Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İlçe Tarım Müdürlüğünde Ditap Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Reklam

Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde, Ödemiş Ticaret Borsası, İzmir İl Tarım Müdürlüğü, Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından organize edilen Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Seminere Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gülcü, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Fatih Zaimoğlu, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş katılım sağladı. İl Tarım ÇKS Şube Müdürü Serkan Armaoğlu’nun Dijital Tarım (DİTAP) sunumuyla seminer başladı.

Seminer öncesi konuşan Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş konuşmasında “Tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli’nin çok önem verdiği ve bir süre sonrada gerekli tanıtım çalışmalarını yaptıktan sonra odalar ve borsalar birliğine teslim edeceğimiz bir çalışmadır. Elden geldiğince özellikle satıcı ayağında yaklaşık 100 e yakın üyemiz oluştu. Âmâ önemli olan satıcı dan ziyade üretici ayağını yapmamız gerekiyor ki örneğin patates üreten, incir üreten, karpuz üreten, her türlü fidan ve süs bitkisi üreten arkadaşlarımızda oradan seçsin ve ona göre girsin diye düşünüyoruz. o nedenle Ödemiş Ticaret Borsasıyla yaptığımız bu toplantıyı önemsiyoruz.  Ödemişte tarımsal üretimde hiçbir sıkıntı yok,  yılda birci, ikinci, üçüncü üretim hata dördüncü üretimi yapıyoruz. Ama üretmek bazen yetmiyor. Dönem dönem kooperatifler devreye girmiş olsa da asıl olan pazarlamak, Türkiye’de pazarlamadan ziyade Dünyada pazarlamayı öğrenmemiz gerekiyor. O yüzden alıcı ayağını ne kadar güçlendirirsek bu projede Dijital Tarım Pazarında o kadar etkili olur diye düşünüyorum. Şu ana kadar Türkiye genelinde 100 milyon TL kadar bir alışveriş Dijital Tarı Pazarı ürerinden yapılmış tabi ki bu iyi bir gelişme, özellikle şuan bizim ön görümüz 2021 üretimleriyle bu işin daha iyi olacağını daha iyi oturacağını düşünüyorum.”dedi.

Daha sonra DİTAP ( Dijital Tarım Pazarı) hakkında bilgilendirme yapan Serkan Armaoğlu konuşmasında “ Ödemiş’in tarımı İzmir’in sınırlarını aşmış bir durumda, o yüzden önemli bir ilçe bunların ışığında tabi ki biz dijital tarım pazarında Ödemiş ilçesinin öncülük yapacağını biliyoruz. Şuana kadar çıkan ilk rakamlarda onu gösteriyor. Bunun daha da yayılması gerekiyor. Bu işin lokomotifi olan alıcı firmaların DİTAP a mutlaka girmesi lazım, üreticilerin ilgisinden memnunuz. Daha da artacağını düşünüyoruz. DİTAP ( Dijital Tarım Pazarı) üreticiyle tüketicinin bir araya gelmesinin sağlandığı, üreticinin ürettiği malını ederinde satabileceği buna karşılık ürünlerin nihai tüketiciye ulaşana kadar olan aracı firmaların ortadan kaldırılmasının hedeflendiği dolayısıyla tarımsal ürünlere tüketicinin daha uygun fiyatlarla ulaşmasının sağlanacağı Tarım ve Orman Bakanlığınca oluşturulan dijital platformdur. Dijital Tarım Pazarı DİTAP’a  satıcı ve üretici şu şekilde giriş yapabilir. https://sup.etarim.gov.tr/login internet adresinden üye olunabileceği gibi e-devlet üzerinden de sisteme girişinizi yapabileceksiniz. Sözleşmeli Tarım. DİTAP Sayesinde Ürünler Tarlada Kalır Mı Korkusu Yaşanmayacak Gelen Talebe Göre Üretim Yapabileceksiniz.” dedi.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ