Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Aziz Nesin Ölüm Yıldönümünde Anılıyor

Aziz Nesin Ölüm Yıldönümünde Anılıyor
Reklam

Türk Yazarlık  hayatının önemli isimlerinden olan Aziz  Nesin  ölüm yıldönümünde anılıyor. Asıl adı Mehmet Nusret Nesin’dir 20 Aralık 1915’te Heybeliada’da doğmuş, 6 Temmuz 1995, Alaçatı’da hayatını kaybetmiştir. Bilinen adıyla Aziz Nesin, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarıdır.

UNESCO’nun yayınladığı Index Translationum adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin, Türkçe eser veren yazarlar arasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’in ardından eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar konumundadır.

Atatürkçü  Düşünce  derneği  Ödemiş Şube Başkanı Gürçay  Işık  Yazar Nesin’in   önemli   bir değer  olduğunu  vurgulayan Başkan  Işık “Hayatını ve emeğini halkına adamış bir aydın olarak Aziz Nesin eşit ve özgür günlerin umudu ile yaşamış ve halkının bu günlere bir an evvel ulaşması için mücadele etmiştir hep. Türkiye’de eşitlik ve özgürlük mücadelesinin en önemli değerlerinden biridir. 12 Eylül faşist askeri darbesi sonrasında tüm ülkeyi zifiri bir karanlık kaplamışken ilk ve en güçlü çığlığı atan aydınlardan biri olur Aziz Nesin. 1984 yılında Aydınlar Dilekçesini imzaya açan aydınların en başındadır. Aklıyla, yüreğiyle ve elbette mizahı ile meydan okur darbecilere.
Türk İslam sentezi adı altında ülke gericiliğe teslim edilirken yine Aziz Nesin vardır gericilikle kavga edenlerin en ön sırasında. Daha 90’lı yılların başında aydınları ve halkı uyarır, harekete geçmeye çağırır.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ