Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KARAKILÇIK BUĞDAYI

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

GENETİĞİ BOZULMAMIŞ BUĞDAY

Son  günlerde  İzmir  Büyükşehir belediyesinin de üzerinde çalışmalar yaptığı Karakılçık  tohumunun  geçmişine  bakıldığında neredeyse   Osmanlı  Dönemine kadar uzanmaktadır.   Daha doğrusu   Atalarımızdan ve  dedelerimiz den günümüze  kadar    gelmektedir.

Dünyanın giderek kalabalıklaşması ile, teknolojinin ve bilimin de desteği ile insanoğlunun temel besini olan buğdayın genetiği değiştirilmeye başlandı. Bunun amacı buğdaydan alınan verimi arttırmak, buğdayı hava ve su gibi koşullardan daha az etkilenir hale getirmekti.

Yani amaç yüksek verimli bir ürün ortaya çıkarmaktı. Çok miktarda ürünü, ucuza mal etmekti. Bu uğurda buğdayın doğal yapısı bozuldu ve niteliğinden, lezzetinden, faydalarından, besleyiciliğinden çok fazla ödün verilmiş oldu.

İşte yukarıda anlattığımız, laboratuvar ortamında genetiği ile oynanmamış, bölgenin iklimine ve toprağına en uygun buğdaylar genetiği bozulmamış buğdaylardır. Genetiği bozulmamış buğday, gün geçtikçe bulması zorlaşan, çiftçinin ekip biçmekten yavaş yavaş vazgeçti türlerdir.

Kavlıca, Siyez, Gernik, Dinkel, Karakılçık, Kızıltan genetiği değişmemiş ve hala varlığını sürdüren yerel buğday türleridir.Kara kılçık buğdayı, tamamen anadolu’dan çıkmış bir tür buğdaydır. Yüzyıllar öncesinde bile topraklarımızda ekilip biçilmiştir.

İçerdiği yüksek mineral, lif ve protein değerleri ile çok kıymetlidir. Glüten oranı, genetiği ile oynanmış buğdaylara kıyasla çok çok düşüktür. A,E ,K C vitaminlerini barındıran karakılçık buğdayının lezzeti de dillere destandır.Karakılçık buğdayının dış kabuğu yeni nesil GDO’lu buğdaylara göre daha serttir, bu kabuk yeni nesil buğday öğütme makinalarında öğütülememektedir. Karakılçık buğdayı öğütmek için yalnızca eski usul su değirmenleri ya da taş değirmen kullanılır.

Ticarileşmiş, fabrikalaşmış yapıdaki işletmelerde bu nedenle kara kılçık buğdayı ya da karakılçık buğday unu tercih edilmemektedir. Oysa Kara kılçık buğday unu ile hazırlanan ekmeklerin, pastaların ve böreklerin lezzeti beyaz un ile hazırlananlarla kıyaslamayacak kadar üstün niteliktedir.

Genetiği değiştirilmemiş, 14 kromozomlu DNA’ya sahip karakılçık buğdayı ve bu buğdaydan hazırlanan kara kılçık tam buğday unu kıymeti bilinmesi gereken, çoğaltılması gereken, elinden gelen herkesin ekip biçmesi ve gelecek nesillere de aktarması gereken ürünlerdir.

Yeni nesil Gdo’lu buğdaylar insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu buğdaylar çoğu kişi için alerjendir, çok ciddi sağlık sorunları ile ilişkili oldukları bilinmektedir.

Demir, fosfor, potasyum ,selenyum ve %13 oranında protein içeriğine sahip kara kılçık buğdayının ve ununun sindirimi de kolaydır.Özellikle  Karakılçık  tohumu  ile üretilen   yapılan  ekmeklerin de insana  sağlık  açısından önemli  bir derece  de katkısı  olduğunu  bilinmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KARAKILÇIK BUĞDAYI - 4 Ağustos 2021
- 29 Temmuz 2021
- 27 Temmuz 2021
- 16 Temmuz 2021
- 7 Temmuz 2021
- 2 Temmuz 2021
- 29 Haziran 2021
- 24 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ