Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Şiir Köşesinde Yeni Bir İsim; Kemal Tekir

cengiz

cengiz

Ödemişli Emekli Öğretmen Kemal Tekir uzun yıllar üzerinde çalışmalar yaptığı kendine özgü şiirleriyle Ödemiş Kent Gazetesinde olacak

KEMAL TEKİR KİMDİR?

Emekli Öğretmen Kemal Tekir “Değerli Ödemiş Kent Gazetesi okurlarıü, Bugünden itibaren emekli öğretmen, araştırmacı, şair yazar olarak köşe yazılarıma başlarken, sizlere kısaca kendimi tanıtmak istiyorum.1957 yılında, Ödemiş’e bağlı İlkkurşun köyünde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Ödemiş’te tamamladıktan sonra,1971-1975 yılları arasında, Serhat ilimiz Edirne’de 4yıllık öğretmen okulunu bitirdim. İlk atamam Erzurum iline bağlı İspir ilçesinin Petekli köyüne yapıldı. 2 yıl orada çalıştıktan sonra İlçemiz Çamlıca köyünde 1 yıl görev yaptım. Daha sonra Ödemiş ilçesi Yeniköy Şehit Cengiz Topel ilkokulunda 17yıl görev yaptım, 1995-1997 yılları arasında Ödemiş merkez,İnönü ilköğretim Okulunda iki yıl görev yaptım. Katıldığım sınavda başarılı olarak 1997-2002 yılları arasında Almanya’nın Bavyera eyaletinde Yurt dışı öğretmenlik görevi yaptım. Görev dönüşü emekli oldum. Öğretmenliğe başladığım yıllarda Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesine dışarıdan devam ederek iktisat ön lisans diploması aldım. 15 yaşından beri bağlama çalıyorum. THM, TSM ile ilgiliyim. İşim gereği okumayı, araştırmayı, sorgulamayı, gözlem yapmayı severim. Empati kuran, duyarlı, duygudaş kişiliğe sahibim. Ulusal ölçekte ve Dünya ölçeğindeki gelişmeleri takip ederim. İlgi alanlarım geniştir. Yıllardır amatör ruhla şiir ve yazılar yazıyorum. Şiirlerim çeşitli edebiyat sitelerinde yayınlanıyor. Kendime ait şarkı sözü ve bestelerim de var. Şiir ve yazılarımda farklı bakış açılarıyla ezber bozan yaklaşımlarım vardır. Yazılarım araştırmaya dayalıdır. Kişi ve kurumları hedef almam. Seviyeli eleştirilerim davranışlara ve sistemsel aksaklıklara, karşıdır. Farklılıkların ayrışma nedeni olamayacağını, kültürel zenginliğimizin bir göstergesi olduğuna  inanırım. Yazılarımda sorunlarımızı tespit ederken, soruna değil çözüme odaklı tarafsız objektif köşe yazılarımla  anlayışından taviz vermeyeceğim.

Sevginin evrensel bir anahtar olduğuna inanan özümseyen biri olarak karşılıklı, sevgi saygı nezaket ilkelerinden  taviz vermeden  yazın hayatımı sürdürerek, okuyucularla gönül köprüsü kurmayı amaçlıyorum. Herşeyin ,gönlünüzce olması dileğiyle esen kalın.” dedi.

KEMAL TEKİR’DEN İLK ŞİİR;

Adım Kemal’dir benim,

Duygusallık ,en büyük özelliğim.

Hayatımı, sevgi temelinde,

İnşa eder, şekillendiririm.

Kemal’e ermek için,

Çalışır didinirim.

Verdiğim sözü tutarım,

Sözüme sadık kalırım.

Sevdiklerim için,

Fedakarlıktan kaçınmam.

Üzüntü ve sevinçleri,

Hep iç içe yaşarım.

Sorunlara değil,

Çözümlere odaklanırım,

Engellere takılmam aşarım.

Kendi söz ve eylemlerimle,

Hayatıma, yön veririm.

Yaptığım, yapamadığım

Her şeyin,

Sorumluluğunu üstlenirim.

Okur, araştırır, irdeler,

Hayatı gözlemlerim.

Kendimi sürekli yenilerim,

Kimden gelirse gelsin,

Her türlü haksızlığa,

Hukuksuzluğa direnirim.

Etik, insani değerler,

Çiğnenirken pervasızca,

Çürümeye yozlaşmaya,

Sessiz kalamam asla.

Gelene ağam, gidene paşam,

Demek yazmaz, lügatımda.

Şiir ve yazılarımda,

eleştirilerim,

Kişilere değil, davranışlara..

Sistemlere, tabulara.

Sözlerim maksadını,

Aştıysa ara sıra,

Sürç-ü lisan ettikse af ola.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ