Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

COĞRAFİ İŞARET VE ÜRÜNLER

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Ödemiş Ticaret Odasının ‘Bozdağ Kestane Şekeri’ için  Coğrafi İşareti alınması için devreye girmişti. Bozdağ Kestane Şekeri Coğrafi İşareti 2000 yılında Bozdağ İtimat Şekerleme Meşrubat İmalat Ve Pazarlama San. Tic. Ltd. Şti. tarafından tescillendirilmiştir. Günümüze gelindiğinde firmanın işlemlere Ödemiş Ticaret Odasının devam etmesini uygun görmeleri nedeniyle ÖTO devreye girdi. ÖTO Mayıs 2020 tarihinden itibaren tescilini devam ettirmektedir. Peki coğrafi işaret nedir?, nasıl alınır ? bundan bahsetmet istiyoruz.

Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 34 üncü maddesine göre ; Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler, menşe adı ya da mahreç işareti olarak tescil edilir. Gıda, tarım, maden, el sanatları, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilir.

MENŞE ADI; Bir ürünün, tüm veya esas nitelikleri belirli bir coğrafi alana ait doğal ve beşeri unsurlardan kaynaklanıyorsa bu durumdaki coğrafi işaretlere “menşe adı” denir. Ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümünün belirlenen coğrafi alanın sınırları içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu çerçevede menşe adı olarak tescil edilen coğrafi işaretlerin kaynaklandıkları yöre ile bağları çok kuvvetlidir.

MAHREÇ İŞARETİ ; Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibarıyla belirli bir coğrafi alan ile özdeşleşmiş olan; üretim, işleme ya da diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş coğrafi alan içinde gerçekleşmesi gereken ürünlerin konu olduğu coğrafi işaretlere “mahreç işareti” denir. Hammaddesi veya üretim, işleme aşamalarından bir tanesi yörede gerçekleşen bir ürün mahreç işareti olarak tescillendiğinde diğer üretim ve işleme aşamaları kaynaklandığı yöre dışında da gerçekleştirilebilir.

GELENEKSEL ÜRÜN; Menşe adı veya mahreç işareti kapsamına girmeyen ilgili piyasada bir ürünü tarif etmek için geleneksel olarak en az otuz yıl süreyle kullanıldığı kanıtlanan adlar, aşağıdaki şartlardan en az birini sağlaması hâlinde geleneksel ürün adı olarak tanımlanır: Geleneksel üretim veya işleme yöntemi yahut geleneksel bileşimden kaynaklanması.  Geleneksel hammadde veya malzemeden üretilmiş olması. Geleneksel ürün adlarında sınırları belli bir coğrafi alan belirlenmez. Coğrafi İşaret Tescilinin Amacı; Coğrafi işarete konu olan ürünün kalitesini korumak, Bilinen özellikte üretimin sağlanması, Ürün taklitçiliği ile mücadele, Yerel üretimi ve kırsal kalkınmayı desteklemek, Ülkenin milli ve kültürel değerlerini korumak, Turizme katkıda bulunmak

Coğrafi İşaret Başvurusu kim yapabilir? Üretici grupları; tarım ürünlerini, gıda maddelerini, madenleri, el sanatları ve sanayi ürünlerini üreten veya işleyen yahut tedarik zincirinde yer alarak ürünün tescile konu özelliklerini etkileyen bir işlem yapan kişiyi; üretici grupları ise kanuni oluşumuna veya bileşimine bakılmaksızın aynı ürünün üreticilerinden oluşan birliği ifade eder.  Üretici; Ürünün tek bir üreticisi var ise bunu kanıtlamak şartıyla. Ürün veya ürünün kaynaklandığı coğrafi alanla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları. Ürünle ilgili, kamu yararına çalışan veya üyelerinin ekonomik çıkarlarını korumaya yetkili dernekler vakıflar ve kooperatifler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 4 Aralık 2023
- 28 Kasım 2023
- 27 Kasım 2023
- 23 Kasım 2023
- 21 Kasım 2023
- 20 Kasım 2023
- 18 Kasım 2023
- 16 Kasım 2023
- 13 Kasım 2023
- 9 Kasım 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ