü objeyi fotoğraf ve video ile kayıt altına almaya çalıştım.

“KORE SAVAŞLARI UNUTULMAYACAK BİR TARİHTİR”

Ödemiş  Muharip  Gaziler Derneği Başkanı  Aktaşoğlu  konuşmasının  devamında “1950-1953 yılları arasında Koreye Türkiye’den yaklaşık 15.000 asker katıldı. Bu askerlerin büyük bölümümün aileleri 30 yıl önceki Türkiye bağımsızlık savaşına katılmış askerlerin çocuklarıydı. Amerikanın Birleşmiş milletler’de Kore’nin bağımsızlığı için savaşma teklifini ilk kabul eden ülke Türkiye olmuştur. Yaklaşık 40 günlük gemi yolculuğu ile Türkiye’nin İskenderun Limanından Kore’nin Pusan şehrine yapılan yolculuğa katılan askerlerin çoğu, hayatlarında ilk kez deniz gören, ilk kez gemiye binen, haritada Kore’nin yerini bilmeyen, tanımadığı bir ülkenin insanları için savaşmaya ve ölmeye giden askerlerin kahramanlık hikayelerini yazmak istedim.

Corona virüsten korunmanın tek çaresi izolasyondur. Corona için riskli yaş grubunda olduğum için, kalabalık şehir yaşamından uzakta, az sayıda insanın yaşadığı, deniz seviyesinden 1.000 metre yüksekte, ormanlarla kaplı ve içinde bir göl olan Gölcük’e taşındım. Burada, kendi yiyeceğimizi kendimiz yetiştirip, insanlarla etkileşimi minimum düzeye indirdim.

Bizler, özgür yaşamak ve bağımsız olmak için uzun yıllar savaşan bir halkız. Bizim jenerasyon, hayatını savaşlarda geçirmiş, çok acı günleri fakir olarak yaşamış, yaşadıkları yerden uzaklara göç etmeye zorlanmış bir neslin çocukları. Bugünkü modern Kore ve Türkiye’nin özgür çocukları rahat ve konforlu yaşamlarını, bu savaşlarda ölen ve hayatta kalan askerlerinin fedakarlıklarına borçludur. Savaşa katılan kahraman gazilerin büyük bir bölümü onurlandırılmadan ve biz onlara yaptıkları için teşekkür edemeden öldüler. Onların adına hayatta kalan son gazilere borcumuzu ödemek bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Bu askerlerin yaşadıkları zorlukları, katlandıkları hayatı sonraki nesillere anlatmak zorundayız. Bu savaş asla unutmamalı, okullarda anlatılmalı, Kore ve Türk halklarının sonsuza dek sürecek dostlukları, bu halkların çocuklarına verilen en büyük armağandır, bunun değerini her bir vatandaşın bilmesi sağlanmalıdır. Açıklamalarında, bulundu.

Haber : Turgay Konuralp  

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ