Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bayındır’da Araziler Sulanıyor

Bayındır’da Araziler Sulanıyor
Reklam

Bayındır  ilçesindeki  üretici  ve çiftçiler açısından önemli  bir yeri  olan  Zeytinova  Barajının tarım  arazilerine  su verme işlemi  sürüyor.

“BÖLGEMİZDE  TARIM ARAZİLERİ SULANIYOR.” 

Zeytinova  barajından   su verilmeye  başlandığını  ifade eden Bayındır  Belediye  Başkanı  Uğur  Demirezen  “Bayındır  ve bölgesi  adına önemli  olduğunu  düşündüğümüz  Zeytinova  barajından  su verilme çalışmaları  hızlı  bir şekilde devam ediyor. 115 metre yüksekliği ve 33 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Zeytinova Barajı’ndan tarım arazilerine su verme işlemi devam ediyor. 390 sanat yapısı, 1 adet basınç düşürücü vana odası ve 86 bin metre uzunluğundaki yüksek basınçlı sulama borularından oluşan modern sulama ağıyla bölgedeki tarım arazileri sulanıyor.  Tarım açısından önemli  bir potansiyele  sahip  bölgemiz   üretici  ve çiftçiler açısından  suyun   çok çok önemli  olduğunu   düşünüyorum.    Hükümetimizin   katkılarıyla  hizmete  giren tüm  barajlar  da  üretici  ve çiftçiye  can  suyu olmaktadır.” Dedi.

ZEYTİNOVA (BURGAZ)  BARAJININ ÖZELLİKLERİ VE  SUYUN  VERİLME ALANLARI

23.03.2011 tarihinde işe başlanılan Zeytinova (Burgaz) Barajında mutlu sona ulaşılarak 08.11.2013 tarihinde su tutma işlemi yapıldı. Baraj ; İzmir İli Bayındır  ilçe merkezinin yaklaşık  7 km. batısındaki Zeytinova  Beldesinin  1km  kuzeyinde,  Falaka çayı üzerinde yer almaktadır. Baraj sulama amaçlı olup,  Bayındır  İlçesine bağlı;  Doyranlı,  Derebaşı, Pınarlı, Yakacık ve Buruncuk köyleri  ile Zeytinova Beldesinde toplam   3 009 hektar tarım arazisini sulayacaktır.

Zeytinova (Burgaz) Barajının sulayacağı sahada halihazırda hububat, mısır, zeytin, pamuk, sebze, bostan ve yonca tarımı yapılırken, Zeytinova (Burgaz) devreye girip sulu tarıma geçildiğinde, yörede entansif tarımın gelişmesinin yanı sıra 2. ürün tarımı artacak, hatta 3. Ürün bile alınabilecek olup mevcut ürünlerde verim ve  üretim  artışı sağlanacaktır. 

Projenin uygulanması ile 2013 yılı fiyatlarıyla  dekar başına 470 TL olmak üzere 3 009 hektar’ lık  alanda toplam  14 150 000 TL yıllık net gelir artışı sağlanacak ve yaklaşık 2750 kişiye istihdam sağlanmış olacaktır.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ