Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

DSP Genel Başkanı Aksakal Gündeme Dair Konuştu

Reklam

Demokratik Sol Parti (DSP)  Genel Başkanı  Önder  Aksakal  gündeme   dair  açıklamalar   yaparken Genel Başkan  Aksakal “Türkiye için değişik stratejilerin ve bazı varsayımların ışığında farklı senaryolar ortaya konulduğu görülmektedir. Esasen Amerika’daki bu gibi düşünce kuruluşları zaman zaman bizim gibi ülkelerde yönetimde işbaşına getirdikleri siyasi yapıları bu tip raporlarla ıslah etme yöntemini uygulamaktadırlar. Gözden uzak tutmamamız gereken asıl konu, iktidarı tımar ederken ortaya koyduğu yöntem, yine kendi güdümündeki yapılarla tehdit yöntemini kullanması şeklindedir. Dikkat ederseniz emperyalist sistemin pazarlayıcısı ve organizatörü bu kuruluşlar, kurguladıkları siyasi ortamlardaki kendilerine tabi yapıları birbirlerine tokuşturarak süreci yönetmektedirler. Yani iktidara getirdikleri siyasi iradeye ölümü gösterip, sıtmaya razı olmasını sağlayarak kendi emperyal çıkarlarının sürekliliğini sağlama peşindedirler. Bu raporda adı geçen siyasi figürlerin hiç birinin iktidara alternatif olabilecek özelliklerinin olmadığı herkesin malumudur. Bunun içindir ki yedek olarak iktidar partisi içinden iki ayrı siyasi yapıyı besleyerek yeni tehdit argümanı olarak ortaya sürmüşlerdir. Karşılık bulabilecekler midir derseniz, bunu elbette zaman gösterecek ama emperyalizm, hakimiyetini sürdürme adına tüm gücünü ve her türlü olanağı kullanmaktan geri durmayacaktır.Önemli olan Türk milletinin bu senaryolara ne kadar destek verip vermeyeceğidir. Bunun için de bizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Başta sayın Cumhurbaşkanı gerek ekonomide, gerek dış politikada ve gerekse terörle mücadelede ulusal politikaları önceleyen siyasi partilerle yeni bir yönetim yapısını kurgulayarak RAND Corporation gibi kuruluşların senaryolarını boşa çıkarmak durumundadır. “Önce Vatan” anlayışıyla yürütülecek bu çalışmalarda her türlü kompleksten arınarak kararlar oluşturmanın önemli olduğunu düşünüyorum. “dedi.

DSP Genel başkanı Aksakal “Ortada olan tek gerçek, adı geçen siyasetçilerin sayın Tayyip Erdoğan ile yaşadıkları siyasi ayrılık ve sonrasında oluşan yeni parti kurma süreçleri. Buradaki demokrasi kriteri nedir diye sorarsanız ben size sadece “siyasi parti kurma özgürlüğünü kullanmaları” diyebilirim. Bu özgürlüğe hiç kimsenin bir itirazının olabileceğini düşünmüyorum. Ama sayın Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu başka demokrasi kriterleri varsa bunu da kendilerine sormak gerek. Derseniz ki; bu partiler teşkilatlanma şartlarını yerine getirmeden bir seçim gündeme gelirse sayın Kılıçdaroğlu onların parlamentoda gurup kurabilmeleri için 20’şer milletvekilini geçici olarak transfer edecekmiş.. bunun adı da geçici demokrasi olur ki, zaten bu konuda yüzde 99 aynı düşündüklerine bir şüphe yok. Demokrasi anlayışları oldum olası hep geçici ve kendilerine yönelik olmuştur, hâlâ daha öyledir. Ve onun için Ak Parti 18 yıldır sayelerinde iktidardadır.”dedi.

“DSP 12  EYLÜL DARBECİLERİNİN İRADESİ DIŞINDA GELİŞEREK KURULMUŞ   MİLLİYETÇİ VE VATANSEVER BİR PARTİDİR”

Genel Başkan   Aksakal “DSP’nin ne bu yeni kurulan partilerle ne de önceden kurulmuş partilerle siyasi bir benzerliği yoktur. Demokratik Sol Parti çalışanların hak mücadelesinden doğmuş, 12 Eylül darbecilerinin iradesi dışında gelişerek kurulmuş milliyetçi, vatansever, sol bir partidir. Siyasi partiler demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu husus tartışma götürmez ancak, sizin de örneklemesini yaptığınız partiler gibi mevcut partilerindeki güç kaybından kaynaklı gerekçeyle ayrılıp başka siyasi yapılar kurulmasının toplumda ne kadar karşılığı olacağı, geçmişte yaşanan örneklerinde olduğu gibi ilk seçimlerde görülecektir. Bu tip yapılanmaların içinden çıktıkları partilerde yaratacakları zafiyete güvenip kendi siyasi iktidarlarını kuracakları hayaline kapılanlar kurulduklarından beri bu hayalleriyle avunmayı bir yaşam biçimi haline getirmişlerdir. Dolayısıyla şunu açıkça ortaya koyabilmemiz gerekiyor. Türkiye her dönemde aynı siyasi figürlere mahkûm değildir! Başka siyasetçi yok mudur ki Türkiye her dönem aynı kişileri birer seçenek olarak pişirir pişirir toplumun önüne koyar? Bu bir zûl değil midir? Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik ve bölgesel politikaların iflasında iradesi olanların vatandaşın karşısına çıkıp “sizi ben kurtarırım” demesi milletin aklıyla alay etmek değildir de nedir? Biraz önce de belirttiğim gibi emperyalist sistemin akıl hocalarının raporlarında da aynı senaryolar açık açık paylaşılıyor. DSP olarak Ak Parti’ye ne sosyal politikalarımız, ne de ekonomi politikalarımız itibariyle yakınlığımız söz konusu değildir. Bunu açık ve net olarak belirtmek isterim.

“MERHUM ECEVİT TEHLİKELERE DİKKAT ÇEKMİŞTİR”

Genel Başkan  Aksakal “Soğuk savaş döneminin bitmesiyle birlikte uluslararası emperyalizm kendi karşıtlığını yaratmak zorunda kaldı. Zira sosyalist blokun dağılması dünyadaki siyasi dengeleri alt üst etti ve kapitalizmin var olan etkili gücü kontrol edilemez bir şekilde hızla gelişti, beraberinde vahşi kapitalizm olgusu daha da güçlendi. Emperyalist sömürü sisteminin merkezi her ne kadar Birleşik Krallık ise de, halklar karşısındaki görünür yüzü Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. menzile doğru hızla ilerlemektedir.”dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ