Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Efe Dağcılar Aladağlar Zirvesinde

Efe Dağcılar Aladağlar Zirvesinde
Reklam

Efe Dağcılıktan 6 kişilik ekiple Niğde Çamardı Demirkazık köyüne doğru yola çıkan dağcılar sabah 10:00 da köye ulaştı.

1.Gün:10/7/2020.Demirkazık köyünde ikamet eden Mustafa Okçu’nun sağladığı traktör yardımı ile 2350 mt.Arpalık mevkiine gelen dağcılar buradan kamp yükünü katırlara vererek aklimatizasyon ve yapılması planlanan Büyük Demirkazık kuzey batı rota girişini kontrol etmek amacıyla Apışkar vadisinde yürüyüşe başladılar. 2-2,5 saatlik bir yürüyüşle yaklaşık 3200 mt ye yükselerek Büyük Demirkazık kuzey-kuzeybatı duvarına ulaştılar. Burada rotayı kontrol ederek kamp alanı olarak belirlenen 2950 mt. de bulunan Dipsiz Göl mevkiinde katırlarla buluşup buraya kamp kurdular ve dinlenmeye gectiler.

2.Gün: 11/7/2020.Dağcılar gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Sabah 5:00 te iki grup halinde iki farklı rotadan Büyük Demirkazık tırmanışı için harekete geçtiler. M.Demircili, S.Taşbaş ve C.Kesicioglu ‘ndan oluşan grup doğu çarşağını kullanarak klasik rotadan 4,5 saatlik bir tırmanışla 3756 mt Büyük Demirkazık zirveye saat 9:30 da ulaştılar. N.Zeyrek, S.Üzdürmez ve K.Özdemir den oluşan diğer grupta oldukça zorlu olan teknik malzeme ve beceri gerektiren Büyük Demirkazık kuzey batı rotasını denediler. Ekipler öğlen saatlerinde kampa dönerek dinlenmeye geçtiler.

3.Gün: 12/7/2020.Bütün ekip Sabah 4:30 da Küçük Demirkazık dağı doğu baca rotası tırmanışı için yola çıktılar. Son etap olan baca çıkışı teknik malzeme kullanılarak ve ip açılarak çıkıldı. 4 saatlik bir tırmanışla saat 8:30 da 3425 mt Küçük Demirkazık zirvesine varıldı. Zirve seremonisinden sonra yine 2 ip boyu iniş malzemesi kullanılarak klasik rotadan inilerek kamp alanına doğru hareket edildi.

Kamp toplanarak Arpalık mevkiine doğru hareket edildi. Oradan traktör yardımıyla Demirkazık köyüne ulaşıldı. Akşam 19:00 da Ödemiş e doğru yola çıkıldı.

Katılımcilar:Nuri Zeyrek (Rehber)Salim Taşbaş,Salih Üzdürmez,Kazım T. Özdemir

Cansu Kesicioglu,Mahmut Demircili olarak  katılım  sağladılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ