Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

DP İlçe Kongreleri Start Aldı

Reklam

Demokrat Parti Bergama İlçe kongresi yoklama ve açılış konuşmasıyla başladı. Bergama İlçe Başkanı Adayı Mustafa Karakaya, İlhan Korkmaz ve Tufan Coşkun tarafından verilen önergeyle kongre divan başkanlığına Genel İdare Kurulu Üyesi Haydar Altıntaş , Balıkesir İl Başkanı Işın Gümüşyay, Merkez Karar Kurulu Üyelerimizden İbrahim Muhsin Erdem, Ahmet Nedim Turbil ve İl Yönetim Kuru Üyelerimizden Müşerref Tuna tarafından oluşturulması önergeyle teklif edilmiş ve oy birliğiyle kabul edilmiş, Divan Başkanlığı teşekkül etti.

Divan Başkanlığının yerini almasından sonra kongre gündem maddeleri gereği Divan Başkanımız Haydar Altıntaş Kongreye katılan Partili üyelerimizi ve misafirlerimizi Aziz şehitlerimizin manevi huzurlarında 1 dakikalık Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşını söylemeye davet etti.

Gündem maddeleri gereği Bergama ilçe başkanlığı faaliyet raporu ve gelir gider hesap raporu Kemal Özkan tarafından okunmuştur. Divan Başkanı tarafından okunan Yönetim Kurulu faaliyet raporu ve Kesin Hesap raporu oy birliği ile ibra edilmiştir.

Siyasi Konuşmalarda ilk olarak Divan Başkanı tarafından söz Bergama İlçe Başkanı Adayı Mustafa Karakaya’ya verildi.

“74 YILLIK DEMOKRAT PARTİ ZARURET HALİNE GELMİŞTİR.”

Bergama  Demokrat Parti İlçe Başkan adayı Karakaya  yaptığı konuşmada” Türk toplumunun aşinası, ülke kalkınmasının mimarı olan 74 yıllık Demokrat Parti zaruret haline gelmiştir. Bu durum karşısında ülkedeki siyasi tıkanıklığın giderilmesi, devletin ve demokrasinin doğru mecrasına yeniden dönmesi için siyasetin ve toplumun umudu ve ihtiyacı olan merkez sağın teşekkülü için Demokrat Partiye büyük sorumluluk düşmektedir. Bugün partimizin başında olanlara merkez sağı yeniden tesis etme imkanı doğmuştur dedi. Bizlerde bu bilinç ve kararlılıkla bugün yapmış olduğumuz kongremizle bugüne kadar demokrasi ve millete hizmet aşkından taviz vermeyen Demokrat misyon, tekrar bozulan ülke yönetiminde taşları yerli yerine oturtmak için elimizi taşın altına koymaya hazır olmalıyız. Bu Parti her daim Türk Milleti için ekmek, iş ve güvenli bir gelecek kapısı olmuştur dedi.

“İZMİR ATATÜRK MİLLİYETÇİSİ BİR ŞEHİRDİR.”

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Metin Dökmeciler  yapmış olduğu konuşmada” İzmir’in ve İzmir’in ilçelerinin demokrat bir şehir olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “İzmir Atatürk milliyetçisi bir şehirdir. İzmir bayrağını çok sever. İzmir Atasını ve İstiklal Marşını çok sever. İzmir’de yaşamak bir ayrıcalıktır. Ben İzmirlilerin demokrat ve Demokrat Partili olduğunu biliyorum.

İzmirlilerin hepsi bize aynı şeyi söylüyor; “Hepimiz demokratız” diyorlar. Demokrat Partinin halen parlamentoda genel başkanımız tarafından temsil edildiğini, İlçe belediye başkanlıklarında ve belediye meclis üyeliklerinde de temsil edildiğini hatırlatarak, Türkiye’yi 47 sene yöneten demokrat misyon İzmir’de tekrar söz sahibi olacaktır dedi.

“2023 DEMOKRAT PARTİ’NİN YILI OLACAKTIR.”

”Şahsi kaygılarını milletin önünde gören zihinlerin saldırısına 1946’dan beri, her ara rejimde, her darbede en ciddi şekilde maruz kalan, tanık olan, hatta demokrasi karşıtlarının tezgahladığı kurmaca mahkemelerde sanık olan, millet için “kurban olan” demokratlar, makamlarını, sıfatlarını, canlarını inançları yolunda kaybetmeye rıza göstermişler ancak demokrasiye duydukları inanç ve gururlarını her daim muhafaza etmişlerdir. Millet için hayalini kurdukları, tesisi için hayatlarından oldukları demokrasi, darbelere, tertiplere, idamlara dayanmış ve bugün bizlere miras kalmıştır.1946’da, millet adına hayallerle yola çıkan Demokratların mirasını, demokrasiye inanarak sahiplenen, adalet diyerek savunan bizler, maalesef bugün geçmişte olduğundan çok daha ciddi sorunlara tanık olmaktayız. Her geçen gün artan şekilde sertleşen siyasi baskı ile bugün, bu demokrasi mirasını gasp etmek isteyen, siyasi rant uğruna demokrasi diyen iktidarın uygulamaları, 1946’da Demokrat Parti’nin “yeter” demesine neden olan ortamı aratır bir hal ortaya çıkarmıştır. Devletin her kademesinde tek bir zihniyetin hakim olduğu, bırakınız devleti, sosyal hayat içinde aynı zihniyette olmayanların cezalandırıldığı, karşıt olanların, iktidara darbe yapmak noktasında “makul” bir şüpheye neden olduğu bir siyasi ortam, bugünü daha anlamlı kılmaktadır. İşte bu noktada bugün, 74 yıl sonra Demokrat Parti, her türlü karşıt tertibe rağmen, içeriden ve dışarıdan yapılan her türlü saldırıya rağmen yeniden millete sözü teslim etmek, demokrasiyi yeniden millete hizmetkâr etmek için var olduğunu duyurmuştur ve duyurmaya da devam edecektir. Bu bağlamda Bergama ilçe kongremizin partimize, ülkemize, ilimize ve Bergama halkına hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Bergama Kongresi Divan Başkanı Haydar Altıntaş  toplantıya katılan misafirle huzurunda yaptığı konuşmada “Demokrat Parti tekrar gündeme gelmek için hazır durumdadır. Bugün yaşananlara baktığımızda Demokrat Partililer olarak Yaşanan geçmişe bakarak Türkiye’de bize karşı inanılmaz bir teveccüh var.”

ÜLKENİN GENİŞİ KUCAKLAMAYA İHTİYACI VAR

Demokrat Partisiz Türkiye bu kadar olur. Bizim mantığımız ve felsefemiz bu olamaz. Son olarak da biz Türkiye’de yaşayan bütün insanların inançlarını istedikleri şekilde yaşayabilme özgürlüklerine inanan insanlarız. Bizler gerçek demokratlarız. Yani bizler sadece bayrağa ya da sadece Mustafa Kemal Atatürk’ü arkamızı alarak siyaset yapan insanlar değiliz. Bu nedenle bu ülkenin genişi kucaklamaya ihtiyacı var. Ötekileştirmeden. Ümit ediyorum ki Demokrat Parti tekrar iktidara geldiğinde yine genişi kucaklayacak. Genişi kucakladığını herkes görecek ki tekrar bu ülkede Misakı Milli sınırları korunacak. Saygılı bir şekilde İstiklal Marşı’mız okunacak. Bayrağımız korunacak. Milli Bayramlarımız yeniden kutlanabilir hale gelecek” şeklinde konuştu.

UYSAL’IN KONGRE MESAJI DAMGASINI VURDU.

Demokrat Parti Gençlik Kolları Ege Bölge Temsilcisi Avukat Ilgaz Meral tarafından okunan mesaj şöyle; 74 yıldır, “fikri Millet, zikri Millet” olan bizler, bugün de Millet’i ve Vatan’ın bekasını kendine dert edinmiş, söz söylemeye değil sözü sahibine, sözü Millet’e vermeye gelmiş bir hareketin neferleriyiz. Emanet aldığımız fikri ve ahlaki mirasla, sahip olduğumuz ve Türkiye’yi 47 sene yöneten bu misyon, yarınlar için de ülkenin en büyük ümididir. Bu bilinç ve bu tecrübe ile yoluna devam etmekte olan demokratların varlığı; bugün işine gelenin atıfta bulunarak referans gösterdiği, Menderes, Özal ve Demirel’in bıraktıklarının ve ortaya çıkardıkları Türkiye’nin teminatıdır. Demokrasi’nin Türkiye’de tesis edilmesine emeği geçenleri sadece anarak demokrat olabileceklerini sananların bu millete reva gördükleri, kendi demokratlıklarını anlatmaya yetmeyecektir. Unutulmamalıdır ki, bu Dava’nın, Demokrasi’yi Türkiye’de temin ve tesis etmeye başladığı günden beri, kendine kılavuz edindiği “Yeter! Söz Milletin” kavramı, bugüne dek, Millete karşı bir takım uğraşlar içinde olanlara dur demenin izahıdır. Millet’i düşman belleyen, Millet aşkımız sebebiyle Demokrat Dava’yı da düşman bellemiş ve Demokrat Dava ile mücadele etme kılıfı altında Millet ile kavga etmiştir. Bugün yılmak, yorulmak, bu davaya sahip çıkmamak; geçmişte Millet’in selameti uğruna, bu Dava uğruna, idama “sessiz” yürüyen, “Hakk’ın takdiri” diyerek her türlü sıkıntılara sabreden Büyüklerimizin aziz hatıralarını sızlatacaktır. Millet yolunda halisane çalışanlara Allah’ın yardımcı olacağına olan inancımız tamdır. İşte tüm bu duygu ve düşüncelerle, Millet sevdası ile yollara düşen, Millet için düşünen, tüm vatandaşlarımızı, üyelerimizi ve bu davanın bayrağını her daim omzunda ve yüreğinde taşıyan kıymetli demokratları en kalbi duygularımla selamlıyor, gerçekleştireceğiniz Bergama kongrenin Partimize ve Milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kongre (ilçe başkanı, 8 asil yönetim kurulu üyesi, 8 yedek yönetim kurulu üyesi ve 40 il kongre delegesi seçilmek üzere ilçe seçim kuruluna devredildi.

Yapılan seçimde Demokrat Parti Bergama İlçe Başkanlığına Mustafa Karakaya  ve İlçe Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine Kemal Özkan, Metin Kıratlı, Mülkiye Atar, Şükran Savran, Hüseyin Yalçın, Gürhan Çakan, İbrahim Raşit Erdem, Mehmet Salih Kurt Seçildi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ