Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

ABD’de geçen hafta yaklaşık 1 milyon 500 bin kişi işsizlik yardımı başvurusunda bulundu.

Birçok eyalette Corona virüsü önlemlerinin hafifletilmesiyle beraber ekonominin açılmaya başlamasına ve bazı işyerlerinin çalışanlarını geri çağırmasına rağmen bu rakam, tarihi düzeyde yüksek olarak değerlendiriliyor.

Çalışma Bakanlığı’nın paylaştığı son veriler, işsizlik yardımı başvurularında 11 hafta boyunca arka arkaya azalma yaşandığını gösteriyor.

Bakanlığa göre yardıma başvuranların sayısı yalnızca 58 bin azaldı.

Corona virüsü salgınının ekonomiyi durma noktasına getirdiği ve milyonlarca kişinin işten çıkarıldığı Mart ayında yardıma başvuranların sayısı 7 milyon ile en üst seviyeye tırmanmıştı.

İşsizlik yardımı alanların toplam sayısındaysa hafif de olsa düşüş görüld. Bunun da kişilerin eski işlerine dönmekte olduklarını gösterdiği yorumu yapılıyor.

FOÇA’NIN ANTİK ÜZÜMÜ

Foça Belediyesi, 2600 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ve Avrupa ile Ege’deki birçok üzümün atası sayılan Foça Karası Üzümünün yeniden üretilmesi için çalışmalar yapmaya başladı.

25 dönümde dikili olan Foça Karası Üzümünün ilçe genelinde yaygınlaştırılması amacıyla coğrafi işaret alınması için ilk adımlar atıldı.

Bu süreçte, 2000’li yıllarda Foça Karasının deneme üretimleri için büyük emek harcayan Volkan Sucukçu’nun teknik bilgi ve deneyimlerinden faydalanılıyor.

Foça Belediyesi’nin mülkiyetindeki bazı tarım alanlarını üzüm bağı haline getireceği açıklandı.

İRAN’A BM AMBARGOSU

ABD’nin İran’a yönelik Birleşmiş Milletler yaptırımlarını uzatma planlarına İngiltere, Fransa ve Almanya’dan tepki geldi.

Üç Avrupa ülkesi, ABD’yi bu konuda desteklemeyeceklerini ancak Tahran’la 2015 nükleer anlaşmasında süre gelen ihlallerle ilgili görüşmelerde bulunmak istediklerini açıkladı.

İran’la Batı ülkeleri arasında imzalanan anlaşmaya göre, Tahran’ın nükleer programıyla ilgili belirlenen sınırlara uyması durumunda, BM’nin silah ambargosunun Ekim ayında kaldırılması öngörülüyordu. Taraf olduğu nükleer anlaşmadan 2018 yılında çekilen ABD ise ambargoyu uzatmak istiyor.

Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ambargoyu uzatmaması halinde Washington, nükleer anlaşmada ana hatları çizilen bir süreci kullanarak, İran’a yönelik tüm BM yaptırımlarını yeniden uygulama tehdidinde bulunuyor. Böyle bir hamleninse nükleer anlaşmanın tamamen ortadan kalkması anlamına geleceği belirtiliyor.

İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ise yaptıkları ortak açıklamada, tek taraflı böyle bir girişimin BM Güvenlik Konseyi’nde ters sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Berlin’de İran konusunu görüşen bakanlar, ‘İran nükleer anlaşmasını korumak için hali hazırda gösterdiğimiz çabalara uygun olmayacağından böyle bir kararı desteklemeyeceğiz’ ifadelerini kullandı.

ZİRAAT BANKASI’NDAN DESTEK KREDİSİ

Ziraat Bankası, normalleşme sürecinde ekonomik hayata sağladığı katkılara bir yenisini ekleyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli olarak faaliyet gösteren restoran ve kafeterya işletmeleri için Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı bir ‘Destek Kredisi’ ürünü hayata geçirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen belgeye sahip olan ve bankaya üye işyeri statüsündeki işletmeler;

Ana faaliyet konusu ile direkt ilişkilendirilebilecek harcamalarının karşılanmasını amaçlayan 6 aya kadar ödemesiz, toplam azami 36 aya kadar vadeli, yıllık %7,5 faiz oranlı krediden cirolarına bağlı olarak değişen tutarlarda faydalanabilecek.

Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, KKTC’ye yaptığı ziyaret sonrası çıkan tartışmalar sonrası, Lapta bölgesindeki ihaleden çekildiğini açıkladı.

Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar’ın KKTC’nin Lapta bölgesinde girdiği ihalenin teminat süresini uzatmak ve araziyi incelemek için 14 Haziran’da adaya yaptığı ziyaret, iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getirmişti.

Muhalefet tarafı, Koçkar’ın karantina kurallarından muaf tutularak adaya sokulduğunu ileri sürmüş, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’e sert eleştiriler getirmişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Neşet Koçkar, KKTC’ye yaptıkları iş seyahatinin sonucunda başta Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel olmak üzere, yardımcı olmaya çalışan diğer tüm yetkililer hakkında bir karalama ve linç kampanyası başlatılmış olduğunu ifade eti.

KONAK’TA SABAH SPORU ARTIK PAZAR YERİNDE

Konak Belediyesi’nin korona virüs nedeniyle ara verdiği aerobik, step ve pilates kursları geçtiğimiz günlerde açık alanlara taşınarak yeniden başlamıştı; fakat açık alanı uygun olmadığı çalışma yapılamayan mahalleler bulunuyordu.

Bu mahalleler için ise alternatif bir çözüm geliştirildi. Vatandaştan gelen talepler üzerine Hatay kapalı pazar yeri, açık hava spor alanı olarak değerlendirildi.

Hatay Semt Merkezi’nin hemen karşısında bulunan pazar yeri hem semt merkezi kursiyerlerinin hem de mahalle sakinlerinin isteği üzerine spor alanı olarak da kullanılmaya başlandı.

Semt pazarının kurulmadığı Çarşamba ve Cuma günleri sabah saat 10.00’da başlayan aerobik, step ve pilates derslerin 45 dakika sürüyor. Her yaştan kadın ve erkeğin yoğun ilgi gösterdiği egzersiz dersleri sosyal mesafe gözetilerek yapılıyor.

Sabah sporuna 45 kişiyle başladıklarını ve giderek katılımın arttığını dile getiren eğitmenler, vatandaşın ilgisinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Türkiye’de 2013 yılından beri kamuoyunun dış politikadaki görüş ve tutumuna ayna tutmak için ‘’Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’ yapan Kadir Has Üniversitesi, 26 ilde 1000 kişiyle görüşerek hazırladığı 2020 yılı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın koordinasyonunda, Prof. Dr. Sinem A. Açıkmeşe, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Soli Özel ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan akademik ekip tarafından hazırlanan araştırmada, ‘‘Türk dış politikasının en önemli sorunu’’ olarak yüzde 20 ile ‘sınır ötesi terörle mücadele’ ilk sırada yer alsa da, iki ayrı başlıkta değerlendirilen Suriye başlıklı sorunlar toplandığında bu konunun daha kaygı verici bulunduğu anlaşılıyor.

Zira araştırmaya katılanların yüzde 18,3’ü Suriye’deki iç savaşı, yüzde 10,4’ü Suriye’deki PYD/YPG varlığını Türkiye’nin en önemli dış politika sorunu olarak işaretlerken, uluslararası göçü en ciddi sorun olarak görenlerin oranının da bir önceki yıla göre 7,5 kat artarak yüzde 15’e ulaşması dikkat çekti.

Ancak ‘Türkiye’ye tehdit oluşturan ülkeler’ sıralamasında ABD geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 70 ile zirvede yer alıyor.

ABD’yi yüzde 66,7 ile İsrail, yüzde 65,4 ile Suriye, yüzde 59 ile İran ve yüzde 58,9 ile Yunanistan takip ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
- 2 Eylül 2021
İZMİR MARŞI İLE… - 31 Ağustos 2021
KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM - 30 Ağustos 2021
- 26 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ