Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Belediye İşletmelerine Turuncu Çember Sertifikası

Belediye İşletmelerine Turuncu Çember Sertifikası
Reklam

Tire  Belediyesine  bağlı  işletmelerin  bir Turizm destinasyonu olması  kapsamında belediye ye bağlı  işletmeler hedeflediği   sertifikaya  kavuştu

Alınan  başarının  önemine  değinen   Tire Belediye Başkanı  Salih  Atakan Duran “İzmir’in hijyenik ve güvenilir bir turizm destinasyonu olmasını hedefleyen Turuncu Çember sertifikasının belediyemiz işletmelerine verilmesinin mutluluğunu yasıyoruz.

Belediyemiz işletmeleri Gölet Restoran, Toptepe Aile Gazinosu, Dere kahve Kafeteryası ve Gülcüoğlu Konakları, İzmir Turizm Hijyen Kurulu’nun belirlediği kriterlere uyan ve ilgili mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilen denetimleri başarıyla tamamlamış̧ işletmelere verilen Turuncu Çember sertifikasına layık görüldü̈. Emeği  geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dedi.

TURUNCU ÇEMBER NASIL ORTAYA ÇIKTI?
İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Hijyen Kurulu dünyayı tehdit eden korona virüs küresel salgını süresince turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hijyen ve güvenlik standartlarını belirledi. Kurulun belirlediği kriterler doğrultusunda Turuncu Çember sertifikası dağıtılmaya başlandı. Turuncu Çember sertifikası, İzmir’deki işletmelerin normalleşme sürecine uyumunu kolaylaştırmayı ve Turuncu Çembere sahip işletmelerin yurtiçi ve yurtdışı platformlarda tanıtımını yaparak İzmir’in turizm sektörüne katkıda bulunmayı amaçlıyor.

YEME İÇME TESİSLERİNDE ASGARİ PUAN 100 ÜZERİNDEN 75
Turuncu Çember hijyen kriterleri yeme içme tesisleri ve konaklama tesisleri olarak iki kategoride veriliyor. Yeme içme tesisleri kategorisinde 100 üzerinden asgari 75, konaklama tesisleri kategorisinde ise 200 üzerinden asgari 150 puan alan işletmeler Turuncu Çember almaya hak kazanıyor. Yeme içme tesisleri kategorisinde ekmeklerin ambalajlı olarak servis edilip edilmediği, suların ağzı kapalı şişelerde sunulup sunulmadığı, klima filtrelerinin yetkili şirket tarafından düzenli olarak temizlenip temizlenmediği gibi 52 kriter bulunuyor. Konaklama tesisleri kategorisinde ise otelde eldiven, maske, dezenfektan gibi koruyucu ekipman bulunup bulunmadığı, otele girişte misafirlerin vücut ısısının ölçülüp ölçülmediği gibi 101 kriter bulunuyor. Turuncu Çember sertifikası almak isteyen işletmelerin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine elden ya da çevirimiçi başvurarak taleplerini iletmesi gerekiyor. Turuncu Çember sertifikasına başvurmak için lütfen tıklayınız.

Turizm Hijyen Kurulu nedir?
İzmir Turizm Hijyen Kurulu normalleşme sürecinde turizm faaliyetlerinin devam edebilmesi için belediyeye bağlı konaklama ve yeme-içme işletmelerinde uygulanacak hijyen ve güvenlik kriterlerini belirlemek amacıyla oluşturuldu. Kurul, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı eş güdümüyle faaliyetlerini sürdürüyor.

İzmir  Büyükşehir’in   başlattığı  turuncu çember projesi  büyük bir  ilgiyle devam ediyor.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ