Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Denizcilik Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun

Denizcilik Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun
Reklam

Ödemiş Kent Konseyi başkanı Mehmet Taşlı  Denizcilik  ve Kabotaj  Bayramının  kutlu  olmasını  dileyerek “Gidilmeyen deniz sahip çıkılmayan ada bizim değildir.

Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizin doğal dengeyi bozmadan denizlerden daha fazla yararlanmasını dilerim. Yani denizlere ve karasularımıza daha fazla önem vermeliyiz. KABOTAJ:Kendi liman ve karasularımızda işletme hizmet ve ticaretin kendi kontrolümüzde yapılabilmesidir. Yani bağımsızlıktır. Osmanlı’nın son döneminde kapitülasyon

Yabancı ülkelere tanınan ekonomik imtiyaz sebebiyle bu hakkımız yoktu. Yabancı ülkelerin deniz işletme ve araçları bu işi yapıyordu. Lozan Antlaşmasıyla 24 Temmuz 1923 de kapitülasyonlar kaldırıldı. Bu sebeple 1926 yılından itibaren Türk gemileri ve işletmeleri kendi karasularımızda gezmeye ve ticaret yapmaya başladı. 1 Temmuz 1935 yılında bayram ilan edildi ve 85 yıldır da kutlanmaya devam ediyor.

Dünyanın üçte ikisinin sulardan oluştuğunun farkına vararak denizlerin göllerin de toplumsal olarak sahiplenilmesi ve içselleştirilmesi gerektiğini vurgulamalıyız.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ