Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Çevre Gönüllülerinden İmza Kampanyası

Çevre Gönüllülerinden İmza Kampanyası
Reklam

SELÇUK İLÇESİ K. MENDERES DELTASI DOĞAL SİT ALANLARINDAKİ STATÜ DEĞİŞİKLİKLERİ DOĞA VE KAMU YARARINA AYKIRI OLARAK ONAYLANMASINA ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİNDEN İMZA KAMPANYASI

Selçuk İlçesinde  Küçük Menderes  Deltası  Doğal  Siz alanlarındaki  Statü  Değişikliklerine  Doğa  ve Kamu yararına aykırı olarak onaylanmasına çevre  gönüllüleri  tepki  gösterirken Küçük Menderes  Havzası Koza Hareketi derneği başkanı Selahattin Bağlı “Efes Selçuk yerleşkesini de barındıran Küçük Menderes deltası 8000 yıllık bir oluşma süreciyle Efes Ören Yeri, Meryemana Kilisesi, Artemis Tapınağı gibi dünyanın sayılı kültürel varlıklarının yanı sıra sulak arazileriyle endemik bitki ve hayvan türlerine de ev sahipliği yapan bir ekolojiye sahiptir.Bu doğal yapının insanoğlunun yapay ve de hiçbir şekilde bilimsellik içermeyen sınırlamalarıyla bütünlüğünün bozulması kabul edilemez. İnsanlığın doğaya haksız müdahalelerinin vahim sonuçlarını tecrübe ettiğimiz pandemi sürecinde, yapılmak istenilen değişikliklerle bölgedeki endemik bitki türleri ile canlı yaşamı tehlikeye girecek,tarım alanları verimsizleşecek, yer altı sularının yapısı değişecek, telafisi imkansız sonuçların doğması kaçınılmaz olacaktır. Doğa parçalarının telafisi mümkün olmayacak şekilde tahribata açık ve savunmasız hale gelmesine yol açan bu durum; hukuka, mevzuata, bilime, kamu yararına, koruma esaslarına açık bir şekilde aykırıdır.

“KÜLTÜREL YAPILAR VE ESERLER BÜTÜNCÜL BİR ÇEVRECİ YAKLAŞIMLA KORUNMALIDIR!”

Dünyada kabul edilen görüşe göre artık anıtsal eseri korumak yeterli değildir. Eserlerin çevresinde yer alan doğan dokuyu, peyzajı bütüncül olarak korumak önem taşımaktadır. Yapılan bu statü değişiklikleri içerisinde yer alan Hz. Meryemana evi ve çevresi muhtemel bir imar talanına maruz kalacaktır. Çünkü yapılmak istenen değişiklikler sonucu, yavaş yavaş betonlaşmanın önü açılacak ve ilerleyen zaman itibariyle Efes Selçuk’un el değmemiş doğası rantın ve talanın kurbanı olacaktır. Bakanlık tarafından çıkarılan yeni yönetmelikler ile madencilik ve jeotermal faaliyetlere tamamen açık kalacaktır.

 Başta Selçuk Halkı olmak Üzere Tüm Herkesi Bu Sürece Dahil Olmaya, Yaşam Alanlarımız Olan Doğal SİT alanlarımızı Korumaya davet ediyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ