Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Acilen Domates İhracatı Başlamalı

Reklam

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar  son  günlerde  domates  üreticilerinin bir takım  sıkıntılar   yaşaması  üzerine acil  çözüm  noktalarını açıkladı.

TZOB  Genel  Başkanı  Şemsi  Bayraktaroğlu “Üretim maliyetinin altında kalan fiyatlar üreticilerimizi mağdur ediyor. Büyükşehir Belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır. Sözleşme esaslarına uymayan salça fabrikalarını insafa davet ediyorum. Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki, eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir. Türkşeker’in piyasaya girmesini olumlu karşılıyoruz”

“Sözleşmeli olarak salçalık domates alan Tarım Kredi Kooperatifleri de kotalarını artırarak üyeleri olan çiftçilere yardımcı olmalıdır. Sofralık ve salçalık domates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarını ilgili Bakanlıklarımıza ilettik. Aktardığımız sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatların salçalık domateste 30, sofralık domateste 60 kuruşa kadar düştüğünü ifade ederek, “Üretim maliyetinin altında kalan fiyatlar üreticilerimizi mağdur ediyor. Ülkesi için, vatandaşlarını doyurmak için büyük bir özveri ile üreten çiftçilerin, bu süreçte çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmaktadır.

Doğal afetler ve bitki hastalıkları ile mücadele eden, aralarında domates üreticilerimizin de bulunduğu çiftçilerin birçoğu fidelerini yeniden dikmek zorunda kaldı. Bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen pes etmeden üretime devam eden çiftçilerimiz bugün ise pazarlama sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerekiyor. Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan’a ihracatın yolu açılmalı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Büyükşehir Belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır.

Salçalık domates üreticilerinin de maliyetin altına düşen fiyatlar nedeniyle zarara uğramaktadır. Sözleşmenin gereğini yerine getirmeyip maliyeti karşılamayacak fiyatlardan alım yapan fabrikalar, fiyatların düşmesine neden olmuştur. Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki, eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir” diye konuştu.

Salçalık domateste Türkşeker’in piyasaya girmesini olumlu karşıladıklarını ifade eden Bayraktar, sözleşmeli olarak salçalık domates alan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin de kotalarını artırarak üyeleri olan çiftçilere yardımcı olmaları gerekmektedir.

Türkiye geneline yayılan 9 bölgeden 765 Ziraat Odası başkanı aracılığıyla, üreticilerin sorunlarını yakından takip ediyoruz. Sofralık ve salçalık domates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarını ilgili Bakanlıklarımıza ilettik. Aktardığımız sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa “Türkiye Ziraat Odaları Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın bölgemizde ve Türkiye genelindeki domates üreticilerin sorunlarını gündeme getirerek çözüm odaklı maddeleri belirtmiştir. Bu konuda  gerekli adımların  atılmasının  önemli  olduğunu  düşünüyoruz. Bu konuda ilgili bakanlık genel  başkanımız  Bayraktar’ın önerilerini  değerlendireceğine inanıyorum.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ