Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPOR YAPARKEN MASKE TAKMAK

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Bilindiği  üzere  günümüzde son  günlerde  gündemden düşmeyen  konu   kuşkusuz    Covit  19 salgınıyla  birlikte,       bir takım  tedbirler  ve en önemlisi olan   da maske   takmak  artık  zorunlu  bir konuma  geldi. Peki  spor yaparken   de maske  takmalımıyız  ?  Takmamalıyız mı ?  Bu konuda çeşitli  iddialar var.  Bunları  yine  uzmanların da  görüşleri  de son  derece  önemli  olduğunu  altını çizmek istiyorum.  Bugün spor  yaparken  de,   yine uzman görüşleri  önemli, bunun  yanında ayrıca  yine  spor  da,  dengeli  beslenme de, yine   uzman hekimlerin  önerileri de bana  göre  herşey den   önemli   olduğunu   düşünüyorum.

Sporda,   spora  çıkmadan  daha doğrusu   koşuya  çıkma  eylemindeyseniz, ilk önce  hafif  yürüyüş  şeklinde ve daha  sonra  hızlı  koşudan  önce   hafif  koşuyla  vücudun  ısınmasını  ayarlamalıyız. Çünkü  direk  hızlı   koştuğumuzda  en talihsiz  olaylardan biri  de kuşkusuz  lif atma gibi şansızlıkla  karşılaşabiliriz.

Spor   yaparken  de  başta  terleme den sonra  yapacağımız  yapılması  gerekenler ve  bunun  yanında    dinlenme  ve mola  verme faktörleri de var.

Kimisine göre, evet, akciğerlere ulaşan hava miktarının, dolayısıyla da oksijenin, maske sayesinde azaldığı iddia ediliyor. Eğer öyleyse vücudunuzda şunlar oluyor. Bildiğiniz gibi oksijenin az olması kandaki alyuvar sayısını arttırıyor. Bu da sizin kaslarınıza taşıdığınız oksijen miktarını arttırıyor ve performansınızı yukarı seviyeye çıkarıyor.

Ancak kimisi de bu maskeler sayesinde artan performansın aslında bir placebo etkisiyle oluştuğunu söylüyor. Yani maskenizi takıyorsunuz, kendinizi motive ediyorsunuz, belli bir efor sarf ediyorsunuz ve aslında maskesiz ulaşabileceğiniz performansı yakalıyorsunuz. 

Türkiye’de de bu maskeleri satan markalar mevcut. Hatta bunları bilindik alış veriş sitelerinde bulabilirsiniz. Tercih sizin ancak şunu eklemek istiyorum. Yüksek irtifada artan alyuvar sayısı daha düşük irtifaya geçildiğinden itibaren bir hafta içerisinde yeni yere uyum gösterir ve sayıları azalır. 

Amerika’da Amerikan futbolcuları arasında performans yükseltici bir moda olarak ortaya çıkan “antrenman maskelerini” mercek altına alınmaktadır.

Bazı sporcuların garip görünümlü maskeler takarak antrenman yaptıklarını görüyoruz. Peki bu maske ne işe yarıyor? Bunu takmanın mantığı nedir? 

Öncelikle bir çok firmanın ürettiği bu maskeler “oksijen yoksunluğu maskeleri” olarak adlandırılıyor. Ancak Türkçe kaynaklarda kısaca “antrenman maskesi” olarak geçiyor. Ağız ve burnunuzu içine alacak şekilde takılan maske, üstündeki valfler aracılığıyla vücudunuza giren hava miktarını azaltıyor. Profesyonel bir çok atletin yüksek irtifalı bölgelerde yaptığı antrenmanla arttırmaya çalıştığı dayanıklılığı, deniz seviyesindeki yerlerde de yakalamayı iddia ediyor. Maske işe yarıyor da olabilir, placebo etkisi de yaratıyor olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ