Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Önceki MÜSİAD Başkanı…MÜSİAD denilince de aklımıza gelen Bilecik Başkanına ait havai fişek fabrikasındaki patlamada kaybettiğimiz insanlarımız..

İstanbul’daki Haliç Üniversitesi yönetimi kadar güçlü hissediyorlar.Tam dört yıldır TSYD tesislerinden yararlanmalarına rağmen mukavele şartlarını da yerine getirmeyip, ödemelerine yapmadıkları halde, kaba güç kullanmaları ve ‘Bizim arkamız kuvvetli’ diyerek, Reis’in adını rahatça kullanmaları,Herhalde hukukçular da biliyordur, milletvekilleri de,Bir özel Vakıf Üniversitesi’nden söz ettim ya, Ahmet Rasim gibi yapıp, araya bir notu, bir bilgiyi sıkıştırayım!Çünkü binlerce, milyonlarca gencimizi ve ailelerini ilgilendiriyor…önemBir dönem Aydın Bilgin yönetimindeki, etkili bir gazetede birlikte çalıştığımız, yönetici kadrosundan Levent Gökçeer’e kulak verilmesini öneriyorum.Levent Gökçeer, ‘Üniversite Tercih Dönemi’  ile ilgili, yani bugünlerle ilgili bilgilendirici ve uyarıcı hatta yönlendirici bir mesaj veriyor.Lafı fazla uzatmadan Levent Gökçeer’i dinleyelim:14 Yıl bu sektörde bir başarı hikâyesinin içinde katkı koydum.Özellikle Vakıf üniversitelerini seçecek çevrenizdeki gençlere önerilerimi ve görüşlerimi aktarmak istiyorum.

1- Seçeceğiniz Vakıf Üniversitenin öncelikle kurucu vakfına veya arkasında bulunan sermaye veya ailenin finansal gücünü, Üniversiteye koymuş olduğu veya bundan sonra koyacağı sermaye katkıyı iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Bu konuda YÖK ün sayfasında 2020 yılı vakıf üniversiteleri değerlendirme raporu var.Çok güzel hazırlanmış bir rapor. İncelediğiniz takdirde öğrenci başı harcama miktarı ve Kurucu vakfın katkılarını tespit edebilirsiniz.Eğer kurucu vakıf güçlü değilse bu ekonomik ortamda her zaman gelecek riski bulunduğunu unutmayın.

2- Seçeceğiniz üniversite ‘her bölümün olduğu, her bölümü açarım diyorsa’ biraz düşünmeniz gerekiyor.

Üniversite belli konularda uzmanlaşmış olması o üniversitenin iddialı olduğun göstergesidir.

Bir kaç örnek vereyim; ODTÜ ve İTÜ neden Tıp Fakültesi kurmadı? Bilkent niçin sağlıkla ilgili bölüm açmadı?

3- Üniversitenin kampüsü ve öğrencilere verdiği spor ve diğer sosyal imkânlarını incelenimizde büyük önem arz etmektedir.

Eğitim sosyal imkânlarla bir bütünlük sağlamaktadır.

4-Üniversitenin bursluluk oranları ve fiyat politikası ve de yıllar itibariyle ücret artışları çok önemlidir.Enflasyon üzerinde ücret artışları oluyorsa dikkat edilmesi gerekmektedir.

5- En önemli konulardan biri Akademik kadrodur.

Öğrenci başına düşen akademik kadro sayıları, araştırma görevli sayısı ve akademik kadronun yurt dışı deneyimini iyi incelenmesi gerekmektedir.

6- Mezunlarının başarısı ve bulundukları konumun araştırılması gerekmektedir.

7-Üniversitenin en önemli yönetim merkezi Mütevelli heyettir.

Mütevelli heyet te bulunanların CV si , Nitelikleri , Mütevelli heyet üyelerinin değişim sayısı ve sıklığı ve de sayısı önemlidir.- Tabela üniversitesi olmamalı

8-Üniversitelerin çeşitli kriterlere göre Türkiye ve dünya üniversiteleri sıralamasına muhakkak bakın URAP da bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

9- Geleceği ilgili karar veren gençler lütfen iyi tercih yapın hayatınızın kararını verirken dikkatli olun…’

‘BUNDAN İYİSİ ŞAM’DA KAYISI!’

Bir insanımız, bir okuyucumuz bile bu bilgilerden yararlanırsa, kendisi kadar ülkemiz için de mutlaka ‘kazanç’ olacaktır.Şimdi yine ‘Doğa için nöbetteyiz!’ diyenlere dönelim.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Güzelbahçe’de tarım ve sit alanına yapılmak istenen ve jandarma eşliğinde mührü sökülen Go-Kart alanına giderek incelemelerde bulundu. Çevre halkının haklı eylemine destek veren ve projeye tepki gösteren Sertel, ‘Bu yapılan Jandarma eşliğinde hukuksuzluktur’ dedi.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen’den bilgi alan Sertel, ‘Güzelbahçe ilçesinde bir doğa katliamının yanı sıra AKP’nin hukuksuzluğu yaşanıyor. Tarım ve SİT alanı olmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alan firma Jandarma nezaretinde belediyenin mührünü sökerek çalışmalarına başladı.

Konutların, ağaçların ve tarım alanının olduğu bir bölgeye her türlü olumsuzluğa rağmen doğaya zarar verecek bir projeyi ısrarla kurmaya çalışmak sadece doğaya değil akıllara da zarar veren bir durumdur’ diye konuştu.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan ve Jandarma eşliğinde hukuksuzluğa göz yumulduğunu belirten Sertel, şöyle konuştu “‘Belediyeden alınan bir ruhsat yok.Bölge tarım ve SİT alanı.Buna rağmen belediyenin mührü jandarma eşliğinde sökülerek alana asfalt kamyonları yığılmış ve apar topar bir çalışma içine girilmiş.Türkiye bir hukuk devleti ise mahkemenin verdiği kararı beklemeleri gerekiyor.Eğer mahkemelerde ellerindeyken böyle bir karar çıkmıyorsa AKP’deki insanların sadece hukuksuzluğunu, adaletsizliğini göstermiyor. Vicdansızlığına da gösteriyor.Bunun için çevreye ve insanlarımıza değer vermesi gerekenlere buradan sesleniyorum;Belediye başkanımız Mustafa İnce ve çevre halkının sesine kulak verin. Halk burayı kolay kolay terk etmeyecek.Mücadeleden vazgeçmeyecek.Çevre halkı SİT alanında bir yapıya izin vermiyor, vermeyecek.Çevreye verilen zarar boynunuzun borcu olarak size dönecek.Çevrecilik sözde olmaz özde olur.AKP’liler ‘çevreyim’ diye sağda solda nutuk atacağına gelsinler burada yapılmak istenen çevre katliamını görsünler.”Konuyla ilgili CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’e bilgi veren Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de şunları söyledi:‘Belediye olarak kaçak inşaatları önlemekle görevliyiz.Söz konusu alanda bir plan değişikliğinin yapılmış olması burada bir inşaat yapılacağı anlamına gelmez.Yatırımcıya ‘Gel ruhsatlarını al. Ruhsatını aldığında biz zaten mührü sökeceğiz’ diyoruz.

Zeminde yapılan çalışmalardan dolayı mühürledik ve bu mührün iptaline yönelik bir mahkeme kararı yok.Bunun için bu bir ‘mühür fekki’dir.Belediye olarak bu konuda yapılması gereken işlemleri yapıyoruz ve suç duyurusunda bulunuyoruz.Gelişmeleri birlikte görüp, öğreneceğiz…Meğer bir ‘Go Kart pisti’ bile verimli topraklardan bile önemliymiş…Bazıları için çok daha verimliymiş!Şimdi gelelim, madalyonun ikinci yüzüne!Yani; Belediyelerden isteklerimize,‘Belediyeden destek alamıyoruz!’ diyenlere…Birileri gençlerin ya da halkın sırtından isim yapacak, para kazanacak, yaşamını lüks sürdürecek, koltuğunu koruyacak ama gönüllü olarak yaptığı, rakiplerini geride bıraktığı işin sürekliliğii için bizim vergilerimize gözünü dikip, belediyelerin bütçelerinden yararlanacak…Bugün bir spor kulübü, dün ise bir sözde yayınevi belediyelerimizi suçladı:‘Bize verilen sözler yerine gelmiyor!’ dediler.Hangi söz?Adam ya da adamcıklar bir şirket kurmuşlar…

İşsiz gençlere umut oluyor, belki bir maaş ödüyor, ardından aylarca ‘Kazancımız yok!’ diye ağlaşıyor….Piyasanın ve ekonominin kötülüğündün söz ediyor.Ama kendisi ve yakınları lüks yaşamlarından ödün vermiyor.Genç emekçi bıçak kemiğe dayanınca, ‘Hakkım’ der demez sözde patronun, herkesin belki de duayen dediği kişinin gerçek yüzünü görüyor;‘Sana bakan kim? Sana işveren kim? Sana mesleği öğreten kim? Kimin elektriğini, suyunu, masasını, bilgisayarını kullanıyorsun? Bana borçlusun!’ diyor.Ve biri çıkıp da, ‘Bu haksız kazanç!’ diye gerçeği söyleyince, naylon gazeteci başlıyor, atmaya tutmaya,Bir tane bile okuyucusu olmayan, bir kişinin bile para verip alıp okumayacağı, yazanın bile eline almadığı sözde kitapların üzerine değerinin belki de 10 kat fiyat yazıp, belediyeyi, kurumu kandırıp büyük paralar elde edemeyen sözde gazeteciler, sözde yayıncılar, sözde şunlar bunlara artık prim verilmemeli…

Bu konular çok önemli,Çünkü her kuruş senin benim emeğim, alın terimdir.Sonra başkanlar gerçek hizmet için para bulamıyor.Gelirler, giderlerin arkasında kalıyor.Çöpü de toplatamıyoruz, sineklerle mücadeleyi de yapamıyoruz.Zaman geliyor, personel maaş bile alamıyor.Bu da ayrı bir konu ve ayrı bir sorun.Urla Belediyesi yarım yamalak bir dere temizliğine başladı…Kaç gün sürdü, ya da ne kadar yer yapıldı, dersinizSorun bakalım, yanıt veren çıkacak mı?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 25 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 18 Kasım 2020
30 NOKTADA 20 BİN FİDAN - 14 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 11 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 6 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 4 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 31 Ekim 2020
GÜNDEME DAİR - 29 Ekim 2020
GÜNDEME DAİR - 27 Ekim 2020
GÜNDEME DAİR - 24 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ