Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir’de de böyle sahtekarlar var..Çalışanlarını bile borçlandırıyorlar, onların adlarına bankalardan bir şekilde para çekiyorlar.İşçi sefalet içinde, o ise varlık içinde yüzüyor.Yüzsüzlükte üstlerine yok, bir şekilde öğrenenlere de, ‘yalan söylüyor!’diyerek iftira etmekten çekinmiyorlar.Bunları herkes biliyor ama nedense Nasreddin Hoca’nın, belirttiği ‘Ye kürküm ye!’ hikayesinde olduğu gibi bunlar işlerini yürütüyor.

Özellikle medya sektöründe bunlar hep varlar…

Bunlara ‘Sarı basın’ diyen de var, ‘üstat’ diyen de…

İşte Hendek’te ortaya çıktı bunların uyguladıkları ortak proje…

İsim değiştir, tüm borçlardan kurtul…

Garibanlar. İyi niyetliler, belirttiğim gibi sürünsün…

Herhalde bundan böyle mahkemeler de, yani hâkimler de bu tiplere, ne olurlarsa olsunlar yüz vermez, her şeyden önce vijdanları ile karar verirken, dolandırılanların haklarını korurlar.Dedim ya bu tipler yasaların boşluklarından yararlanmayı çok iyi bilirler ama vijdan sahiplerini ne yaparlarsa yapsınlar, kimleri yanlarına, arkalarına alırlarsa alsınlar hesabını bir şekilde verirler.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında 1 sorumlu müdür, 1 iş güvenliği uzmanı ve 1 ustabaşının da bulunduğu 4 şüpheli, savcılıktaki sorgularının ardından gece saatlerinde çıkarıldıkları Hendek Sulh Ceza Hâkimliğince ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan tutuklanmıştı.

CHP’li belediyeler belli nedenlerle ve özellikle 31 Mart seçimlerinden sonra seslerini duyuramıyor.Bir bakıyorsunuz; yandaş medyada aleyhlerine çeşitli söylentiler yayınlanıyor.

Doğruluk yanları da olabilir.Abartılı tarafları da,Ama nedense ‘cevap hakkı’ nedense hiç tanınmıyor…

Örnekleri çok.Ben de bir yanlışlık ya da hata yapmayayım diye, açıklamaları aynen veriyorum.Çünkü ben belki gerçeği bilmem, bilemeyebilirim.Aldatılırım.Madalyonun bir yüzünü gösterirler, diğer yüzünü es geçerler.

Şimdi, yani bugün İzmir’in çağdaş yüzü Karşıyaka’dan bir açıklama daha geldi.

Önce okuyalım, sonra da bir iki satır yorum yapalım.Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından halkın kullanımı için ayrılmış Mavişehir bölgesinde bulunan Rekreasyon Alanı ve Açık Spor Tesis Alanı için alınan satış kararı tüm İzmir halkı gibi bizi de üzmüştür.

Bir bölümü denizde kalan ve normal koşullarda Belediyelere bedelsiz olarak terkedilmesi gereken kamusal alanların yatırımcıya fırsat’ olarak sunulmasını şaşkınlıkla izlemekteyiz.

Konunun uzmanı TMMOB’a bağlı Meslek Odalarının 06.07.2020 tarihindeki açıklamalarında belirttiği gibi ‘…Kamuculuğu, toplumculuğu, hakkaniyeti, planlama ilkelerini geçtik… Utanması olan, bu taşınmazları satışa çıkarmaz. Satışa çıkarılan bütün kamusal alanların, yine kamu kurumları tarafından satın alınacak olması ihtimali bile bu gerçeği değiştirmez.

Gerek taşınmazların satışından, gerekse kamusal donatıların ve alanların özel mülkiyet eline geçirilmesinden vazgeçilmeli, bütün kamusal alanlar, ilgili kamu kurumlarına ve kamu kullanımına devredilmelidir.Karşıyaka Belediyesi olarak 9 Temmuz 2020 tarihinde kamu kullanımındaki söz konusu alanların müzayede yoluyla satılmasına şiddetle karşı olduğumuzu ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesini beklediğimizi belirtiriz.Öte yandan Belediye olarak bu alanların kamusal kullanımda kalması için başta hukuki yol olmak üzere her türlü girişimde bulunacağımızı ifade etmek isteriz.Bilinmelidir ki Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak birçok canlının yaşam bulduğu, halkın kullanımına açık olması, rahatça gezebilmesi, ulaşabilmesi ve spor yapması gereken bu alanların hiçbir şekilde tel örgülerle kapatılmasına, halkın ulaşamayacağı hale getirilmesine, plan değişikliği marifetiyle zaten yapı yoğunluğu ve yüksekliği açısından doygunluğa ulaşmış Mavişehir Bölgesinde yeni bir yapılaşma kararına müsaade edilmeyecektir…

İzmir’in ve Karşıyaka’nın kamu kullanımına açık olması gereken bu alanları satın almayı düşünen ve özel mülkiyete konu etmek isteyenler her aşamada ve her türlü işlemde karşılarında Karşıyaka Belediyesi’ni ve Karşıyaka halkını bulacaklardır…

Yıllardır ben böyle bir açıklama görmedim.Açık ve net, ‘Burası kamunundur, rant için kim alırsa kendisine her türlü zorluk çıkarılacaktır’ deniliyor.Bu bana belediyelerin, encümenlerin aldıkları ‘yıkım kararlarını’ anımsattı…

Yasa gereği belediyeler, kendilerini bir noktada kurtarmak için gecekondu ya da kaçak binalar için yakım kararları alırlar ve teblig ederler.

Ve yıkımı da, kendi imkânları olmadığı için resmi ilan vererek duyururlar.Ama nedense hiç ama hiç kimse bu ihaleye girmez.Nedeni basittir.Ben ah almak istemem’ der yıkım, hafriyat şirketleri.Hâlbuki bu iş çok karlıdır.Çünkü binaların kullanılabilir her bir noktası da ayrı bir gelir kaynağıdır.Kapılarından tutun da demirlerine, hatta tuğla ve kiremitlerine kadar.Bazen kıyıları zapt edenler için de göstermelik kararlar alınır.‘Hepsi yıkılacak’ denilir ama bir iki tanesi ile iş biter.O da mutlaka ya karşı partidendir, ya da arkası olmayan.Yıllardır bu böyle gelmiş böyle gidiyor.Mutlaka ve mutlaka bizim gibi sizlerin de bildikleri duydukları olmuştur.Bakın size şimdi yine İzmir’den, bu kez Karşıyaka’dan ayrılan Bayraklı ilçesinden bir bilgi vereyim:

BAYRAKLI’DA YAN YATAN BİNA

Bayraklı’da yan yattığı tespit edilerek, Şubat ayında tahliye edilen bina, Tapu Müdürlüğü’nün onayının ardından belediye ekiplerince yıkılacak.

Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine ilgili ekiplerce tespit edilen Fuat Edip Baksı Mahallesi 151 numaralı adresteki 7 katlı bina, yıkım için son onayı bekliyor.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39. maddesine göre Bayraklı Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, tehlike arz eden yapıdaki çalışmalarını tamamladı.

Zabıta ekipleri aracılığıyla geçtiğimiz aylarda binadaki 22 daire ve 1 dükkan tahliye edildi.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanuna göre Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, yıkım için gerekli prosedürü başlattı.

Çalışmalar kapsamında Bayraklı Tapu Müdürlüğü’nden yıkım kararını kat maliklerine tebliğ etmesi istendi. Yasa gereği tebligatların tüm ev sahiplerine ulaşmasının ardından, riskli yapı bina onayı alınarak yıkım süreci başlayacak.Yani yıkılacak.Çünkü bu işin riski çok fazla.Sonucu cezaevi de olabilir, bazıları diğer dünyaya giderken.Ama benim merakım şu?Bu binayı yapan, müteahhit başta olmak üzere, kalfasına, ustasına kadar, tabii ki izin veren mühendislere de kadar kime ne ceza verildi?Bırakın cezayı haklarında kanunu işlem yapıldı mı?Yapılmaz.Çünkü biz hepimiz suçluyuz.Görmeyiz, görmezden geliriz.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, gibi tuhaf bazı sözlerin arkasına saklanırız.Bir gün belki biri çıkacak, ‘Suçlu ayağa kalk’ diyecek…

Önce birbirimize bakacağız, sonra da aynı anda hepimiz ayağa kalkacağız…

Benim merak ettiğim boşaltılan bu apartmanların daha doğrusu dairelerin sahiplerinin zararlarını, kayıplarını kim ödeyecek?

Onlar belki de tüm birikimlerini buraya yatırdılar…

Ama şimdi onlar da boylu boyuna uzanmış bir haldeler…

Yani hayatta tuş oldular…

KEMALPAŞA’YA ÜNİVERSİTE…

AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Demokrasi Üniversitesi tarafından, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine Üniversite yerleşkesi açılacağını duyurdu.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Kırkpınar, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, ‘YÖK Başkanımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Kemalpaşa ilçemize İzmir Demokrasi Üniversitesi tarafından açılacak olan yerleşkede hazırlık bölümlerinin faaliyete başlamasını kararlaştırdık’ diye konuştu.

ALAŞEHİR’DEN 80 TON KURU ÜZÜM

İzmir Büyükşehir Belediyesi Manisa Alaşehir’de Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ile 80 ton kuru üzüm alımı için sözleşme imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer imza töreninde Alaşehirli üreticilere seslenerek ‘Aramızda kilometreler olsa da aklımız sizde, sizin alın terinizde. O ziyan olmasın diye elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz’ dedi. Kuru üzüm Biz Varız dayanışması kapsamında destek olunması gereken ailelere dağıtılacak.

KONAK’TA KADIN GÜÇLENECEK

Konak Belediyesi’nin temmuz ayı ikinci olağan meclisinde oybirliği ile kabul edilen ‘Türkiye’de yaşayan mülteci ve yereldeki dar gelirli kadınları güçlendirme projesi” ile Konaklı kadınlar fark yaratacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Urfa ve Mardin olmak üzere altı ilde uygulanan projeyi İzmir’de Konak Belediyesi, KEDEV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) ile birlikte uygulayacak. Hollanda Dışişleri Bakanlığınca finanse edilen proje ile Konaklı kadınlar güçlerini Kadın Kooperatifi çatısı altında birleştirecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BAŞKA ŞEHİR YOK! - 9 Temmuz 2021
GÜNDEME DAİR - 26 Haziran 2021
GÜNDEME DAİR - 25 Haziran 2021
SESLERİNİ DUYURAMIYORLAR - 15 Haziran 2021
TAM DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ - 12 Haziran 2021
ATILIM BÖYLE OLUR - 9 Haziran 2021
GÜNDEME DAİR - 2 Haziran 2021
ANIMSADIKLARIM - 28 Mayıs 2021
GÜNDEME DAİR - 26 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ