Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPORA BAŞLAMAK

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Günlük   hayatımızda,  her daim  normal iş hayatımızın   yanında spora zaman  ayırmaya çalışırız. Spora Başlamak, Diyet Yapmak, Kaliteli Yaşamak gibi hayatta herhangi bir hedefiniz var ama ikinci adımı atamıyor musunuz? Dışsal motivasyon başka biri veya bir nesne yardımıyla harekete geçmektir. Bir spor partneri bunun en iyi örneğidir.

Spora Başlamak, Diyet Yapmak, Kaliteli Yaşamakla ilgili size yapmanız gerekenleri değil, bilmeniz gerekenleri sıralayıp, farkındalığınızı arttırmak istiyoruz. Şimdi farkındalığımızı günlük yaşantımızda farkedip tanıma zamanı. Belirlediğimiz hedefler bir kağıt parçasının üstünde,tozlu raflarda öyle yerini alıyorsa yeni bir sayfa açın ve kendin ize en çok yapmak istediğiniz şeyin hedefini bir cümleyle belirleyin.

İlk hedefimiz “spora başlamak istiyorum” olsun. Bu hedef içinde çok aktivite barındırdığı için altında ezilme ve gerçekleştirememe riskiniz yüksektir. Hedef belirlemede en önemli nokta küçük düşünmek. Hayalleriniz büyük olsun ama hedefleriniz küçük olsun. Küçük hedeflerle kısa sürede hayalinize ulaşmanız daha kolay ve sizi daha çok motive eder.

Hedefinizi küçültmek için yapmanız gerek kısa vadede ne istediğinizi belirlemek olsun. Kendinizi hangi noktada görmek istiyorsunuz. Motivasyon kelimesi latince movere “harekete geçmek” sözcüğünden ortaya çıkmış bir kelime olup bizi harekete geçmesine yardımcı olan en önemli unsurlardandır. Motivasyon ile ilgi uzun uzunİçsel motivasyon bireyin kendi isteği doğrultusunda oluşur,güçlenir ve gelişir. Bu güçlü istek bizi harekete geçirir. Olumsuz etkenlerden ne kadar az etkilenirsek, o kadar başarılı oluruz. Tekrar içsel ve dışsal motivasyona dönersek örnek olarak spor yapmak isteyen bir birey, sabah saatini erken kurar, sporunu evde veya spor salonunda yapar ve güne o şekilde başlar. Bireyin içinden gelen istek doğrultusunda harekete geçmesi içselmotivasyondur. Dışsal motivasyon başka biri veya bir nesne yardımıyla harekete geçmektir. Bir spor partneri

bunun en iyi örneğidir. Sizinle plan yapar ve birlikte onu uygularsınız. Yazın dış mekanlarda yapılacak sporlar için özellikle sabah veya  akşam saatlerinde sıcaklığın artmadığı ya da güneş ışınlarının çok etkili olmadığı zamanlar  tercih edilmeli. Eğer sıcak saatlerde dış mekanlar tercih edilecekse sıvı-tuz kaybının normale göre çok daha fazla olacağından sıvı alımının arttırılması ya da dengeli su-tuz içeriği olan özel sporcu içecekleri tüketilmelidir.Günün büyük kısmında sıcaklık yüksek olacağından olası yan etkileri minimuma indirgeme için kapalı spor merkezleri ya da yüzmek yaz sıcağından az etkilenmenizi sağlayacaktır.Yaz dönemlerinde zaten bilgisayar karşısında yanlış pozisyonda durmaya bağlı olan tutulma ve ağrılara klimalarında etkisinin eklenmesi üzerine bu türlü şikayetlere çok sık rastlıyoruz. Sırt tutulması yaşamayan bir masa başı çalışanı neredeyse yoktur ta ki düzenli spora başlayana kadar. Tutulmalar için öncelikle önerdiğimiz spor yüzmektir.Eğer kişi bu imkana sahip değilse spor salonlarındaki sırt kaslarını çalıştırıcı egzersizler veya pilates yapabilir. Ancak bu egzersizlerin mutlaka antrenörler gözetiminde yapılması gerekmektedir. Tutulmalarda sırt kaslarını koordineli olarak kuvvetlendirme ve germek gerekmekte olduğundan yüzmek ve pilates bu iki hedefe aynı anda ulaştığından önermekteyiz.Kilo vermek için yapılan sporlar esnasında en sık karşılaştığımız sağlık problemleri, normal kilonun üzerinde olmaya ve fazla yüklenmeye bağlı tendon-kas , kıkırdak problemleridir. Kliniğimize bu tarz şikayetlerle başvuran hasta profilinde en sık rastladığımız hastalıklar ayak tenosinovitleri (peroneus brevis, tibialis posterir), aşil tenosinovitleri, diz kapak kıkırdak yumuşamaları (patellar kondromalazi) olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu tarz rahatsızlıklarla karşılaşmamak için kilonuz eğer fazla ise koşmak gibi ağır egzersizlere geçmeden önce yürüyüşler, yüzme, aletli jimnastikler ile kilonun bir miktar kontrol altına alınması ve  kas kitlesi arttırıldıktan sonra kas-iskelet sistemini zorlayıcı sporlara başlanmalıdır. Zayıflama amaçlı yapılan sporların kan şekerinde ani düşmelere yol açacak şekilde kısa sürede yüksek performans göstermeye dayalı olmaması gerekmektedir. Eğer buna dikkat edilmezse spor yaptığınız sürede kilonuzun ya hiç değişmemesi ya da artması olasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 26 Eylül 2022
- 23 Eylül 2022
- 19 Eylül 2022
- 16 Eylül 2022
- 15 Eylül 2022
- 14 Eylül 2022
- 9 Eylül 2022
- 7 Eylül 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ