Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte göreve geldiği 1 yıllık başkanlık sürecini bugün düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. İduğ, ‘Kişiye değil kuruma bağlı bir Bornova’ vurgusu yaptı. –

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte göreve geldiği 1 yıllık başkanlık sürecini bugün düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi.31 Mart yerel seçimlerinin yıl dönümü, covid 19 salgını gölgesinde geçse de, belediyeler bu süre zarfında yoğun bir çalışma temposuyla pandemiyle mücadele etmeye devam etti. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte, göreve geldiği günden bugüne yapılan çalışmaları anlatmak üzere Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, bugün Büyük Park içindeki Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde (Nikah Sarayı) basın toplantısı gerçekleştirdi.

‘KİŞİYE DEĞİL SİSTEME BAĞLI BİR BORNOVA’

İzmir’in en az borca sahip ” belediyesi olduklarını kaydeden Başkan İduğ, sözlerini şöyle sürdürdü; “2005 yılında başlayan biri serüven var. 15 yıldır burada bize destek veren siz değerli 3. gözlere çok teşekkür ediyorum. 2009- 2024 yılında da Bornova Meclis üyeliği yaptım, iş dünyasından gelen, 6 yıl akademik öğretim üyeliği yapan bir kişi olarak 15 yılının sonunda buralara kadar geldik. 1. Yılımızı doldurduk ama bir yılı anlatmak doğru değil 23 Haziran seçimini de eklersek 3 ay mola verildi yani 6 aylık bir süreci anlatmam lazım. Mart ise pandemi dolayısıyla tüm dünyada hayatın durduğu bir dönem. Ben size bu 6 aylık dönemimde neler yaptığımızı anlatacağım. Ben size ne yaptığımı değil, neden yaptığımı anlatmak için buradayım. Para, pul hepsi hikaye belediye teknik bir konu, düzgün kadrolara sahip olmak, kurumsal hafıza gerekli. Bence Türkiye’de en büyük eksik kurumsal hafıza herkes yaşadığını yaşıyor sonra bana eyvallah. Gelen yeni kadro, sistem oluşturuyor. Ama benim yapmak istediğim kişiye değil, sisteme bağlı bir Bornova, Yani kurumsallığı oluşturmak ve yerel yönetimler de sivil toplum örgütleri ile beraber çalışmalı. O yüzden bizler EBSO, İZTO, Ticaret Borsası’nın şubelerini Bornova’ya getireceğiz. Kurumsal hafıza için veriye ihtiyaç var. Bizler şimdi verileri toplamaya başladık. 7 bin 200 adet sivil toplum örgütü var. Bunun 620’si Bornova’da Aidat toplama, yeni üye, kira ödeme, yönetim kurulu, pamuk eller cebe, proje sonra geliyor. Bizler STK yerleşkesi açarak aynı dernekleri aynı havuza toplamak. Yani biri bir proje yaparken diğeri bitiriyor onarabilir. Bu zaman ve para kaybı. İnsanlar sinerji olarak bir araya gelmeli. Ben bu ülkede 7 kez kriz yaşadım ve ülkeyi kurtaran STK’dır o nedenle de beraber hareket edilmesi gerektiğine inanıyorum.”

‘ŞAİBEYE YER VERMEYECEĞİZ’

Finansal okur yazarlığın bir belediye için çok önemli olduğunu belirten Başkan İduğ, “İş dünyasında, aile, devlet yönetiminde finansal okur yazarlık çok önemli yani etkin kaynak kullanımı 387 milyon bütçemiz var. Yüzde 65’i personel giderine sahip. Kalan yüzde 35 ile mal, yatırım bunları beklemek hayalciliktir. 387 milyonluk giderde en büyük paya sahip olan personel gideri, yüzde 10 kira ödemesi var. Ben de bir otomotivci olarak düşündüm ki bu sene 36 milyon kira seneye 44 milyon olacak. Bu araçları kiralamak yerine satın almak da 36 milyon olunca ben de araç aldım ve 12 ayda kira giderinin sıfırlanacağını gördüm. 5 milyon da teşvik aldık ve arabalar 31 milyona düştü. Ben her ay 2- 3 milyon öderim gerisini de kredi aldım ve kaynak oluşturdum. Biz Uluslararası Şaibe ofisine üye olan ilk belediye olacağız.

‘BORNOVA’YI BÜYÜTMEK İÇİN YATIRIM YAPMALIYIZ’

Bir belediye hizmet binasına ihtiyaçları olduğunu ancak bunun oldukça maliyetli olduğunu vurgulayan Başkan İduğ, “Bizim bir belediye hizmet binası ihtiyacımız var. 200 milyonun altında da bu bina yapılamaz. Peki, 200 milyonu biz bu projeye verirsek ben Bornova’ya başka bir proje yapamam. Biz Bornova’yı büyütmek için proje yapmalıyız. Paranız varsa olur, evet gerekli mi? Gerekli biz de İş Bankası’nın altındaki binayı 4 milyona satın aldık. Sonra da bir dershaneyi satın aldık ve yandaki bina da bizim zaten ve dershaneye de 6 milyon verdik. Böylece 10 milyon oldu. Ben seçim döneminde söz verdim ve Özkanlar Pazaryerini kurduk. 3 bin küsur mağdur vardı çok sevindiler. Bu pazarın belediyemize 10.5 milyon getirisi var. Biz böylece 10 milyonu ödedik. Getirisi kendi içinde” ifadelerini kullandı.

‘ENGELLİLERİMİZİN EVİNE ÜCRETSİZ DERSHANEYİ GETİRDİK’

Dijital sınıf ile eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı amaç edindiklerine dikkat çeken Başkan Mustafa İduğ, “Dijital Sınıf biz uzaktan eğitimin önemini fark ettik ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için bu projeye giriştik. 82 milyonluk ülkede engelli yaşayanımız yüzde 10’dur. Onlar evden dışarı çıkamıyor. Biz Dijital Sınıf ile onların evine dershaneyi ücretsiz getirdik. Bornova’da 60 bin öğrencinin 54 bini dershaneye gidemiyor. Biz onlara da dershane hizmeti sunduk. Kaynak yine Bornova’da Eğitim Gönüllüleri sayesinde sağlandı” diye konuştu.

‘HALA ARAÇ KİRALIYOR OLSAYDIK KİRA BEDELİ 46’DAN 50 MİLYONA’A ÇIKACAKTI’

Projelerine büyük bir hızla devam ederken bir anda pandeminin ortaya çıktığını kaydeden İduğ, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz bunlara devam ederken pandemi çıktı. İlk ne yaparız dedik ve küçük esnaf bu dönemde en büyük etkilenen oldu. Büyük küçüğü yutacak. Kriz Belediyeciliğinde ilk dediğimiz 105 aracı iyi ki aldık dedik. Kiradan kurtulduk ve günde 7 saat çalışan araçları biz hala kiralıyor olsak 7 saat sonra kiramıza ek bir para eklenecekti ve kira 50 milyon olacaktı. Evlerden çıkan atıklar bu dönemde bin 500 tona yani 3 katına çıktı. Günde 3 kez 8 bin 800 konteynır boşalttık. Hala da bu pandemi ne zaman biter belli değil. Temizlik ve maske çok önemliydi. Kızılay’la iş birliği yaptık günde 30 bin maske diktik. Ben İş dünyasından geliyorsam bunun bir bedeli var ve Egeotomotiv Derneği’ne minnettarım bir telefonla 20 bin 500 erzak paketi ile bize destek oldular.”

‘42 MİLYON AÇIK VERECEĞİZ’

Finansal okur yazarlık belediyelerde çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulayan Başkan İduğ, “Hazineden gelen gelirin her ay geleceği belli değil. Biz oturduk ve dedik ki 2 bin 40 çalışan var, yatırımlar var, kriz olursa nakit akışı nasıl olacak dedik. Biz önceden ön görü ile bir şey olursa ne yaparız, şirketlerimde nasıl yapıyorsam belediyede de bunu yaptık. Emlak vergisi ödenmezse ne yapacağız dedik. 95 milyon yıllık emlak vergimiz var yüzde 50’ye düşerse ne yaparız dedik; bu gelirlerde düşme olursa, mayısta 12 milyon olması gereken vergimiz, 5 milyon 950’ye düştü. Biz bu yıl mayıs ayından aralığa kadar her ay 42 milyon açık vereceğiz. Büyükşehir 150 milyon açık verecek” ifadelerini kullandı.

‘TEMEL POLİTİKA İSRAF VE TASARRUF’

“Bizim geliştirdiğimiz temel politika israf ve tasarruf” diyen İduğ; “İsraf Türkiye’nin temel sorunu. Türkiye’deki tüm belediyelerde gelir azalmasının getireceği bir açık var. Biz bunu kredi kullanarak aşmayı düşünmüyoruz. Bunu tasarruf ile elde edebilmek mümkün. 150 milyon, yıllık satın aldığımız hizmeti biz de piyasadaki rekabet ile yaparsak o zaman yüzde 40 tasarruf sağlarız. Yani bir hizmeti devamlı aynı yerden almayacaksınız, güncel fiyatlar ile farklı kurumlardan alabilmelisiniz. Daha çok tedarikçi ile çalışmak bizim tasarruf politikamızdır. Biz yılda 12 milyon mesai ödeyen bir belediyeyiz. Aynı işi aynı saatte 12 yerine 8 milyona yapabilirsiniz ve 4 milyon tasarruf sağlanır. Ufak saat değişikleri ile bu sağlandı. Biz geldik Bornova’da grev var. Mazbatamı aldım 3 gün sonra grev vardı. Biz oturduk 9 milyonluk farkı işçilere verdik. Ufak bir çalışma düzeni değişikliği ile bu 9 milyonluk gider sorununu da çözdük. Türkiye’de kadrolu işçi maliyeti çok yüksek çok. Bizim 2013 sonrası kadromuza aldığımız işçilerin maliyeti 6 milyon, devlet memurunun 12 milyon, kadrolu işçinin ise 24 milyondur. Ben eylül ayına kadar yüzme havuzu ihalesini erteledim. Bizim belediye olarak 17 tane kültür merkezimiz var ama ne yazık ki etkin değil. Ayda 6 kişi folklor oynuyor ama 110 milyon gideri var. Ben bunu doğru bulmuyorum. Aziz Kocaoğlu Stadı bize 120 milyon aylık maliyet var ama haftada bir maç var. Biz bunu da doğru bulmuyoruz. Biz kültür merkezlerini çocuk aktivite merkezi haline getiriyoruz” şeklinde konuştu.

‘BELEDİYEDEN İŞÇİ ÇIKARMADIM’

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan İduğ, bir dahaki dönemde başkan olmak istiyor mu? Belediyenin borcu ne kadar?, İşçi çıkardı mı? Gibi sorulara tüm samimiyeti ile cevap verdi. İduğ, “Her belediyenin borcu var ama biz borcu en az olan belediyeyiz 37 milyon borç ile devraldık. Bornova bir Sanayi, üniversite kenti ve standarttı yüksek 42 ilden de büyük bir ilçe. 1 milyon 300 araç var İzmir de ve büyük bir çoğunluğu burada yani zengin bir kentiz. Ben seçim döneminde vadettiklerimin yüzde 20’sini gerçekleştirdim. 6 ayda bunu yaptık, 2021 yılı Bornova için çok ama çok daha iyi olacak. Kira ödemeyeceğiz, gelirimiz artacak. Giderek de göç alıyoruz. Marmara’dan 85 bin beyaz yakalı göç etti ve çoğu burada 90 bin de üniversiteli var. İşten çıkarma da olmadı. Geldim 2 bin 40 çalışan var ve hala da çalışıyorlar. Ben hiç personel çıkarmadım. Sadece 29 Mart’ta 8 kişi kayıt yaptırmış ama onları biz tercih etmemiştik onlara teşekkür ettik ama açıkta bırakmadık. Onlar da çeşitli belediyeler de çalışıyor. Sayın Tunç Soyer’e de yarı olimpik havuz için teşekkür ediyorum. Biz Sayın Tunç Soyer ile Bornova’da aynı adımları atan iki başkanız. Ben Bornova’ya ekibim ile beraber 5 yıl görev yapmaya geldim ve 4 yılım kaldı. Tekrar başkan olur muyum? Bu Genel Merkez’in , Bornovalıların tercihi ile olur. Aziz Kocaoğlu 15 yıl çocuğundan, torunundan uzak çalıştı. Başkanlık çok ama çok kutsal bir görevdir.”

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM PINARBAŞI’NDAN BAŞLAYACAK’

Bornova’daki Kentsel Dönüşüm sorusunu da samimiyetle cevaplayan İduğ, “ Pınarbaşı Gürpınar’da başlayarak kentsel dönüşüme de başlayacağız ve İlçemizde sorunlu olan bölgelerde kentsel dönüşümü de gerçekleştireceğiz”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
TEZGÂHIN GÜZELİ - 18 Eylül 2021
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ