Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İZMİR TAKIMLARI ve BAŞARILARI

Reklam

İzmir deyince  akla   en güzel  gelenlerden  birisi de futboldur.  Ancak  bugün leri saymıyorum. Çünkü  bu günlerde   ülkemizde  ve  tüm dünyayı etkisi altına  alan bir  virüs  süreci vardır. İzmir in   takımlarına  bakıldığında hemen   hemen  hepsinin  aldığı başarı  dönemleri  vardır.     Bunları  sizlerle  paylaşmaya çalışacağız.

İzmir deyince akla deniz, güzel insanlar, şairane tavırlar ve tarihsel bir futbol kültürü gelir. Ancak ne yazık ki son zamanlarda İzmir’den hiçbir takım Süper Lig’de yer alamadığını görmekteyiz. Ülke futbolunun lokomotifi olan bu kulüplerin olmayışı İzmir’li futbolseverlerin yanında Türk futbolunu da yakından ilgilendiriyor.Süper Lig’de uzun yıllardır olmasalar da gelin hep birlikte Güzel İzmir’in saygıdeğer ve tarihi başarılarla dolu 6 efsane kulübünü kısaca birlikte hatırlayalım.Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından 16 Ocak 1914 tarihinde kurulan Altay, gençleri spora yönlendirme amacını gütmektedir.Yıllarca Süper Lig’de mücadele eden Altay gibi şanlı bir kulübün tarihinde 15 İzmir Şampiyonluğu, UEFA Kupası (Fuar Şehirleri Kupası) na katılan ilk Türk takımı olma ünvanı, 3 büyükler dışında Türkiye Kupası’nı kaldırma başarısını ilk tadan kulüp olma gibi meziyetler yatmaktadır.İzmir’in en köklü kulüplerinden biri olan ve 26 Aralık 1923 yılında kurulan Altınordu, Türkiye Ligi tarihinde 1969-70 seoznuna kadar 1. lig seviyesinde kalmayı başarmıştır. Bu tarihten sonra ikinci lige düşen Altınordu bir daha Süper Lig’e yükselememiş bu yetmezmiş gibi bir dönem İzmir Amatör Lig’te de mücadele vermiştir.

Kulübün renkleri olan Kırmızı-Lacivert’in Kırmızı’sı Kurtuluş Savaşı’ndaki şehit ve gazilerimizin kanını, Lacivert’i ise gücün temsilcisi Çelik’i anımsatır.14 Haziren 1925 tarihinde Altay’dan ayrılarak kurulan İzmir’in sarı kırmızılı takımı Göztepe, kentin en başarılı maziye sahip takımlarından biridir.

Yıllarca Türkiye Süper Ligi’nde oynayan Göztepe, tarihine bakacak olursak UEFA Kupası (Fuar Şehirleri Kupası) nda 1967-68 yılında çeyrek final, 1968-69 yılında yarı final ve 1969-70 yılında yine çeyrek final oynama başarısı gösterdiğini görmekteyiz.Göztepe ayrıca 1968-69 ve 1969-70 yıllarında Türkiye Kupası’nı alıp, 1970 yılı Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde de Fenerbahçe’yi 3-1 yenerek kupanın sahibi olmuştur.

1923 yılında kurulan İzmir kenti ile aynı adı taşıyan spor kulübü olan İzmirspor, 1959 yılında kurulan ulusal Türkiye 1. Lig’inde de kuruluşundan bu yana 9 sezon yer almış bir kulüptür.

İzmirspor ayrıca Türk futbolunun gelmil geçmiş en büyük golcülerinden Metin Oktay’ın yetiştiği kulüp olma özelliğini de taşımaktadır.1912 yılında kurulan İzmir’in ilk spor kulübü olan Karşıyaka, yıllarca Türkiye Süper Ligi’nde oynamıştır.

Futbol takımının yanı sıra basketbol takımının da başarılı tablolar sergilemesi ile İzmirli’lere gurur yaşatan yeşil kırmızılı bu köklü spor kulübü, Türk Futbol’unun da efsaneleri arasındadır. İzmir  de futbol  her  zaman   bir tarihtir. Bizler de  bu tarihi  yaşayanlardan biri  olarak   o günleri her zaman   büyük bir  özlemle  gözümüzde   canlandırmaya çalışıyoruz……

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ