Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KALP SAĞLIĞINI KORUYARAK SPOR YAPMA

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Spor yaparken çeşitli yaş gruplarına göre yapılmaktadır.  Bu konuda belli bir yaşın üzerinde isek özellikle kalp ritmi ve kalp sağlığına göre spor yapılması önemlidir. 

Her yaş grubuna göre spor biraz daha değişebilir. Günlük sporda tempo  ve  programlı spor  yapmanın kendine  göre ayrı  bir önemi  bulunmaktadır. 

Sportif  dalların yanında  ayrıca  sporda dayanıklılığın da önemine değinmek istiyorum. Gerçekte ise dayanıklılık vücudun yorgunluğa karşı koyabilmesi hadisesi şeklinde özetlenebilir. Biraz daha açık ifade etmek gerekirse nefes nefese kalmamak, bitkinlik hissine kapılmamak gibi ifade edilebilir. Bunun sebebi vücudun vital kapasitesinin artması, daha düşük kalp ritimlerinde daha ciddi çalışmalar yapabilmesi, bunun yanında metabolizmanın boşalan glikojen depolarını daha kısa sürede yenilemesi ve laktik asitle yapılan anaerobik antrenmanlarda kaslardan laktik asitin daha kısa sürede uzaklaştırılmasıdır.

Dayanıklılığın artması için öncelikli yapılacak antrenman düşük yoğunlukta(şiddetde) uzun süreli yapılacak antrenmanlardır.

İnsan vücudu yaradılışı gereği maruz kaldığı zorluklara dayanabilecek yapıya sahiptir. İnsan kasları üzerindeki enerji depoları normal insanlarda 48 saatde tamamlanırken sporcularda bu tamamlanma süresi zaman içerisinde düşmektedir. Bununla birlikte süper kompanzasyon yani fazla tamlanan hadisesi ile birlikte de özellikle antrenman sonrasında karbonhidrattan zengin beslenildiğinde enerji depolarının kapasitesi artmakta ve daha uzun süre enerji sağlayabilmektedir.

Yorgunlukla ilgili bir diğer konuda kaslarımızda laktik asit birikmesi ve bu sebeple acı hissetmemiz konusudur. Yine normal insanlarda kaslarda biriken laktik asit uzun sürede uzaklaştırılırken düzenli spor yapan bir sporcu laktik asidi kasları üzerinden daha kısa sürede uzaklaştırabilmektedir.

Anaerobik eşik dediğimiz vücudun oksijensiz enerji açılımına geçme eşiği de yükseldikçe kaslarda laktik asit birikme durumu minimuma inmektedir. Bunun için antrenmanlı bir kimse kolay yorulmamakta yada antrenman sonrasında daha kısa sürede toparlanmaktadır.

Birde dolaşım sistemi ile ilgili konular dayanıklılıkta önem arz etmektedir. Dayanıklılığı artan sporcunun kalbi büyümekte damarları genişlemekte ve pasif halde olan kılcal damar sayısı azalarak aktif hale geçmektedir. Bu da glikojen ve oksijenin taşınmasını kolaylaştırmakta yüksek tempolu egzersizlerden sonra kalp ritminin kolayca normal seviyeye düşmesine yardımcı olmaktadır.

Dayanıklılık sporları ise uzun süreli enerji gerektiren maraton, triathlon, duathlon gibi sporlardır.  Bunun yanında tüm sporlar için dayanıklılık önemlidir.

Oysaki kondisyon ile ilgili bir takım yada sporcunun belli bir spor dalı ile ilgili psikolojik, fizyolojik, teknik ve taktik olarak perfomans seviyesidir diyebiliriz.

Yani dayanıklılık sadece yorulmamak yada zor yorulmak olarak algılanırken, kondisyonda müsabaka yada o spor dalı için psikolojik olarak hazır olunup olunmadığı, spor ile ilgili olarak teknik kapasitenin yeterliliği ve bununla birlikte taktik durumu da değerlendirilir. Tabi ki tüm bunların icraata geçebilmesi için genel ve özel dayanıklılığında iyi seviyede olması gereklidir.

Bir spor dalı ile ilgili kondisyon kısa sürede kazanılabilecek bir özellik değildir. Yapılan branşın psikolojik şartları, fiziksel şartları, kuvvet, çabukluk, çeviklik, dayanıklılık gibi motorik özelliklere duyduğu ihtiyaç farklı farklı olabilir.

İnsanın yürüyüş ve koşu temposuna göre vücut dayanıklılığı da son derece önemlidir. Bilinçli sporu programlı ve düzenli yapmanız ve özellikle kalp sağlığına dikkat ederek spor  yapmanın faydasını göreceğinize inanıyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 31 Temmuz 2021
- 28 Temmuz 2021
- 26 Temmuz 2021
- 19 Temmuz 2021
- 16 Temmuz 2021
- 12 Temmuz 2021
- 10 Temmuz 2021
- 30 Haziran 2021
- 28 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ