Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İşte size hemen dibimizden Menemen’den bir örnek vereyim, daha doğrusu belediye başkanı Serdar Aksoy’un açıklamasını paylaşayım:

Söylediği şu: ‘Belediye Meclis Üyemiz Hanifi Can’a dün gece yapılan saldırıyı kınıyorum.

Aile içinde dayı ile yeğen arasında ki kavgayı siyasi rant kapısı olarak gören siyasi etik kurallarını bir kenara koyarak şahsımı hedef alan açıklamalarda bulunan siyasi cüceleri de kınadığımı belirtmek isterim. Aile içi (Dayı-Yeğen) kavgasının üzerine Menemen Halkı’nın sandıkta seçtiği şahsımı yıpratarak, hedef tahtasına oturtmak isteyen tüm siyasiler hakkında yargı yoluna gideceğimi belirtirim.

Şiddet hiçbir zaman kabul görecek onaylanacak bir eylem değildir.

Daha bir hafta önce karşılıklı yemek yediğim şakalaştığım arkadaşım Hanifi Can’a tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.’

Akıl alacak gibi değil…

Aslına bakarsanız bunların hepsinin hekim kontrolünden geçmesi lazım…

Tıbbın hangi dalının olacağını söylememe gerek yok!

İzmir Valisi leyleği havada gördü, galiba…

Baksanıza önce İzmir’e geldi, durmadı ilce ilce köy köy geziyor, hem de ayağının tozu ile…

Yasaya göre, her vali, yılda bir kez kendisine bağlı yerleri gezmekle yükümlü…

Buna rağmen, ‘İlk kez Vali gördük’ diye medya haberlerini herhalde mutlaka görmüş, duymuş, ya da okumuşsunuzdur.

Öğrendiğime göre; Vali Köşger, Dikili, Foça ve Urla İlçesindeki muhtarlarımızla bir araya geldi.

Yani valimiz, her ay muhtarlarla toplantı yapıp sorunları dinlemeyi adet haline getirecek. Çünkü açıkça ‘Bu ilk’ diyor.. Yani arkası diğer aylarda…

Biliyorsunuz; muhtarlık milletvekilliği kadar önemli bir hale geldi. Maaş da alıyorlar, sözleri de dinleniyor.Dertlerini, daha doğrusu mahallelerindeki dertleri eskiden olduğu gibi ‘Marka Paşa’ya değil, doğrudan konunun bir numaralarına anlatma imkânları var.

Vali Köşger, muhtarların hem seçilmiş halkın temsilcisi olduklarını, hem de devletin en kılcal noktalara uzanan temas noktaları olduklarını söyledi. Muhtarların kamu işleyişinde bir ihtiyaç olduğunu ve böylesi bir temsil makamının da dünyada çok da fazla eşi benzeri olmadığını her alanda savunmuştuk. Beldesinde, köyünde, mahallesinde hem halkın içinden seçilmiş hem de devletin güven duyacağı, temas noktasında her zaman en kolay şekilde erişilebilir olan muhtarlarımız sistemin vazgeçilmiş unsuru olarak varlığını devam ettirecektir. Bu toplantımızda talep ve sorunlarınız ilgili kurum ve kuruluşlarımızın amirlerine aktarılıyor. Çözülmesi gereken sorunlar anında çözülüyor, çözülmesi mümkün olmayanlarda not ediliyor ve takip ediliyor’ diyen Vali Köşger, bakın İzmir için ne diyor?

İzmir ve Ege Bölgesi’nin sadece tek alanda değil birçok alanda her türlü imkânı var. Potansiyeli çok yüksek olan bir bölgedeyiz. Rabbim bu bölgeye cömert davranmış, tarım, turizm, sanayi, hizmet sektörü ve benzeri birçok alanda önü açık olan bir yer.

İzmir ise Türkiye’nin ikinci büyük ekonomisi, İstanbul’dan sonra en çok katma değerin, en yüksek ihracatın olduğu ve üretimin yapıldığı, en çok verginin ödendiği, 27 milyar dolar ihracatının olmasına rağmen; potansiyelinin üçte birini kullanan bir şehir!’Güney Çin Guangdong eyaletindeki Guangzhou kentinin Baiyun Havalimanı, yurtiçi uçuş yolcuları için bir yenilik olarak yüz tanıma sistemi başlattı.

Havalimanında, bundan böyle bir kimlik kartı gösterdikten sonra yolcu, yüzünü tanıtarak uçuş kaydı yaptıracak, bagajını verecek, güvenlik kontrolünden geçecek ve uçağa binişi için kontrolden de geçebilecek,Sistem, yolcuların yüz çizgilerine ilişkin verileri çıkarıp onları güzergâhları ile eşleştiriyor. Yang, sistemin insana bağlı olan veya göz ve el yordamıyla yapılan kontrolü azaltıp otomatik kontrol yoluyla etkinliği artırdığını; dolayısıyla genel anlamda güvenlik düzeyini yükselttiğini belirtti.Buna karşı çıkanlar çok…

Bazı ülkeler bu sisteme geçecekti tepkiler üzerine vaz geçildi.

Bu arada söyleyeyim:Googla Amca, ne zaman Deniz Baykal’ın bir fotoğrafı yayınlasa bana da bir mesaj geçiyor.Bu fotoğrafta sen olabilirsin!’ diye, Yüz tarama modunda beni Baykal ile bir tutuyor…Zaten önceki yıllarda beni Deniz Baykal’a benzetenler çok oluyor.

Bir zamanlar da, rahmetli gazeteci- polis adliye muhabiri Hüsnü Mençe vardı.

Hüsnü Mençe de, zamanın Başbakanı Süleyman Demirel’e benzetiliyordu.

Hatta kendisiyle ilgili haberler yapılmıştı, ‘Süleyman Demirel’in hayatında oynayacak!’diye…

Magazin muhabirlerinin asparagası olarak sahifelerde kaldıBu da, yüz tarama bana neyi, bir başka olayı hatırlattı;İzmir’de ilk kez, yıllar önce, Dr. Kunter Perim’den iki sonra Tepecik Göğüs Hastalıkları Başhekimi olan bir doktor, kapılara işçi saatleri gibi bir sistem kurdurdu.A’ dan ‘Z’ye herkesin mutlaka elindeki kimliğini giriş ve çıkışlarda mutlaka bu saatlere okutmasını istedi.

Covid-19 salgınının dizginlenmesinden sonra Çin’de hava trafiğinin de hızla canlandığı biliniyor. Nitekim sivil havacılık sektörünün, haziran ayında, mayıs ayına oranla rakamlar büyük artış gösterdi.

Konum bu değil!Hepinizin bildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyayı kasıp kavuran sağlık sistemlerinin çökmesine ekonomilerinin gerilemesi ile dünyada ki bazı ülkelerin yetersiz veya geç kalmasından dolayı iç isyanların önünü açan Covid-19 pandemisi ile Milletçe – Devletçe bir olarak sağlık bakanlığının mücadele kapsamında yerinde politikaları ile sağlık çalışanlarının üstün gayreti ve emeği sayesinde bir krize dönüşmemiş vatandaşlarımız mağdur olmadı.

Ama;Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Covid-19 Pandemisi ile canla başla mücadele eden sağlık camiası içerisinden sadece bir meslek grubunu öne çıkararak geriye kalan 38 meslek grubunun emeğini alın terini görmezden geldi.Yani birçok sağlık çalışanı üzüldü ve derinden yaralandı.Bunu söyleyen de Sağlıkçılar ve bağlı oldukları bir sendika yöneticileri…

BİR HATIRLAMA YAPALIM

Söyledikleri şu:‘Bu açıklama iş barışının altına dinamit koyup, ekip ruhu ile yapılan mücadeleyi sekteye uğratarak hekim arkadaşlarımızı hedef haline getirmektedir.

Sağlık sistemimizde ki başarı Hemşiresinden henüz güvenceli bir kadro alamayan 4/D li sözleşmeli temizlik işçisine, Laboratuvar ve Radyoloji teknisyeninden Veri Giriş Sekreterine, Şoföründen Hizmetlisine, övünerek bahsettiğimiz filyasyon çalışmalarında yazın sıcağında bile kat kat ekipman ile sokaklarda görev yapan Toplum Sağlığı Çalışanlarından Ağız ve Diş Sağlığı çalışanlarına Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan arkadaşlarımıza kadar pandemi ile birlikte işleri daha da yoğunlaşan 112 Acil Sağlık Hizmetlerini veren Att ve Paramedik arkadaşlarımıza, görev yaptığı branşı ve adını sayamadığımız onlarca kahramanın emeklerine, alın terlerine, sırf ben hasta isem onlara da bulaşmasın diyerek göremedikleri sarılamadıkları ailelerine, sevdiklerine haksızlıktır.’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SAHİP ÇIKMAK - 8 Aralık 2021
ATATÜRK HAKLI ÇIKTI - 7 Aralık 2021
SIKINTILI HAFTA BAŞI - 1 Aralık 2021
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ