Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bayındır’daki ÇED Projesinin İptal Olması Gerekir

Bayındır’daki ÇED Projesinin İptal Olması Gerekir
Reklam

Ödemiş Kent  Konseyi  ve Koza-Der yöneticilerinden  Mehmet Taşlı  Bayındır’a yapılması  planlanan   Kurşun ve çinko tesislerinin   kapasite artırarak   Bayındır Kızılova  ve  Sarıyurt  mahallerinin  tarım arazilerini kapsayacak  olan  tesislerin bir an önce iptal  olması gerektiğini  savundu.

Taşlı “Bilindiği  üzere bu bölgeler tarım alanlarıdır.  Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme sahasına bu projenin yapılması Canlılara Doğaya ve İnsanlara çok büyük zararlar verecektir. Yıllık 150 bin ton Kurşun-Çinko üretimi yapılması hedefleniyor. Korkunç bir durumdur. Hiçbir maddi değer insan ve canlı hayatından daha değerli değildir. Cennet toprakların üstü altından değerlidir. Bizler onun  için  bölge  toprakların da üretilen  ürünlerin etkilenmemesi  ve çevreye zarar  vermemesi için üzerimize  düşeni  yapmaya  devam edeceğiz”

“ÇEVREMİZİ, CANLILARI  ETKİLEYECEK HER TÜRLÜ  FAALİYETİN  KARŞISINDA  YER ALACAĞIZ.”

Havzamızda çevreye canlılara ve insana zarar verecek her türlü faaliyet ve işletmeye karşı olduklarını söyleyen Ödemiş  Kent  Konseyi  Başkanı  Taşlı “Koruma sahasına bu işletmenin izninin verilmeye çalışılması inanılır gibi değil. Burada bir yanlışlık olmalı. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca yılda 150 bin ton kapasite demek günde ortalama 500 ton demektir. Yani onlarca kamyon her gün defalarca o bölgede faaliyet yapacak. Patlatma yöntemi dinamitle sahadan bu madenler çıkarılacak. Bölgedeki bitki canlı ve insanlar bu faaliyetlerden çok büyük zararlar görecektir. Ayrıca  bu projenin izin verilmesini doğru bulmuyoruz. Bürokratik ve yasal yönden de uygun olmadığını düşünüyoruz. Buna izin veren veya göz yuman görevlilerin ileride yasal sorumluluk altında kalacaklarını hatırlatmak istiyorum. Bu projenin iptal edilmesi için bölge halkı olarak ve bölgedeki çevreci duyarlılığı olan tüm kurumlar ve STK’lar olarak mücadele edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bölge halkımızın bu mücadelede yanlarında olacağız.” dedi.

YEDİ TANE ÇED BAŞVURUSU İPTALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Başkan Mehmet Taşlı “Küçük Menderes Havzasında ve özellikle Ödemiş’te Altın madenleri açılmak istenmişti. O dönemde Küçük Menderes’te Kültür ve Doğa Katliamına Hayır Platformu (HAVZA-PLAT) olarak kentimizin bir çok STK, yerel temsilcileri belediye ve halkın desteği ile bir araya gelerek çevresel mücadele yapmıştık. O dönemde destekçi kurumlarımızla beraber oluşturduğumuz platformda görev almıştık. Bu platformla yaptığımız çalışmalar neticesinde 7 tane ÇED başvurusu iptalini gerçekleştirmiştik. Bugün de bu çevresel mücadeleyi bölgemizde KOZADER olarak devam ettiriyoruz.  Bundan sonra da çevremizi etkileyecek  konularda  desteğimizi vermeye  devam edeceğiz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ